földrengés;Ázsia;David Rotherty;

- Földrengés Ázsia délnyugati részén

Csaknem 200-ra emelkedett az afganisztáni központú földrengés halálos áldozatainak száma, a sérülteké 800-ra tehető. Az áldozatok száma félő, hogy jóval magasabb is lehet, mert nagyon nehéz adatokhoz jutniuk a hatóságoknak, ugyanis a rengés miatt nagy területekkel megszűnt a vezetékes és a mobiltelefon-összeköttetés.

Erős, 7,7-es földrengés rázta meg hétfőn Afganisztán északi részét, a földmozgást Indiában és Pakisztánban is érezni lehetett - jelentették nyugati hírügynökségek. Az északkeleti Talokánban 12 iskolás lányt tapostak agyon, miközben a rengés hatására az iskolából kifelé áramlott a pánikba esett tömeg. Harmincöten sérüléssel átvészelték a tolongást. A fővárosokban az épületeket kiürítették, a kommunikációs hálózatok is több térségben akadoztak. A BBC-nek egy pakisztáni hölgy úgy nyilatkozott, az ottani lakosok még sosem tapasztaltak ilyet korábban.

Az indiai meteorológiai intézet igazgatója szerint kora délután (közép-európai idő szerint délelőtt fél 11-kor) bekövetkezett rengés középpontja a Hindukus hegység alatt volt Afganisztánban. A BBC-nek David Rotherty professzor elmondta, még szerencse, hogy a centrum 200 kilométerrel a földfelszín alatt volt, hiszen így a felszínen kevesebb kárt tett, mint egy közelebbi hasonló erejű rengés. A katasztrófa szinte napra pontosan fél évvel azután történt, hogy Nepál idén április 25-én történelme legsúlyosabb földrengését szenvedte el. A májusi utórengés áldozataival együtt a halottak száma elérte a 9 ezret, és 900 ezer otthon semmisült meg vagy károsodott súlyosan.

Egyre nagyobb teret hódít a szelfi-kultúra szerte a világban. Sokan - leginkább fiatalok - saját életüket is kockára teszik, csak hogy egyedi képet posztolhassanak a közösségi oldalakra. A képek általában segélykiáltásként definiálhatók, készítőik ugyanis elhallgatott lelki problémáikra akarják felhívni a figyelmet. A szelfi őrületről ugyanakkor elmondható, az csak egy ifjúkori virtus, a felnőtté válással a probléma megoldódik.