Gyurcsány Ferenc;

- Sokak Magyarországa?

Gyurcsány Ferenc megint jelentkezett egy dolgozattal – most éppen röpiratként adta közre – Magyarország, a baloldal és az Orbán-kormány aktuális állapotáról. A volt miniszterelnök írásának a Sokak Magyarországa címet adta, amellyel, feltételezem, egyszerre két dolgot akart jelezni: amiről ő szól, az a többség Magyarországa lészen, vagy lehet, míg az Orbán uralta ország egy kisebbség terrénuma.

Maga a pamflet nem váltott ki olyan visszhangot, mint Gyurcsány régi, nagy elemzései, mi több, a visszajelzések is inkább az exkormányfő személyéről szóltak (Klubrádió, Népszabadság), illetve az ő egykori hatalmi pozíciójához kötődő felelősségéről, illetve arról, hogy ezt megint nem mondta ki. Én nem mennék bele ebbe a vitába, már csak azért sem, mert felesleges is azon polemizálni, hogy vajon Gyurcsány megszólalhat-e vagy sem, s megosztó személyiség-e vagy sem? A röpirat a lényeg, illetve az, jól látja-e Magyarország jelenlegi helyzetét, és kínál-e új utat a „sokak Magyarországának”?

Nos, ebből a szempontból izgalmas az elemzés, még akkor is, ha igaza van azoknak, akik szerint igazán újat nem nyújt. De nem is kell feltétlenül újat adni, ha az újdonság maga a pontos látlelet. Márpedig a röpirat e szempontból precízen fogalmaz, jól látja és láttatja az Orbán vezette ország problémáit, és erősíti meg Magyar Bálint néhány év előtti definícióját a maffiaállamról. Ily módon tehát az írást kifejezetten hasznosnak vélném, ha a baloldalra megtermékenyítően hatna és valódi vita kerekedne belőle, nem feltétlenül az összefogásról, sokkal inkább a teendőkről. A kérdésem, illetve a kétkedésem inkább a címben rejlő állítással van. Mert a mű mögött természetesen nincs kérdőjel, miközben éppen itt érhető tetten az ország legnagyobb gondja. Ott ugyanis, hogy a Gyurcsány által ígért, remélt demokratikus, azaz a sokak Magyarországa nem létezik. A többségnek itt egyáltalán nincs igénye a demokratikus intézményrendszerre, egyáltalán nem hiányoznak a fékek és ellensúlyok, s pontosan ezt használja ki Orbán a maga autoriter, vagy féldiktatórikus rendszerével. Ezért nehéz bármit is kínálni vele szemben; a sokak ma ezt az országot akarják. Ebben rejlik a jelenlegi miniszterelnök ereje. De igaza van a DK elnökének: ha lesz személy, gondolat, ötlet, terv a baloldalon arra, miként lehet feltámasztani az emberek demokráciába vetett hitét, nos akkor érkezik el a Fidesz világ végórája.