"Greenwichi idő szerint hat óra harminckor, Madeirától 40 mérföldre letört az árbocunk. Azóta sem értjük, hogy mi történt" - mondta az MTI-hez eljuttatott üzenetében a magyar hajós. "Kinn ültünk a két fedezékszékben, éppen étkeztünk a napsütésben és 16 csomós szélben. Szép, élvezetes vitorlázás volt, egyszer csak egy nagy csattanást hallottunk, és balra ledőlt az árboc. Világos volt egyből, hogy mi történt, eldobtuk a kaját, fogtuk a szerszámokat, és próbáltuk menteni, ami menthető."
Fa Nándor elmesélte, egy órát küzdöttek a fedélzeten, és szerencsére sok minden megmaradt, de az előzőleg fenn lévő négy vitorla árbocostul, kötélzetestül odaveszett. "A hajón csak egyetlen, öt perc alatt eltüntethető karcolás esett. Sajnos csend van, túl nagy a béke, öt és fél csomós sebességgel poroszkálunk motorral Madeira felé. Ott egy biztonságos kikötőben megállunk, és kitaláljuk, hogyan tovább" - tette hozzá a 62 éves vitorlázó.
A két évtizede a leghosszabb transzatlanti, korábban a Kávé útja néven ismertté vált verseny résztvevői Észak-Franciaországból hajóztak ki a La Manche csatornán, majd dél-nyugati irányban átvitorlázva az Atlanti-óceánt, 5400 tengeri mérföldet tesznek meg a célig. A TJV célállomása idén is a brazíliai Itajaí városa, mely Rio de Janeirótól 1000 kilométernyire van délre.
A részletes beszámolót ide kattintva hallgathatja meg!
A versenyen négy kategóriában 42 hajó és 84 vitorlázó indult. A 60 lábasok (IMOCA hajóosztály) között húsz vitorlás rajtolt el olyan neves hajósokkal, mint a brit Alex Thomson, a francia Armel Le Cléach, Marc Guillemot és az egyformán Vendée Globe-győztes Vincent Riou, valamint Michel Desjoyeaux. Ennek a hajóosztálynak világbajnoki verseny a TJV, egyben felkészülés a jövő évi Vendée Globe szóló földkerülő viadalra.