Schiffer András társelnök-frakcióvezető szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján azon három kérdésben fejtette ki pártja álláspontját, amelyeket az Országgyűlés a közeljövőben tárgyal a menekültkérdéssel kapcsolatban. Hangsúlyozta: bár az európai kvótarendszer önmagában nem megoldás a krízisre, de annak is káros üzenete van, ha Magyarország nemet mond a rá eső mintegy 1300 menekült befogadására. Kijelentette: az alaptörvény és nemzetközi egyezmények szellemével is ellentétes, ha az ország még a menekültstátuszt jogosan kérőket sem fogadja be. A jogorvoslati kérelem az ország végső elszigetelődését is előidézheti - fűzte hozzá -, ugyanis azt üzeni a többi tagállamnak, hogy Magyarország csak egy "járadékleső", miközben semmilyen felelősségben nem osztozik az unióval.
A képviselő leszögezte, a miniszterelnöknek válaszolnia kell arra: mi a garancia, hogy ez a barátságtalan lépés nem váltja ki Ausztriából és Németországból a hazánkban regisztrált mintegy 170 ezer ember visszatoloncolását. Az uniós általános elosztási rendszerről szóló jogszabály-kezdeményezéssel kapcsolatos előzetes szubszidiaritási eljárást az LMP ugyanakkor támogatja, a legrosszabbnak ugyanis azt tartanák, ha úgy születne uniós jogszabály a kérdésben, hogy annak jogszerűségét utólag egy-egy tagállam megkérdőjelezi.
Az LMP társelnök-frakcióvezetője szerint a Magyarországon az idén átvonult csaknem 400 ezer embernek mindössze egy része érkezett háborús övezetből, az általános elosztási rend pedig akár egy "meghívólevél" is lehet újonnan érkezők számára, miközben sem a válság pontos kibocsátási pontja, sem a vége nem látható. Ismertette: a menekültek több mint száz országból érkeztek. Schiffer szerint a vég nélküli befogadás politikája az európai óriásvállalatok érdekét szolgálja, miközben ezeket a cégeket nem érdekli, hogy megoldódik-e a válsághelyzet a kibocsátó országokban. Schiffer András ezért szükségesnek ítélte, hogy a jelenlegi, dublini rendszert egy olyan menedékügyi eljárásrend váltsa fel, amely egyértelműsíti, kik jogosultak menekültstátuszra.