A francia politikus többek között a migránsválsággal, a terrorizmussal és a gazdasági kihívásokkal összefüggésben beszélt erről. A legfontosabbnak a biztonságot, az európai értékek védelmét nevezte. "Európának példának kell maradnia" - fogalmazott. Mint mondta, a első számú európai pártnak lenni nagy felelősséget jelent, amelytől az európaiak konkrét válaszokat várnak válaszokat a jövővel kapcsolatban.
Az EPP elnöke a migrációról szólva hangsúlyozta: morális érték, hogy segíteni kell a háború elől menekülőket, akik az életüket kockáztatják a nyílt tengeren, de "nem lehet mindenki előtt ajtót nyitni". "Felelősséggel tartozunk a saját állampolgárainknak" - fogalmazott, és hozzátette, hogy a külső határok ellenőrzése kulcsa Schengen védelmének.
Joseph Daul szerint az egyik legnagyobb kihívás Európa számára, hogy megmaradjon nyitott társadalomnak, úgy hogy közben nem veszíti el indentitását. A menekülteket integrálni kell, "megosztani velük értékeinket" - mondta, példaként említve ezek közül a férfiak és nők közötti egyenlőséget és a toleranciát. "Csak így maradhatunk szabad és stabil társadalom a jövőben - jegyezte meg.
A politikus úgy látja, Oroszország bekapcsolódása a háborúba Szíriában csak fokozza az Európa felé irányuló menekültáradatot. Szíriával kapcsolatban az a tanulság, hogy a konfliktusok bármelyik pillanatban elérheti Európát - tette hozzá.
A pártelnök kitért az Európában növekvő populizmusra, amely jobb és baloldalról is egyaránt érzékelhető. Példaként említette Görögországot, ahol - mint mondta - Ciprasz "hazugságokkal" jutott hatalomra, de véleménye szerint a valóságot nem lehet túl sokáig eltitkolni. Spanyolországra utalva hozzátette, hogy reméli, ez példaként szolgál majd más országoknak, ahol hasonló törekvések zajlanak. Az Európa előtt álló gazdasági kihívásokkal kapcsolatban azt mondta: a Juncker-terv az egyetlen, amely garantálja a növekedést és a prosperitást.
Joseph Daul egyetlen jelöltként indul a pártcsalád elnöki posztjáért, amelyről napközben folyamatosan szavaznak a küldöttek. Az eredmény késő este várható.
A vendéglátó Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP) nevében María Dolores de Cospedal főtitkár köszöntötte az egybegyűlteket. Hangsúlyozta, hogy Európa útkereszteződés előtt áll, ezért a pártcsalád tagjainak kötelessége most erősebbnek és egységesebbnek lennie mint eddig bármikor.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a jelentkező problémák közösek, nem pedig lokálisak, ezért közösen kell azokkal szembe nézni. Kiemelte a politikai, gazdasági, társadalmi és intézményi reformok végrehajtásának szükségességét. "Minden, amire Európának szüksége van, itt van ebben a teremben" - fogalmazott arra utalva a néppárt a legbefolyásosabb jobbközép, európai szintű politikai erő.
A kongresszuson több határozati javaslatról is vitáznak és szavaznak, ezek közül hármat a spanyol PP terjesztett be. Az egyik a tagállamok területi integritásának és nemzeti egységének védelméről szól, tekintettel a katalán függetlenségi törekvésekre. A második a gazdasági reformok védelmét tartalmazza, figyelembe véve, hogy a spanyol tapasztalat megmutatta: ez a legjobb út a gazdaság helyreállítására és a munkahelyteremtésre. A harmadik javaslatában a PP kezdeményezi, hogy támogassák a politikai üldözöttek befogadását, megkülönböztetve őket a gazdasági okok miatt érkező illegális bevándorlóktól.
A kongresszuson mások mellett részt vesz Orbán Viktor miniszterelnök. A tanácskozásra 32 országból érkeztek résztvevők, köztük 14 állam- és kormányfő, 11 uniós biztos és 750 küldött.