kártalanítás;Quaestor;Quaestor-károsultak;

Pápa Levente, az Együtt alelnöke beszédet mond a Quaestor-károsultak demonstrációján MTI Fotó: Kovács Attila

- Az "eltűnt 160 milliárd" nyomában - Ismét tüntettek a Quaestor-károsultak

Ma délután 13 órakor tüntettek a Quaestor-károsultak a parlament épülete előtt a Kossuth téren. A Quaestor-törvény betartásáért harcoló civil demonstráció célja, hogy felhívják a kormányzat és a társadalom figyelmét a Quaestor Károsultak törvénytelen eljárás miatti súlyos helyzetére. Az MSZP "pofátlan hazugságnak" tartja, hogy 98 százalékát kártalanították a károsultaknak, és azt követeli, hogy a Fidesz támogassa a készfizető kezesség Quastor-törvénybe történő beemelését. A DK felszólította a kormányt, hogy kerítse elő az eltűnt pénzeket.

Pápa Levente, az Együtt alelnöke azt mondta: a parlamenti képviselők a kérdés hétfő délutáni tárgyalását követően kedden fogják eldönteni, hogy a Quaestor-törvényben eddig szereplő, gyűjtőfogalomként értelmezett "kezesség" fogalmat kicserélhetik-e "készfizető kezességre". Az ellenzéki politikus szerint a Quaestor-károsultak kártalanítása akkor történhet meg rövid időn belül, ha ezt a javaslatot támogatja a többség.

Himmer Éva Quaestor-károsult arról beszélt, hogy a károsultak kifizetésére törvényben előírt határidő kilencven napja letelt. Ezért "32 ezer ember nevében" arra szólította fel a parlamenti képviselőket: a keddi szavazáson egyértelműen juttassák kifejezésre azt a politikai szándékot, hogy pártolják a Quaestor-károsultakat. Véleménye szerint senki nem kapott 30 százalék feletti kártalanítást, vagyis még a 6 millió forintos értékhatár alatt sem történt teljes kártalanítás. 

A tüntetők követelték "a Quaestor-törvény betartatását", és hangsúlyozták, hogy addig nem nyugszanak, amíg meg nem történik a teljes kárrendezés. 

A demonstráción a szervezők mécseseket osztogattak. A tömeg a beszédek közben többek között azt skandálta: "Nem hagyjuk!", "Követeljük!" A szónokok mögött a szervezők olyan magánszemélyek és kormányzati szereplők kartonból készült másait állították fel, akik véleményük szerint érintettek "a Quaestor-botrányban".

Az MSZP a demonstrálók mellett

Az MSZP a tüntetők követeléseihez csatlakozva arra kéri a Fidesz volt és jelenlegi frakcióvezetőjét, vegyék rá a képviselőcsoport tagjait arra, hogy támogassák a készfizető kezesség Quastor-törvénybe történő beemelését és ezzel tegyék lehetővé a károsultak kártalanítását. Szakács László véleménye szerint a Quastor-károsultak csak akkor kaphatják meg a kártalanításukat, ha az állami készfizető kezesség bekerül a törvénybe. Arra kérte Rogán Antal minisztert, korábbi Fidesz-frakcióvezetőt és Kósa Lajos jelenlegi frakcióvezetőt, hogy számoljanak el a Quaestor-károsultaknak tett ígéreteikkel, és vegyék rá frakciójukat, hogy támogassák a törvényjavaslat tárgysorozatba vételét a parlamentben.

Az ellenzéki politikus "pofátlan hazugságnak" tartja, hogy 98 százalékát kártalanították a károsultaknak. Emlékeztetett arra, hogy 220 milliárd forint tűnt el, ebből 86 milliárd forintot fizettek ki, és csak a fiktív részvények után fizettek kártalanítást. Kálmán-Pikó István, egy Quaestor-károsult közölte, kétszer is megrabolták a károsultakat: először amikor tönkre ment a cég, másodszor akkor, amikor nyáron a Quaestor-alap felfüggesztette a kifizetéseket. Elmondása szerint ő és a felesége kevesebb mint a felét kapták meg a nekik törvény szerint járó kártalanítási összegnek, pedig befektetéseik értéke nem haladta meg a hatmillió forintot.

DK: kerítsék elő az eltűnt pénzeket!

A Demokratikus Koalíció azt követeli, hogy a kormány kerítse elő a Quaestor-ügy során "eltűnt" pénzeket és adjon számot a Magyar Nemzeti Bank "asszisztálásával eltűnt" mintegy 160 milliárd forintról. Vadai Ágnes úgy fogalmazott: hónapok óta nincs meg a "fideszes Quaestor-bróker" által ellopott pénz, de amikor közeleg egy-egy olyan tüntetés, amelynek résztvevői kártalanítást követelnek, a Fidesz mindig elkezd ígérgetni és hitegetni.

Jó kérdések

A független képviselő kijelentette, a kormányváltás után az igazságszolgáltatás felelősségre fogja vonni az ügy elkövetőit és azok segítőit. Szerinte nem lehetett volna végrehajtani egy ilyen mértékű pénzügyi csalást, ha a Fidesz abban nem lett volna nagy mértékben érintett. Miért maradhatott a helyén az ügy után az MNB-t vezető Matolcsy György, miért lehet még mindig miniszterelnök Orbán Viktor és külügyminiszter Szijjártó Péter, hogyan maradhatott legfőbb ügyész Polt Péter? - tette fel kérdését a politikus.

A volt Quaestor-biztos lesz a főszanáló
Új feladatot kap a Quaestor volt felszámolóbiztosa. Szombati Zsigmond a Szanálási Vagyonkezelő vezérigazgatója lesz, az intézmény heteken belül létrejöhet - írja a Világgazdaság. A vagyonkezelő, amelynek elindítását az MNB korábban bejelentette, az állam és a Szanálási Alap tulajdonában van. A Szombati Zsigmond irányítása alá kerülő szervezet feladata, hogy a szanálás alatt álló intézmények jogait, eszközeit és forrásait átvegye.

Ahogy a Népszava már beszámolt róla, a Befektető-védelmi Alap (Beva) október 17-én azt állította, hogy több mint 31 ezer Quaestor ügyfél október közepéig megkapta a részére, a hiányzó kötvények után járó kártalanítást a kifizetésre kijelölt OTP Banktól, ezzel pedig a jogosultak több mint 98 százaléka hozzájuthat az őt megillető összeghez.

Egyes magánszemélyek azt sérelmezték, hogy a Quaestor-törvény diszkriminatív, ugyanis csak ennél a brókercégnél pórul járt ügyfelek a kárpótlásáról intézkedik. Ugyanakkor az ezzel szinte azonos időben bedőlt Buda-Cash, illetve Hungária Értékpapír Zrt. károsultjainak kártérítéséről nem szól ez a jogszabály, így ezek ügyfelei hátrányt szenvednek a quaestorosokkal szemben.

Ugyancsak az AB-hez fordultak egyes bankok jogorvoslatért. Ezek azt sérelmezik, hogy, bár ők tisztességes tevékenységet folytattak, mégis velük töltetik fel a forráshiányossá vált Beva alapjait. Ez ugyan csak kölcsön, de hosszú évek, netán évtizedek is eltelhetnek addig, amíg a Beva képes lesz ezt a banki hitelt részletekben a hitelező pénzintézeteknek visszafizetni. Úgy érvelnek, hogy a Beva feladata nem az, hogy a brókercégek tulajdonosainak tudatos károkozását velük kompenzálják.

A teljes - 32 millió forintig történő - kártalanítás elkezdését sürgették október 16-án több vidéki nagyvárosban a Quaestor-károsultak. Így Győrben, Debrecenben, Veszprémben, Szegeden tartottak forgalomlassító demonstrációt és úgynevezett "Quaestor-sétát".

Új feladatot kap a Quaestor volt felszámolóbiztosa. Szombati Zsigmond a Szanálási Vagyonkezelő vezérigazgatója lesz, az intézmény heteken belül létrejöhet - írja a Világgazdaság.