A nagyobb ünnepek környékén feltűnően megugrik a külföldön dolgozó magyarok száma a hazai magánrendeléseken, ami azt mutatja, hogy sokan vagy nem rendelkeznek biztosítással a befogadó államban, vagy ha igen, akkor nem elégedettek az ottani közegészségügyi szolgáltatásokkal, tehát inkább hazajönnek kezeltetni magukat. Magán egészségbiztosítással egyre több cég akarja javítani dolgozói közérzetét és bővül azoknak a köre is, akik a romló színvonalú állami egészségügy helyett inkább a magánellátásért fizetnek.
Folyamatosan bővül a magán egészségbiztosítási piac Magyarországon, de az állam változatlanul élesen különválasztja az Országos Egészségbiztosítási Pénztárba (OEP) befizetett járulékainkból fenntartott ellátórendszert a magánbiztosítókon keresztül vagy zsebből fizetett magánszolgáltatásoktól. A leköszönt egészségügyi államtitkár többször is úgy fogalmazott, a kormány akkor lesz hajlandó tárgyalni a társadalombiztosításba fizetett összeg megosztásáról a magán egészségbiztosítókkal, ha a szolgáltatások teljes körét, vagyis diagnosztikától a bonyolult műtéti beavatkozásokig mindent képes lesz kínálni a magánszektor.
Ettől pedig még távol vagyunk, bár kezdenek megjelenni a gazdag szolgáltatási skálát tartalmazó magánintézmények. Egy tegnapi sajtóbeszélgetésen az hangzott el, hogy a magánkórházak köre már ilyenekkel bővül, például a jövő év elején egy debreceni magánintézménnyel. A magyar lakosság 10 százaléka pedig külföldre menne gyógyulni.
Az igényeket követve egyre gazdagabb kínálattal állnak a közvélemény elé a magánbiztosítók is. A hazánkban most bemutatkozott, de Bulgáriában és Romániában évek óta jelen lévő MediHelp International is főként a külföldön dolgozó magyarokat és a hazai felső középosztályt célozza meg biztosítási csomagjaival, amelyek a fogászati ellátások és kozmetikai beavatkozások kivételével több, mint 200 ezer orvoshoz kínálnak közvetlen elérést a világ 190 országában. Európában tehát bárhol dolgozik is valaki, ezzel a biztosítással eléri a legmagasabb színvonalú ellátást – érvelt Kovács András üzletfejlesztési igazgató.
Mindez pedig visszahat a magyar állami intézmények színvonalára is, hisz aki magánklinikán, netán Ausztriában kap csípőprotézist, az lekerül a társadalombiztosítás várólistájáról és átadja a helyét egy olyannak, aki nem tudja megfizetni a magánorvosokat.