klímavédelem;

- Hatékony klímavédelmet követelnek a világ buddhista vezetői

Mintegy egymilliárd buddhista képviseletében a világ tizenöt buddhista vezetője hatékony klímavédelmet követelő felhívással fordult a világ vezetőihez. A Dalai Láma, Thich Nath Hanh, a Karmapa, a nemzetközi, japán, koreai, mongol, vietnami, sri lankai, malajziai, butáni, burmai, bangladesi, amerikai, francia buddhista nemzeti szövetség vezetője illetve pátriárkája által jegyzett nyílt levél a november 30-án kezdődő párizsi ENSZ-klímacsúcs előtt született. A Tan Kapuja Buddhista Egyház elnöke, Mireisz László közölte: a legnagyobb támogatásnak örvendő hazai buddhista egyházként csatlakoztak a felhíváshoz, és felkérték a többi magyarországi buddhista közösséget is a csatlakozásra.

Október 29-én a világ tizenöt buddhista vezetője hatékony klímavédelmet követelő felhívással fordult a világ vezető politikusaihoz. A határozott hangú nyílt levél az idén november 30-án kezdődő párizsi ENSZ-klímacsúcs előtt született. Modern, ökológiai hangon, egyszersmind a kölcsönös függőség buddhista alapelvét idézve, konkrét célokat fogalmaz meg a klímaváltozás megállításért. Az emberiség és a többi földi faj védelme érdekében a szénhidrogének elégetésén alapuló gazdaság helyett a megújuló energia használatát helyeznék előtérbe. 

“Válaszúthoz érkeztünk, ahol a tetteink következményeként a túlélésünk és a többi faj túlélése a tét” – fogalmaznak a buddhista vezetők. Ugyanakkor hangsúlyozzák az állampolgárok, a fogyasztók személyes felelősségét is. A vegetarianizmust, az újrahasznosítást és a közösségi közlekedést helyezik előtérbe, és általában hangsúlyozzák a fogyasztás visszafogásának szükségességét. 

A modern történelemben még soha nem született ilyen egységes nyilatkozat, amelyet a különböző buddhista iskolák közös akaratát fejezi ki egy globális kérdésben. A nyilatkozatot mintegy egymilliárd buddhista képviseletében a Dalai Láma, Thich Nath Hanh, a Karmapa, a nemzetközi, japán, koreai, mongol, vietnami, sri lankai, malajziai, butáni, burmai, bangladesi, amerikai, francia buddhista nemzeti szövetség vezetője illetve pátriárkája írta alá. 

A buddhista nyilatkozat támogatásáról biztosítja más vallási hagyományok hasonló törekvéseit. Csatlakozik Ferenc pápa 2015. júniusi Laudato si’ (Áldott légy!) cimű “zöld” enciklikájához a teremtett világ iránti felelősségről, illetve a muszlim és hindu világszervezetek klímaváltozás ügyében született hasonló nyilatkozataihoz.

A nagy világvallások vezetői így közös erkölcsi alapról, közös akarattal fordulnak az állami vezetőkhöz a párizsi klímatalálkozó előtt, hatékony globális egyezményt javasolva az emberiség és a földi élet érdekében.

Budapest, 2015. 10. 30.; A Tan Kapuja Buddhista Egyház

 

Az eredeti nyílt levél itt olvasható.

A Kogalymavia (nemzetközi nevén Metrojet) orosz légitársaság hétfőn kizárta a lehetőségek közül azt, hogy az Egyiptomban lezuhant repülőgépük katasztrófájához emberi vagy műszaki okok vezettek volna, szerinte csakis "külső behatás" miatt eshetett darabokra a gép már a levegőben. Egy neve elhallgatását kérő egyiptomi pilóta úgy nyilatkozott, hogy a lezuhant gép nem adott le vészjelzést a Sínai-félszigeten, megerősítve a polgári légi közlekedésért felelős miniszter korábbi közlését.