Az embertelen kilakoltatások folytatódnak Józsefvárosban, most egy idős házaspár is retteg attól, hogy lakbértatozásuk miatt hamarosan utcára kerülnek hétéves unokájukkal. Történetükről a Bors számolt be; a kisgyermek nem sokkal születése után agyvérzést kapott, még ma sem képes lábra állni. Tíz éve laknak egy szociális bérlakásban, tartozásukat - mintegy 700 ezer forintot - az utóbbi két évben halmozták fel, apró jövedelmük nagy részét ugyanis unokájukra költik. A nagyapa levelet is írt Kocsis Máté fideszes polgármesternek, aki az ügyet a bíróságra bízta.
A bíróság azonban nem embereket, csupán papírhalmazokat, betűket és számokat lát; aki nem képes fizetni a lakbért vagy rendezni tartozását, arra minden valószínűség szerint hajléktalanszálló vár. Vagy az utca. A VIII. kerületi Magdolna utcában többen is kénytelenek szembenézni ezzel. A Vasárnapi Hírek számolt be egy asszony esetéről, akit 14 éves lányával tettek utcára - mivel korábban nem volt munkája, nem tudta fizetni a lakbért. Most már dolgozik, az önkormányzatot azonban ez nem érdekli, mennie kell. Szerződést bontottak egy másik kis családdal is: a szívbeteg anya skizofrén kisfiával került az utcára. Egy anyát pedig november 10-én terveznek utcára tenni fogyatékos gyermekével együtt.
A múlt héten ugyancsak a Magdolna utcából lakoltattak ki egy agytumoros asszonyt, Lendvai Andreát vesebeteg férjével és gyermekeivel együtt. A jogvédő aktivisták élőlánccal próbálták megakadályozni, hogy utcára tegyék őket, sikertelenül, a rendőrök erőszakkal rángatták el a civileket a helyszínről, többeket bilincsben vezettek el. A nőnek a hétvégén kórházi kezelésre kellett utaznia Ausztriába, műtét előtt álló kisfia pedig gyermekek átmeneti otthonába került. Úgy tudni, az elmúlt két-három napban legalább 14 embert költöztettek ki a Magdolna utcából.
A józsefvárosi önkormányzat azt állítja, nem akarnak utcára tenni senkit sem, az eljárásokat a bíróság intézi, nekik abba beleszólásuk nincs. Az agytumoros asszonynak és családjának állítólag korábban ajánlottak fel segítséget, ám a család nem élt vele. A kilakoltatás után az önkormányzat közleményben jelezte: Kocsis Máté polgármester "utasította" a Családsegítő Központ és az önkormányzat vagyonkezelő cégének vezetőjét, hogy mielőbb keressenek lehetőséget arra, hogy együtt maradjon a család.
A Józsefvárosi Szociális Szolgáltató és Gyermekjóléti Központ - Családsegítő Központja a S.O.S. Krízis Alapítvánnyal közösen talált megoldást arra, hogy a család együtt maradhasson - közölte megkeresésünkre az önkormányzat. Azt írták, a család számára az alapítványnál egy hónapon belül tudnak elhelyezést biztosítani. "Ugyanakkor felhívjuk arra a tényre a figyelmet, hogy amennyiben a család már tavaly elfogadta volna a segítséget, akkor a bírósági határozat végrehajtásakor azonnal beköltözhettek volna a Családok Átmeneti Otthonába" - közölték. Hozzátették: Lendvai Andrea számára a kiköltözés napja óta az önkormányzat biztosít szálláshelyet a Lélek házban.
A Magyar Szociális Fórum szerint a téli kilakoltatási moratórium december 1-jei életbe lépéséig országszerte több száz otthonból lakoltatják ki, illetve akarják kilakoltatni az embereket, az esetek túlnyomó többségében önkormányzati bérlakásból.