Európában páratlan, újabb a piacgazdasági folyamatokba gorombán beavatkozó törvény előkészületeiről számolt be a Magyar Idők. Az alacsony keresetek miatt tömegesen külföldre távozó kiskereskedelmi dolgozókat úgy akarják pótolni, és Orbán Viktor víziói között szereplő teljes foglalkoztatást részben teljesíteni, hogy jogszabályban rögzítenék: a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű áruházakban a nyitvatartási idő alatt 70 négyzetméterenként legalább egy alkalmazottnak a vásárlók rendelkezésére kell állnia.
Az ilyen ötletek csak olyanok fejében foganhattak meg, akik soha nem foglalkoztak a kiskereskedelmi ágazattal és annak szabályozásával - mondta lapunknak Sáling József. A Kereskedelmi Alkalmazottak Szövetségének (KASZ) elnöke először is emlékeztetett arra, hogy a kereskedelem egy szakma, éppen ezért nem lehet az egyik pillanatról a másikra ezreket a pultok mögé, az eladótérbe beállítani, vagy a pénztárgépekhez leültetni, de szükség van például pékekre vagy hentesekre is. Márpedig szakképzett, a kiskereskedelemben foglalkoztatható munkavállalóból hiány van, az alacsony bérek és a jelentős mértékű munkavállalás miatt.
A kormányhoz közeli újság arra hivatkozik, hogy "a kiskereskedelemben egyre kritikusabb munkaerőhiány megoldását segítő piacszabályozó intézkedés azt célozná, hogy megfelelő létszám mellett javuljon az áruházi szolgáltatások színvonala, egyúttal hatékonyabb legyen a boltok működése, a fogyasztók kiszolgálása."
Bár az még nem ismeretes, hogy mit is ért a kormány azokon piacszabályozó intézkedéseken, amely a kereskedelemben tapasztalható krónikus létszámhiányt orvosolná, de a helyzet reális értékeléséhez megfelelő adalékot nyújt az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a minap megjelent elemzése. Eszerint az év második negyedévében 3 ezer betöltetlen álláshely volt a kereskedelemben, ott ahol a KSH adatai szerint 340 ezren dolgoztak. Elsősorban a szakképzett munkaerő vált hiánycikké. Ugyan a nyilvántartott munkanélküliek közül 34 ezernek volt az utolsó munkahelye a kereskedelemben, az üres álláshelyeket a megfelelő szakképzettség hiányában velük nem lehet betölteni - összegezte a kiskereskedelem létszámgondjait az OKSZ -, az ágazatot a nagy fluktuáció, a magasabb fizetés reményében cégről-cégre vándoroló alkalmazottak jellemzik - tették hozzá. Csattanós válasz a kormányzati indíttatású létszámnövelés megalapozatlanságára, hogy a legtöbb munkalehetőséget az ezer főnél többet foglalkoztató multinacionálisok hirdetnek.
Ágazati becslések szerint a várhatóan 2016-ban életbe lépő rendelkezés azzal járna, hogy a hiper- és szupermarketekben, diszkontokban a munkáltatóknak átlagosan a duplájára kellene emelniük a dolgozók jelenlegi létszámát. Ez jelentősen megnövelné a nagyvállalatok bérköltségeit.
A hipermarketek számára nem ez az első kellemetlen szabály az elmúlt évekből. Az áruházak üzleti terveit érzékenyen érintette a vasárnapi zárva tartás, illetve az éjszaki nyitva tartás korlátozása is, hogy a plazastopról ne is beszéljünk. Aligha gondolhatja egy piacgazdaságban működő kormány, hogy 2016-ban majd létszám-kötelezettségeket ír elő - mondta felháborodottan a Népszavának Dávid Ferenc. A VOSZ főtitkára úgy vélte, hogy a közszférában ezernyi lehetősége lenne a kormányban, hogy létszámelőírásokkal éljen, például, hogy egy orvosra, ápolónőre hány beteg jut, és ezt bérpolitikai intézkedésekkel befolyásolhatja is. Azonban a jórészt multinacionális cégek által üzemeltetett üzleteknél, áruházaknál ezt nem teheti meg. Évtizedekkel túlléptünk azon az időszakon, amikor bérszabályozás volt, és meghatározták az átlagbérszínvonalat - jegyezte meg a főtitkár. Ezt egykor úgy játszották ki, hogy alacsony bérű "vattaembereket" vettek fel, hogy a megbecsült dolgozóikat megfelelően tudják megfizetni. Dávid Ferenc lelki szemei előtt megjelent az elvetélt bérkommandó mintájára felállítandó létszámkommandó rémképe is. Az orbáni teljes foglalkoztatást a kormány netán a közmunkások átirányításával kívánja megvalósítani - tette fel a kérdést Dávid Ferenc.
Az általunk megkeresett üzletláncok a hírt nem kívánták kommentálni, a Sparhoz hasonló indokkal: "Egyelőre csupán egy sajtóhírrel állunk szemben, kíváncsian várjuk a fejleményeket és természetesen továbbra is nyitottak vagyunk a párbeszédre a döntéshozókkal!”