Ha nincs menekült, ki(k)től kell félteni?
Fotó: Matt Cardy/Getty Images
Mint a Népszava is megírta, a nyugat-balkáni migrációs útvonal már nem érinti Magyarországot, ezért már csak megfigyelőként vesz részt az erről szervezett csúcstalálkozón - ezt a sokakat meglepő kijelentét tette a magyar kormányfő a vasárnapra összehívott brüsszeli "röpcsúcsra" érkezve. A brüsszeli találkozón Orbán Viktor világossá tette: Magyarország továbbra is fenntartja a zöldhatár lezárását.
Orbán Viktor miniszterelnök kivégzésére buzdít egy Facebook-csoport - ezt az Átlátszó blogra hivatkozva adta hírül a Magyar Távirati Iroda október 20-án. Ám ez a "fenyegetés" semmiképp nem hozható össze a menekülthelyzettel - amire hivatkozva emelte a védelmi szintet a TEK - egy magyar, a hír szerint a DK-hoz köthető csoportról volt szó, a párt később jelezte: semmi közük a társasághoz.
A nemzetbiztonsági szolgálatok is kiveszik a részüket a védelemből
A Magyar Idők információi szerint a miniszterelnök fokozott védelmére foganatosított intézkedések nem csupán személyi, hanem objektumvédelmet is jelentenek, amelyből a TEK-en kívül a nemzetbiztonsági szolgálatok is kiveszik a részüket. Fokozták az elemzői tevékenységet és intenzív egyeztetés folyik a nemzetközi társszervekkel is. Az intézkedések része egyebek mellett, hogy a szakembergárda magasabb létszámban látja el a kiemelt feladatokat. A védett személyekkel, illetve családtagjaikkal programjaikat előzetesen sokkal körültekintőbben egyeztetik. Az érintettek által felkeresett helyszíneket tüzetesen átvizsgálják. Magasabb szintre emelték a technikai védelmet is, ami nem csupán a védendő személyek telekommunikációs kapcsolatainak ellenőrzésére, hanem az általuk használt járművek minőségére is kiterjed. Ez utóbbi jelentheti golyóálló üveggel, magasabb teljesítménnyel rendelkező gépkocsik biztosítását, de indokolt esetben megtörténhet, hogy egyes családtagok képzett sofőrt kapnak maguk mellé.
A lap Horváth Józsefet, a katonai titkosszolgálatok korábbi helyettes vezetőjét szólaltatta meg az ügyben, aki azt mondta, hogy a kormányfő, illetve családja védelmi szintjének emelése a szakmai protokoll része, és a TEK nem is intézkedhetett másként. ( Horvát volt az, aki korábban azzal riogatott, hogy Magyarország az iszlám szélsőségesek kiemelt célpontja.)
Röszke Fotó: Christopher Furlong/Getty Images
Véd és, ha kell támad a TEK - Például menekültekre Röszkén
Speciális feladatokat lát el – veszélyes bűnözőket fog el például – a Terrorelhárítási Központ (TEK), de mint rendőrökre a törvény alapján rájuk is vonatkozik az, hogy csapaterős tevékenységet végezhetnek, így részt vehettek a röszkei határátkelőhelyen elvégzett oszlatásban. A Belügyminisztérium Átlátszónak adott válasza szerint mégsem emiatt voltak a TEK-esek a határnál, hanem azért, hogy többek között erőszakos bűncselekménnyel vagy bűntett elkövetésével gyanúsítható fegyveres személyeket fogjanak el. Arra viszont nem válaszoltak, hogy miért nem viseltek ruházatukon azonosítót a terrorelhárítók, holott ez minden rendőr számára kötelező. A belügy szerint nincs szükség vizsgálatra. ( lásd még: „Míg vert, mosolygott” – a Röszkénél bántalmazott újságírók a TEK akciójáról )
Getty Images
Félni, vagy kihasználni a menekülthelyzet előnyeit
Közben egy, a Der Standard által megkérdezett migrációs szakértő azt mondta, főleg azok az országok vonakodnak menekülteket befogadni, amelyek úgy gondolják, hogy ők kulturálisan homogén nemzetállamot alkotnak és ilyenek is akarnak maradni. A firenzei Főiskolai Intézet professzora megjegyezte, hogy ez elsősorban Magyarországra és Szlovákiára áll, Németországban viszont éppen ellentétes irányzat tapasztalható. A szakértő szerint a németek 10 év múlva valószínűleg hálásak lesznek Merkelnek, ugyanis a jóléti államok hosszú távon csak úgy tudják enyhíteni a társadalom elöregedéséből eredő gondokat, hogy ha engedik a bevándorlást. Hogy Magyarország - és több más állam is - ilyen vehemensen elutasítja a menekülteket, azt a szakember nagyrészt arra vezeti vissza, hogy a rendszerváltás idején ezekben az országokban erősen nacionalista ideológia került felszínre, ami meghódította a középrétegeket is. Válsághelyzetben azután igencsak könnyű újra felmelegíteni ezt a "nemzeti-populista levest".