Mindkét vezető szlovén napilap, a Delo és a Dnevnik is arról írt, hogy katasztrofális állapotok uralkodnak a befogadóállomásokon, amelyekben nincs vécé, az emberek nem tudnak tisztálkodni, és a táborokban terjengő bűz miatt inkább a szabadban töltik az éjszakát. A híradások többször is beszámoltak arról, hogy az emberek élelemért és vízért könyörögtek, valamint angolul azt skandálták, hogy Freedom, freedom!
A Delo újságírója a dobovai befogadóállomás megtekintése után arról írt, hogy sok szempontból egyetért azzal a szlovén önkéntessel, aki korábban a sajtónak nyilatkozva azt mondta, a hely "koncentrációs táborhoz" hasonlít. Egy rendőr a Dnevnik napilapnak név nélkül úgy nyilatkozott, hogy egyre gyakoribbak az összetűzések és a lökdösődések, csak azon csodálkozik, hogy eddig még senki nem sérült meg komolyabban. "Úgy látszik, valakinek meg kell halnia ahhoz, hogy változás történjen" - mondta. Mindkét lap egyetértett abban is, hogy felesleges a menekülők regisztrációja és feltartóztatása, hiszen úgyis hamis adatokkal szolgálnak, 80 százalékuk például ugyanazt a születési dátumot adta meg: 1995. és 1996. január 1-ét.
Pénteken ülésezik a szlovén parlamentben a nemzetvédelmi bizottság, valamint a hírszerző és biztonsági szolgálatokat felügyelő bizottság, hogy megvitassa, milyen biztonsági intézkedéseket vezethet be, ha nem lép hatályba az a törvény, amelynek értelmében a hadsereg segítséget nyújthat a rendőrségnek a határ őrzésében. A parlamentben a múlt héten elfogadott törvényjavaslat ugyanis addig nem léphetett hatályba, amíg le nem járt a népszavazás kezdeményezésére törvényben szavatolt egyhetes határidő. Ez csütörtökön ért véget, ugyanakkor a Radio Student egyetemista szervezet benyújtotta a parlamentnek azt a 3000 aláírást (2500 szükséges) tartalmazó civil kezdeményezést, amely alapján a házelnök elrendeli a népszavazáshoz szükséges 40 000 aláírás gyűjtését. Erre 35 nap áll a civil szervezet rendelkezésére. A Radio Student álláspontja szerint szembe kell szállni Szlovénia militarizálásával.
A legfrissebb ljubljanai adatok szerint Szlovéniában két hét alatt 104 912 illegális bevándorlót vettek nyilvántartásba. A horvát belügyminisztérium legfrissebb zágrábi adatai szerint szeptember közepe, a magyar-szerb zöldhatár lezárása óta 282 981 ember lépte át a szerb-horvát határt. Csütörtökön 6600, péntek 9 óráig pedig újabb 2383 fő ékezett az országba, akik továbbra is főleg Bapska körzetében léptek be Szerbiából Horvátországba.