„A pénzt a vállalkozások termelik meg, ők döntik el, hogy hova adják ezt az összeget – írta az Emmi. – Ez a legátláthatóbb folyamat, hiszen az adott sportághoz tartozó minden sportszervezet, sportiskola, utánpótlás-nevelést végző alapítvány beleszólhat, részesülhet a vállalatoktól érkezett felajánlásokból, aminek jóváhagyásáról a sportági szakszövetségek hoznak szakmai döntést.” A közlemény kiemeli, vállalkozók pénzéről, s nem közpénzről van szó, melynek elosztásakor érvényesül a brüsszeli kontroll: az EU Bizottsága a támogatási rendszer elfogadásakor tett ajánlásokat, melyeket a kormány a jogi szabályozásban teljes körűen átvette.
A korrupcióellenes nemzetközi civil szervezet csütörtökön hozta nyilvánosságra a „Korrupciós kockázatok a magyar sportfinanszírozásban” című jelentését, amely szerint az öt látványsportág – labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda és jégkorong – tao támogatási rendszere (társaságiadó-kedvezmény), valamint a sportingatlan-fejlesztések, ezen belül a stadionépítések számos korrupciós lehetőséget rejtenek.
A Transparency International úgy látja, a TAO-támogatásokon keresztül folyósított pénzek a kormány állításával szemben valójában nem magánadományok, hanem átirányított közpénzek. Korrupciós kockázatot jelent, hogy a sportfejlesztési programok támogatásáról hozott döntések zárt ajtók mögött születnek, a sportszövetségek és az állami ellenőrző intézmények jelentései nem nyilvánosak, a támogatásokban jelentős aránytalanságok tapasztalhatók, illetve bizonyos stadionok építésekor fontosabbak a politikai kapcsolatok, mint a sportszakmai indokok és a tisztességes gazdasági verseny. A jelentésből kiderül, hogy az öt kedvezményezett sportág (a legjobban természetesen a futball járt) 2011-ben 29, egy évvel később 51,5, 2013-ban 41,6, tavaly 66,6, míg az idei esztendő első felében 15,3 milliárd forintot kapott a TAO-ból.