;

egészségügyi adatok;

- Veszélyes adatbázisok az egészségügyben

Befejezéshez közelednek az uniós forrásból megvalósított központi egészségügy informatikai fejlesztések. Egy csütörtöki konferencián megerősítették, hogy az e-egészségügyi rendszer minden elemét valamennyi egészségügyi intézmény 2017 első negyedévének végére vezeti be. 

A nagyszabású fejlesztés révén lehetőség nyílik a betegek adatai mellett a kezelésekhez kapcsolódó dokumentumok, felvételek továbbítására is. A rendszer részeként Eseménykatalógus működik, összeáll az e-Kórtörténet, lehetőség lesz a Távkonzílium használatával az orvosi álláspontok egyeztetésére, míg az e-Elszámolás segítségével az orvos láthatja, hogy mi történt a beteggel más intézményben, megnézheti a laboreredményeket, a zárójelentést, a röntgenfelvételteleket. Az e-Beutaló segítségével az orvosok közvetlenül tudnak a diagnosztikai rendelésekre időpontot foglalni a beteg számára, a recepteket elektronikusan kezeli az e-Recept rendszer, sürgősségi helyzetekben pedig nagy szerepe lesz az e-Profilnak, amely a legfontosabb, többnyire állandó adatokat tartalmazza a vércsoporttól az allergián át a magas vérnyomásig.

A rendszer kidolgozói állítják: a személyes adatok védelme érdekében a digitális önrendelkezéssel a rendszer lehetőséget biztosít minden betegnek, hogy az adataihoz, vagy adatainak egy részéhez való hozzáférést letiltsa. Az erre vonatkozó törvénymódosító javaslatok múlt héten megjelentek az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) honlapján is, de nem arattak osztatlan sikert adatvédelmi szakemberek körében.

A liberálisok gazdaságpolitikusa, Bodnár Zoltán a távirati irodának szerdán úgy fogalmazott: szerintük alaptörvény-ellenes az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) létrehozásáról szóló tervezet, ezért az ellenzéki párt felszólítja a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) vezetőjét, hogy még a törvény elfogadása előtt lépjen fel az ellen. A tisztessegesadatkezeles.hu címen saját adatvédelmi oldalt működtető Alexin Zoltán pedig nyilvánosságra hozta a tárcához e-mailben elküldött észrevételeit, amelyek szerint nem egyértelmű, hogy milyen adatokat mikor és hogyan tilthat le az ember, utólag megteheti-e ezt a lépést, vagy csak egy egyszeri papír alapon megszülető tiltó nyilatkozatra lesz lehetősége. Az adatvédelmi szakember azt is bejelentette, hogy amennyiben a most elképzelt formában valósul meg a rendszer - azonnal nemzetközi bíróságon indít pert a magyar állam ellen.

A menekülthullámmal nőhet a terrorfenyegetettség, de semmi olyan információ sem utal arra, hogy Magyarországot terrortámadás fogja érni - ismerte el a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója csütörtökön. Ez erősen ellentmond annak a tegnapi hírnek, amiről lapunk is beszámolt, miszerint a Magyar Idők - a kormánnyal barátságos lap - címlapján közölte értesülését, hogy a TEK a migráció miatt már korábban emelte Orbán Viktor védelmi szintjét,