hulladék;Merényi Gusztáv Kórház;Állami Egészségügyi Ellátó Központ;Magyar Pszichiátriai Társaság;

Fotó: Vajda József

- Alapos vizsgálat a Merényi pszichiátriáján

Megelőzhetőek lennének a budapesti Merényi kórház pszichiátriai központjában múlt héten bekövetkezett tragikus esetek, ehhez azonban fejlesztésekre lenne szükség - hangsúlyozta a Magyar Pszichiátriai Társaság. A jelenlegi finanszírozási rendszer nem biztosítja a kórházak biztonságos fenntartását, a körülményekért és a tragédiákért az állam is felelős. Az egészségügyi államtitkárság átfogó vizsgálatot rendelt el, a Merényi fejlesztésére tavasszal kerülhet sor.

Induljon vizsgálat annak érdekében, hogy kiderüljön, az elmúlt években miért nem történtek meg azok a pszichiátria szakmai képviselői által többször is hangsúlyozott szükséges fejlesztések, amelyek elengedhetetlenek lennének az ellátás szakszerű működtetéséhez - egyebek mellett ezt követeli a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT). Az ellátási feltételek javításával megelőzhetőek lennének az olyan esetek, amelyek a múlt héten a budapesti Merényi Gusztáv Kórház pszichiátriai központjában történtek.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, múlt kedden egy 86 éves férfit ágyráccsal vert halálra egy betegtársa, szombaton pedig a kórház második emeletéről ugrott ki egy ápolt, akit zárt osztályon kezeltek - a 31 éves férfi, bár súlyos sérüléseket szenvedett, túlélte a balesetet. A zárt osztály második emeletéről még augusztusban is kiugrott egy beteg, ő a helyszínen meghalt - értesült az Index. Az ápolt a nővérszoba ablakán ugrott ki, ezen ugyanis nincs rács; a szoba kulcsra zárt ajtaját könnyedén berúgta. Nem mintha a rácsok sokat segítenének: az a fiatal férfi, aki a hétvégén ugrott ki, a rácsokon préselte ki magát.

Az MPT szerint a történtek ismételten felhívják a figyelmet arra, hogy a kórházi osztályon a körülmények nem felelnek meg a modern pszichiátriai ellátás minimum feltételeinek, s felvetik a kórház fenntartójának felelősségét is. "Javasoljuk, hogy Ónodi-Szűcs Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkára nyújtson segítséget a vizsgálat lefolytatásában. Kérjük Balog Zoltán miniszter urat, hogy a hasonló tragikus események megelőzése, az elégséges ellátási feltételek biztosítása érdekében, akár miniszteri biztos kinevezésével, haladéktalanul kezdődjön el a pszichiátriai betegellátás körülményeinek halaszthatatlan fejlesztése" - írták.

"Az utóbbi napok sajnálatos eseményei kapcsán az Egészségügyért Felelős Államtitkárság átfogó vizsgálatot rendelt el a Tisztiorvosi Hivatal és az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ bevonásával" - közölte megkeresésünkre az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK). Vizsgálódások természetesen már korábban is történtek, nagy botrányt kavart például az ombudsman júliusi, a Merényi kórházban uralkodó embertelen körülményeket feltáró jelentése, amelyben a borzalmas állapotok mellett például arról is beszámolnak, előfordult, hogy a betegek egymás elleni agresszióját "sem siettek" megfékezni az ápolók.

Ónodi-Szűcs Zoltán, a kórházfenntartó hivatal korábbi főigazgatója a Népszabadságnak ekkor azt mondta, hogy "a fenntartó kész azonnal pénzt előteremteni a körülmények rendezésére". Zombor Gábor volt egészségügyi államtitkár azt kérte a kórháztól, augusztus 8-ig készítsenek intézkedési tervet a körülmények javítására; a javaslatokat az Emmi válaszában még szeptemberben elküldte az ombudsmannak, emellett azonnali döntést hoztak arról, hogy a kormány 40 millió forintot biztosít vis maior keretből a kórház fejlesztésére.

A Merényiben azonban még mindig nem történt semmi. Az ÁEEK lapunkat úgy tájékoztatta, hogy az "infrastrukturális és a személyi feltételek tekintetében feltárt hiányosságok rendezése folyamatban van", a 40 millió forint pedig az intézmény számára rendelkezésre áll. "Ebből sor kerül a tető és a zárt pszichiátriai osztály vizesblokkjainak felújítására, a betegek nemek szerinti elkülönítésére, az akadálymentesítésre, illetve a használati tárgyak cseréjére" - írták, hozzátéve: a felújítás várhatóan 2016 tavaszán megtörténik.

Omladozó épületek, szakemberhiány
A Magyar Pszichiátriai Társaság ismételten felhívja a figyelmet az egész pszichiátriai ellátórendszer haladéktalanul megoldandó gondjaira:
  • Számos intézményében, az épületek adottságai, állapota, az ellátás tárgyi feltételei nem biztosítottak az elégséges szintű ellátáshoz sem, melyeket már több elemzés és jelentés (pl. a Miniszterelnökség által felkérésre készült 2014-es WHO jelentés) is egyértelműen megfogalmazott. A jelenlegi finanszírozási rendszerben a kórházak a minimum feltételeknek megfelelő működtetés feltételeit biztosítani sem képesek, a fejlesztést önerőből megoldani nem tudják.
  • A pszichiátriai ellátás súlyos szakemberhiánnyal küzd. Elégtelen számú a szakorvos, még súlyosabb a hiány a képzett ápoló személyzet körében. A pszichiátriai ellátás speciális képzettséget, felkészülést igényel, fokozott fizikai és pszichológiai terhelést jelent a dolgozóknak. A korábban ösztönzőként működő veszélyességi pótlék megszűnése, a túlóra pótlékok rossz szabályozása, az ellehetetlenült munkakörülmények tovább csökkentették ezen terület vonzását, ösztönzik az elvándorlást.
  • A jelenlegi finanszírozási rendszer nem biztosítja az osztályok és a járóbeteg-ellátás biztonságos fenntartását, a fekvő részlegek és ambuláns ellátás szakmai szükségletekhez illeszkedő arányának kialakítását.
  • A veszélyeztető magatartású betegek jogait, állapotuk miatt önmaguk és környezetük érdekében szükséges korlátozó intézkedések pontosított, joghézagoktól mentes jogi szabályozása pl. ambuláns kezelés elrendelésének lehetősége is nagyobb biztonságot jelentene mind a betegek, betegtársak, hozzátartozók, mind a személyzet részére.



Halász Jánost választotta meg hétfőn szóvivőjének a Fidesz parlamenti frakciója - közölte a kormánypárti képviselőcsoport.