A kormány fizeti a köztévé adósságát
A képviselők 112 igen szavazattal, 9 nem ellenében és 26 tartózkodás mellett járultak hozzá a 2015-ös büdzsé átírásához. A költségvetési bizottság egy módosító indítványa 25 milliárd forint többlettámogatást biztosított a Modern Városok Programra, a megyei jogú városokat érintő fejlesztések előkészítésére, illetve idén megvalósuló beruházásainak finanszírozására. A büdzsé módosításában a kiadási és bevételi főösszegek azonos mértékben változnak, vagyis nullszaldósak, így sem a pénzforgalmi, sem az uniós módszertan szerinti hiányt nem változtatják.
Budai Bernadett közölte, pártja nem támogatja Nemzeti Média- és Hírközlés Hatóság jövő évi költségvetésére vonatkozó javaslatot, mivel a hatóság nem teljesíti törvényben vállalt feladatát. Ezek között nem látja el "a közmédiának csúfolt kormányzati propagandagépezetté silányított MTVA felügyeltét" - fogalmazott.Azt mondta, az MTVA nem végzi el az emberek objektív tájékoztatásának feladatát. Budai Bernadett közölte, a többi között az MSZP nem támogatja a magáncsőd intézményhez kapcsolódó, a jelentkezési határidő kitolására vonatkozó javaslatot, valamint az MTVA több mint 47 milliárdos adósságának átvállalását.
Elfogadták az NMHH jövő évi költségvetését
Az NMHH 2016-os költségvetését 112 igen szavazattal, 62 nem ellenében fogadta el az Országgyűlés. Az MTVA közszolgálati hozzájárulásként 69,9 milliárd forintot kap jövőre, ami az idei előirányzatnál mintegy 700 millió forinttal alacsonyabb, míg médiaszolgáltatási díjakból több mint 1 milliárd forintos bevétele várható. Kiadásai között a legnagyobb tételt a médiaszolgáltatás-támogatási és vagyonkezelési tevékenysége tesz ki, 68,4 milliárd forintot, az idei 61,4 milliárd után, míg az MTVA összesen 2,6 milliárdot továbbutal a médiatanácsnak és annak hivatalának, valamint a Közszolgálati Közalapítványnak. Az MTVA jövő évi kiadásai között már nem szerepel a 6,2 milliárd forintos törlesztés, mivel a hitelt az állam átvállalja.
Az NMHH tavalyi zárszámadása is elfogadva
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) múlt évi bevétele 27 milliárd 74 millió forint volt, míg a kiadása 25 milliárd 380 millió - derül ki a hatóság tavalyi évi zárszámadásából, amelyet 112 igen szavazattal, 62 nem ellenében fogadott el a Ház. A korábbi évek felhalmozott tartalékaival együtt a teljes tartalék 38,2 milliárd forint. A hatóság legnagyobb bevételei közül az államháztartástól származó bevétele 2,3 milliárd forint volt, közhatalmi bevételei több mint 18,5 milliárd forintot tettek ki, működési bevétele meghaladta a 6 milliárd forintot. Az NMHH általános működési kiadása több mint 17 milliárd forint volt, ebből 5,7 milliárdot tettek ki a személyi juttatások. Az egyéb működési célú kiadások mintegy 6,2 milliárd forintot tettek ki, a felhalmozási célú kiadások meghaladták az 1,8 milliárd forintot. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap 85 milliárd forintos bevételéből a legnagyobb összeget, 60 milliárd forintot fő tevékenységére költötte.
Módosították a földgázellátásról szóló törvényt
Az Országgyűlés - 136 igen és 38 nem szavazattal - módosította a földgázellátási törvényt, amellyel egy olyan adatgyűjtő és adatfeldolgozó, továbbá elosztórendszeri elszámolási feladatok ellátásában közreműködő rendszer jön létre, amely átláthatóvá és ellenőrizhetővé teszi az elosztói elszámolások rendjét. A törvény indoklása szerint a földgáz-elosztórendszeri elszámolások alapját képező mennyiségi felosztást egy független, piaci érdekektől mentes központi adatgyűjtő és feldolgozó rendszert működtető engedélyes végzi majd, ezáltal biztosítva a diszkriminációmentes, transzparens és reprodukálható elszámolást, valamint a profilalapú elszámolási rendszer működésből fakadó korrekciós elszámolási eljárást.
Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség államtitkára az általános vita kezdetén elmondta: a lakossági ügyfelek és a legtöbb kis- és közepes vállalkozás gázfogyasztásának mérése nem napi szintű, hanem egy statisztikai modell alapján becslés készül a felhasználók várható földgázfogyasztásáról. Hozzátette: az eddig gyakorlat szerint az elosztótársaságok a becsült és a tényleges fogyasztás közötti, úgynevezett korrekciós számításokat és az ahhoz kapcsolódó pénzügyi elszámolásokat a kereskedő által nem ellenőrizhető módon vagy egyáltalán nem is végezik, holott ez a törvény értelmében kötelezettségük lenne.
Változások a propagandaminisztériumnál
A közelmúltban létrejött új minisztérium, a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda személyzetpolitikájával, igazgatási-szervezési működésével kapcsolatban módosított jogállási törvényeket a parlament. A 111 igen szavazattal, 60 nem ellenében elfogadott szabályok alapján a Miniszterelnöki Kabinetirodán dolgozókra nem vonatkozik az a korlát, amely szerint a tárgyévben munkaszerződéssel foglalkoztatottak aránya együttesen nem haladhatja meg az éves átlagos statisztikai állományi létszám tíz százalékát. A törvénymódosítás azt is rögzíti, hogy az általános politikai koordinációért felelős miniszter - vagyis a kabinetiroda vezetőjének - tárcájánál miniszterelnöki főtanácsadói, miniszterelnöki tanácsadói, a miniszteri kabinetben pedig miniszteri főtanácsadói és miniszteri tanácsadói munkaköröket létesíthet.
Rogán tárcája szervezi Orbán útjait
A kormányfő tevékenységéhez, illetve a kormánydöntések előkészítéséhez közvetlenül kapcsolódó feladatok ellátása esetében a miniszterelnöki főtanácsadói, miniszterelnöki tanácsadói posztok politikai főtanácsadói, illetve tanácsadói munkakörré minősíthetők. Azt is egyértelműsítették, hogy a miniszterelnöki biztosok titkársága vagy a Miniszterelnökségen, vagy a Miniszterelnöki Kabinetirodán működik. A kabinetiroda feladatkörébe utalták a kormányfő hivatalos külföldi utazásainak megszervezését is. Emellett a kormánytagok jogállásáról szóló törvényben rögzítették, hogy a kormányfő a miniszterelnöki megbízottat feljogosíthatja a miniszterelnöki főtanácsadói megnevezés használatára.