nemzeti minimum;gyermekétkeztetés;Horgas Péter;gyermekéhezés;

- Nemet mondtak a Nemzeti Minimumra

"A mai ülés színvonala és minősége elfogadhatatlan" - reagált Horgas Péter a Nemzeti Minimum (NM) civil szerveződés egyik képviselője arra a tényre, hogy a Népjóléti Bizottság fideszes többsége leszavazta kezdeményezésüket. Az országgyűlési határozati javaslatban a hazai gyermekétkeztetés jelenlegi gondjaira nyújtottak volna megoldást.

E szerint a kormánynak minden augusztusban el kellett volna számolni a gyermekéhezés aktuális állapotával, s az államnak törvényileg biztosítania kellett volna az iskolai szünetekben való szervezett étkeztetést. A javaslatot a KDNP kivételével az összes parlamenti párt képviselője támogatta is, így hétfői döntés érthetetlen.

- Az eredmény mindenkit meglepett, megfelelő válasz azonban eddig nem született - mondta lapunknak Korózs Lajos, a bizottság alelnöke az elutasítást firtató kérdésünkre. - A kormánypárti többség döntését csupán azzal indokolta, hogy egy hasonló programot már 2010-ben ők is elindítottak, jelentős anyagi támogatást nyújtva az éhező gyermekeknek - számolt be Korózs, akinek szavaiból érezhető volt, hogy a kormánytöbbség szerint semmi szükség egy újabb étkeztetésről szóló tervezetre.

- A jelenlegi kormány által működtetett rendszer ugyanis csupán 140 ezer gyermek étkezési gondjait oldja meg, holott a valóságban 400 ezer iskolás és óvodás éhezik - világított rá lapunk megkeresésére Király Gábor, a Gyermekétkeztetési Alapítvány elnöke, aki szerint Magyarországon nem létezik egységes gyermekétkeztetési program. Szerinte kijelenthető, hogy a kormány eddigi működésével sokkal több nyomorban élő embert produkált, mint ahányon segített.

- Tíz hónap alatt, mely során az Emberi Erőforrások Minisztériumával is tárgyaltunk, megfeszített munkát folytattunk, így joggal hihettük, hogy a bizottság támogatja kérésünket - fűzte hozzá Horgas. Majd hozzátette, a szervezet a politikai döntés ellenére sem adja fel, alapvető céljuk ugyanis, hogy a több 100 ezer éhező sorsát jobbra fordítsák.

Nincs miről tárgyalni a kormánnyal, amíg nincs akarat az egészségügyben dolgozók megbecsülésére - állítja Sándor Mária. A fekete ruhás ápolónő szerint nincs szükség szakszervezetre, már ma is a civilek oldják meg az ország gondjait, s reméli, a most alapított Magyarország a Magyar Egészségügyért csoport utcai akciói rákényszeríthetik végre az ország vezetőit, hogy adják fel a dacos ellenfeszülést és találjanak pénzt az ágazat rendbetételére.