A nagyszabású fejlesztés révén lehetőség nyílik a betegek adatai mellett a kezelésekhez kapcsolódó dokumentumok, felvételek továbbítására is. A rendszer részeként Eseménykatalógus működik, összeáll az e-Kórtörténet, lehetőség lesz a Távkonzílium használatával az orvosi álláspontok egyeztetésére, míg az e-Elszámolás segítségével az orvos láthatja, hogy mi történt a beteggel más intézményben, megnézheti a laboreredményeket, a zárójelentést, a röntgenfelvételteleket. Az e-Beutaló segítségével az orvosok közvetlenül tudnak a diagnosztikai rendelésekre időpontot foglalni a beteg számára, a recepteket elektronikusan kezeli az e-Recept rendszer, sürgősségi helyzetekben pedig nagy szerepe lesz az e-Profilnak, amely a legfontosabb, többnyire állandó adatokat tartalmazza a vércsoporttól az allergián át a magas vérnyomásig.
A rendszer kidolgozói állítják: a személyes adatok védelme érdekében a digitális önrendelkezéssel a rendszer lehetőséget biztosít minden betegnek, hogy az adataihoz, vagy adatainak egy részéhez való hozzáférést letiltsa. Az erre vonatkozó törvénymódosító javaslatok múlt héten megjelentek az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) honlapján is, de nem arattak osztatlan sikert adatvédelmi szakemberek körében.
A liberálisok gazdaságpolitikusa, Bodnár Zoltán a távirati irodának szerdán úgy fogalmazott: szerintük alaptörvény-ellenes az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) létrehozásáról szóló tervezet, ezért az ellenzéki párt felszólítja a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) vezetőjét, hogy még a törvény elfogadása előtt lépjen fel az ellen. A tisztessegesadatkezeles.hu címen saját adatvédelmi oldalt működtető