Gyurta Dániel;Berki Krisztián;Magyar Olimpiai Bizottság;olimpiai kvalifikációs torna-világbajnokság;

- Átok ül London magyar hősein?

A londoni olimpia magyar aranyérmeseinek nem úgy sikerült világbajnokság szempontjából a 2015-ös esztendő, ahogy eltervezték. Berki Krisztián lovon a 11. helyet szerezte meg a glasgow-i olimpiai kvalifikációs torna-világbajnokságon, így minimális esélye maradt a riói részvételre. A többi címvédő helyzete, nem ennyire rossz, ám mégis aprócska aggodalomra adhat okot, hogy az úszó Gyurta Dániel és a női kajak négyes kivételével senki nem állhatott dobogóra idén a vb-n, ráadásul egyikük sem szerzett aranyérmet. Siklós Erik, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) marketing- és kommunikációs igazgatója korábban lapunknak elmondta: nincsen baj az a londoni aranyérmesek formájával, s az edzők tudják, mikor kell csúcsra járatni őket. Lapunk megnézte, hogy teljesítenek a 2012-es ötkarikás játékok óta az akkori hősök.

Berki Krisztián 

(Lólengés)

Nem vitás, a világ egyik, ha nem a legjobb tornásza Berki Krisztián. Az Újpest lovasa olimpiai címe mellett háromszoros világ- és hatszoros Európa-bajnoknak mondhatja magát. Ám Glasgow-ban mégis bekövetkezett az, amitől féltünk. A kvalifikációs világbajnokságon a 11. lett, így címvédőként minimális esélye maradt a riói olimpia kiharcolására. Berki felkészülését sérülések nehezítették, márciusban vállműtéten esett át, a rehabilitáció ugyan jól sikerült, de szeptember óta újabb vállfájdalommal küszködik, igaz, ez az operációtól független. A világbajnok nem tudott úgy felkészülni, ahogy szeretett volna, edzője tájékoztatása szerint sem tudta azt a munkát elvégezni, amelyet az elmúlt években. A londoni hős lapunknak elmondta nem adja fel, s folytatja a munkát, ha pedig minden jól megy, Tokióban megszerezheti második ötkarikás aranyérmét.

Dombi Rudolf, Kökény Roland 

(K-2 1000 méter)

A 28 éves Dombi Rudolfot és a 40 esztendős Kökény Rolandot már biztosan nem látjuk jövőre Rióban együtt versenyezni, ugyanis tavaly nyáron kettévált a klasszis kajakosok útja. Tavaly a szegedi válogató döntőjének az utolsó 180 méterét feladta a páros, így utolsóként ért célba. A kudarcért egymást hibáztatták, azóta sem versenyeztek együtt. A 2012-es olimpia óta a 2013-as Eb-n egy ötödik helyet, és ugyanabban az évben egy vb-bronzérmet

tudtak felmutatni. Kökény tavaly Hufnágel Tiborral szerepelt 1000 méteren vb-n, melyen ötödikek lettek. Az idei világversenyre egyik londoni hős sem tudta kvalifikálni magát.

Gyurta Dániel

(200 méter mellúszás)

„Önámítás, ha azt mondjuk: Gyurta Dánieltől nem vártunk aranyérmet” – fogalmazott lapunknak a kazanyi világbajnokság után Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó-szövetség

elnöke. Az 2015-ös esztendő legfontosabb viadalán az olimpiai- és háromszoros világbajnok mellúszó a dobogó legalsó fokára állhatott Oroszországban. Azért nagy tragédia nincs, ugyanis a női kajak négyes kivételével csak Gyurta tudott érmet szerezni az idei világbajnokságokon. Ráadásul az ezt megelőző három vb-n a dobogó legfelső fokára állhatott, talán pont ezért okozott némi meglepetést, hogy idén nem ő ért fel a csúcsra. Ám, ahogy ígérte: „az olimpián megmutatom, én vagyok a legjobb, 2017-ben, a budapesti vb-n pedig visszaszerezzem a címem”.

Kozák Danuta

(K-1 500 méter)

A szám olimpiai bajnoknője már a magyar válogatón elvérzett, így ebben a számban a Kárász Anna képviselte a magyar színeket a milánói világbajnokságon. Kozák Danuta hazánkban 2010-ben kapott ki utoljára, ám mégsem állíthatnánk, hogy formájával bármi probléma lenne. Az olaszországi vb-n a dobogó tetejére állhatott Szabó Gabriella párjaként, míg a női négyes tagjaként ezüstérmet szerzett, erről bővebben lejjebb olvashatnak. Ráadásul

Hosszú Katinka mellett a Kozák-Szabó kettőst tartják legesélyesebbnek, arra, hogy Rióban a dobogó legtetejére álljon.

Kozák Danuta, Szabó Gabriella, Kovács Katalin, Fazekas-Zur Krisztina

(K-4 500 méter)

A háromszoros olimpiai bajnok Kovács Katalin és a hétszeres világbajnok Fazekas-Zur Krisztina is tavaly nyáron adott életet gyermekének, így több átalakulás is történt a női kajak négyesben. A

Londonban győztes tagok mellett szóhoz jutott Dusev-Janics Natasa, Vad Ninetta és Kárász Anna is a nagy versenyeken. Az idei, milánói világbajnokságon – ahol a fehéroroszok mögött második helyen végeztek a lányok – a Szabó, Kozák, Fazekas-Zur, Kárász kvartett indult. Női kajakosainkra nem lehet különösebb panaszunk: az úszó Gyurta Dánielen kívül egyedül ők állhattak fel idén dobogóra vb-n.

Pars Krisztián

(Kalapácsvetés)

A szombathelyi atléta továbbra is ott szerepel a sportág legjobbjai között, azonban a felkészülését deréksérülés hátráltatta. Pars Krisztián az idei vb-n – éppen lecsúszva a

dobogóról – negyedik lett, de a selejtezőben elért kilencedik helye már előrevetítette, hogy nem az aranyért fog küzdeni. Kalapácsvetőnk arra panaszkodott a pekingi verseny után, hogy a dobókörben nincs meg a kellő sebessége. A kétszeres Európa-bajnokot nem kellett megműteni, de folyamatos gyógytornát kell végeznie. Ha egészséges lesz Brazíliában, akkor komoly kihívója lehet a sportág másik nagyágyújának, a lengyel Pawel Fajdeknek.

Risztov Éva

(10 km nyíltvízi úszás)

A nyíltvízi úszás 10 kilométeres távjának olimpiai bajnoknője a kazanyi vizes világbajnokságon a 10. lett, ezzel kvalifikálta magát a riói olimpiára. A londoni aranyérmesnek nagy valószínűség szerint Brazília lesz az utolsó, már ami az ötkarikás játékokat illeti. Olasz Anna lehet a bajnoknő utódja, aki Risztov mögött a 11. lett, így lemaradt Rióról. Az azonban érdekes, hogy 10 km-en London kivételével nagy világversenyen csak egyszer állhatott dobogóra a Kőbánya versenyzője.

Szilágyi Áron

(Kardvívás)

Olimpiai bajnoki címe óta kissé hullámzó teljesítményt nyújtott a még mindössze 25 éves Szilágyi Áron: a 2013-as Eb-n csak 13. lett, rá egy esztendőre pedig 10., míg idén – pályafutása során először – nyerni tudott a kontinensviadalon a svájci Montreuxban. A világbajnokságokat tekintve 2013-ban megnyerte a budapesti világversenyt, de tavaly és tavalyelőtt a negyeddöntő jelentette számára a végállomást.

Időközben Szilágyi mesteredzőt váltott: hét évnyi közös munka után, idén augusztusban elköszönt Somlai Bélától. A riói ötkarikás játékokra Decsi Andrással készül nagyszerű kardvívónk.

London utáni főbb érmek
Berki Krisztián: Eb: két ezüstérem (2013, 2014), vb: arany (2014)
Dombi Rudolf, Kökény Roland (K-2 1000m): vb: bronz (2013)
Gyurta Dániel (200m mell): vb: arany (2013), bronz (2015)
Kozák Danuta (K-1 500 méter): Eb: arany (2014), ezüst (2013), vb: arany (2013, 2014)
Női kajak négyes 500 méteren: Eb: arany (2013, 2014), vb: arany (2013, 2014), ezüst (2015)
Pars Krisztián: Eb: arany (2014), vb: ezüst (2013)Risztov Éva (10 km nyíltvízi úszás): Eb: ezüst (2014)
Szilágyi Áron (egyéni): Eb: arany (2015), vb: bronz (2013)



Többen is sérelmezik a Jobbik frakciójában, hogy Novák Előd rendre büntetlenül megússza a hétvégi szobordöntési kísérlethez hasonló magánakcióit, amelyek sokat ártanak a párt megítélésének – tudta meg az atv.hu.