Drezda;Pegida;iszlámellenes mozgalom;Henriette Reker;

- Tízezrek a drezdai tüntetéseken

Tömegtüntetést tartottak az iszlámellenes mozgalom, a PEGIDA megalakulásának első évfordulóján, Drezdában. Ám nemcsak a szélsőséges mozgalom hívei, hanem ellenfelei is az utcára vonultak. Becslések szerint a PEGIDA megmozdulásán legalább 15 ezren, legfeljebb 20 ezren vehettek részt. Utoljára január 12-én volt hasonló tömeg, amikor 25 ezren vonultak az utcára. Januárban aztán úgy tűnt, lecseng a mozgalom, s a PEGIDA kezdi elveszteni varázsát. Vezetői egyre megosztottabbakká váltak, ami szintén negatív hatást gyakorolt a mozgalom megítélésére.

Most azonban, úgy tűnik, ismét ezrek vesznek majd részt a hétfői „szeánszokon”. A forgatókönyv ugyanaz volt, mint a tavaly év végi megmozdulásokon: az alapító, Lutz Bachmann és más felszólalók is a bevándorlók ellen heccelték a tömeget. A Spiegel tudósításában megállapította, a résztvevőket az sem tántorította el, hogy szombaton egy munkanélküli szélsőjobboldali férfi merényletet hajtott végre a kölni polgármesterjelölt, Henriette Reker ellen, akit másnap abszolút többséggel választottak meg városvezetőnek, miközben a kölni klinikán mesterséges kómában tartották.

A „kölni esetről” Lutz Bachmann csak egyszer, két mondat erejéig beszélt, s „mélységes sajnálkozását” fejezte ki. A jelenlévő tömeg azt skandálta, „békések maradunk”. A transzparensek esetenként félelmet keltőek voltak. Angela Merkelt náci egyenruhában ábrázolták, egy másikon távozását követelték azzal a jelszóval, hogy „elvesztitek a saját nemzetetek ellen indított háborút”. Lutz Bachmannt sem kellett félteni, beszédében Heiko Maas igazságügyi minisztert a harmincas évek náci vezetőihez hasonlította. Thomas de Maiziere belügyminisztert pedig fel akarja jelenteni, mert a tárcavezető egy vasárnapi interjúban szélsőjobboldalinak nevezte a PEGIDA mozgalmat.

Tüntettek a PEGIDA ellenfelei is, ők körülbelül 15-19 ezren lehettek, s a két csoport annyira közel állt egymáshoz, hogy esetenként a másik beszédeit is hallhatták. Később tumultuózus jelenetek játszódtak le az ellenséges csoportok között, s egy személy súlyosan megsérült, amikor eltalálta egy petárda. A rendőrség sem tudta megmondani, melyik táborból dobták. Megtámadták a Sächsische Zeitung egy újságíróját is.

A rendőrség vízágyúkkal vonult fel, s könnygázspray-t is bevetett, miközben petárdákkal dobálták tagjait. Markus Ulbig, Szász-Anhalt tartomány belügyminisztere azt közölte, hogy mintegy ezer rendőr ügyelt a rendre. Az ellentüntetésen több politikus is részt vett. Simone Peter, a Zöldek vezetője felszólalásában azt közölte, hogy a bevándorlók révén színesebbé válik a társadalom. Más német városokban is tüntettek, köztük Münchenben.

Legalább 45 ember veszítette életét orosz légicsapásokban a lázadók által ellenőrzött észak-nyugat szíriai térségben. A Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport kedden közölte, hogy orosz harci gépek Latakia tartományban, Dzsabal al-Akrad térségét bombázták.