Hozzátette: az árveréssel nem megerősödnek, hanem eladósodnak a kisgazdaságok, már ha részt tudnak egyáltalán venni abban. A képviselő szerint ugyanis, aki 300 millió forintos hitellel akar termőterületet venni, az nem nevezhető kisgazdálkodónak. Az LMP politikusa azt is cáfolta, hogy egyenlő feltételekkel indulnának a gazdák a liciten, és kijelentette: elővásárlási joggal is jóval többen rendelkeznek a kormány által közölt 770-nél. A képviselő szerint ugyanazokhoz a haverokhoz kerül majd a föld, akik korábban is nyertesek voltak a földpályázatokon.
A politikus úgy látja, ez egy több év alatt felépített maffiarendszer. A hatalom jóvoltából elmúlt 3 évben sokan szereztek 10-20 évre földhaszonbérletet, majd most eladják ezeket a földeket ugyanazoknak a "haveroknak", akik eredetileg is nyertesei voltak ezeknek a pályázatoknak. Mindeközben az is kiderült, hogy Lázár anyai nagybátyjának a cége, a Gorzsai Mezőgazdasági Zrt. több mint 1300 hektár állami föld bérletét nyerte el 2014 januárjában. Most ennek hozzávetőleg harmada eladó az árverési hirdetmények szerint, és a főtulajdonos családtagjai is licitálhatnak majd. Csongrádban a kikiáltási ár hektáronként alig haladja meg az egymillió forintot.
A Lázár János támadásait jól viselő Hód Mezőgazda Zrt. tulajdonosainak pedig hiába van pénze, saját jogon magánszemélyként sem vásárolhatnak a jelenleg általuk Csongrád megyében bérelt, ám eladásra meghirdetett 300 hektárnyi állami földekből, mivel Baján van bejelentett lakcímük – és csak helyben lakó földműves pályázhat - írja a hvg.hu.