Tőkés László;Böjte Csaba;imádság;Dévai Szent Ferenc Alapítvány;

Böjte Csaba testvér kegyelmet kér Európának Forrás: youtube

- Európa komoly vizsga előtt áll

Déván a hétvégén kezdődött meg az a kilenc napos imádságsorozat, amelyet Böjte Csaba ferencesrendi szerzetes kezdeményezett. A sok ezer erdélyi árva atyja azért hív mindenkit közös imára és böjtre, hogy elhallgassanak a fegyverek és megkezdődjön az értelmes párbeszéd kora. Csaba testvér egyedüli erdélyi magyar egyházi emberként a menekültek iránti szolidaritást szorgalmazza.

Október 16-án, szombaton kezdődött meg Déván az az kilenc napos imádság, amelyet Böjte Csaba atya kezdeményezett Európa békéjéért. „Nagy felfordulás van a világunkban, eljött az önmegtagadás, a böjt, az imádság ideje!" – olvasható a szerzetes felhívásában. Csaba testvér (így emlegeti magát a Dévai Szent Ferenc Alapítványt létrehozó és az alapítványi árvaházakat működtető szerzetes) azt szeretné, ha sok nyelvre lefordítva sokan tudnának együtt imádkozni a világ békéjéért. Ezért szombat óta Déván személyesen is részt lehet venni minden este a szentmiséken, és együtt imádkozni azért, hogy „elhallgassanak a fegyverek, és elkezdődjön a bölcs párbeszéd a világunkban".

Böjte elmondta, hogy a kezdeményezés ihletője Svájc védőszentje, Flüei Szent Miklós, aki „kiimádkozta, hogy Svájc a békesség szigete legyen. Az ő közbejárásával kérjük ugyanezt a kegyelmet Európának, világunknak!" Csaba testvér a menekültkérdésben is humánus álláspontot képvisel, szolidaritást sürget és toleranciát szorgalmaz. Álláspontja szerint „hisztériakeltéssel nem lehet megoldani a menekülthelyzetet”, és ezt fel is vállalja, annak ellenére, hogy szembe megy az Orbán-kormánnyal, amellyel korábban nyíltan szimpatizált. Azt hirdeti, nem áll meg a lábán az a feltételezés, hogy a menekültek nagyon másfajta emberek lennének, akik ne tudnának Európában élni. Tanítással, türelemmel bármi megtanítható a menekülteknek is.

Facebook-oldalán több bejegyzés található e kérdésben. Augusztus 27-én, amikor javában tombolt a káosz a Keleti pályaudvaron, Böjte atya a következőket írta. „Kint jártam Budapesten a déli pályaudvaron, rengeteg menekültet és köztük sok-sok gyereket láttam... A politikusainknak, a katonáknak meg kell védeniük a lakosságot, nekik ez a dolguk, de nekem, mint Krisztus szeretete hírnökének az a dolgom, hogy az emberekben lévő szeretetlángot életben tartsam. Testvéreim, ezért mindenkit arra kérek, hogy a menekültekkel szemben legyünk emberségesek. A kis Maryam a mi szülőföldünkre virágot rajzolt. Nekünk úgy kell viselkednünk, ha majd béke lesz az ő szülőföldjén és hazatér, otthon is virágot rajzoljon gondolatba a Kárpát-medencére!”.

Bejegyzéseiben ötleteket ad(na) a döntéshozóknak arra vonatkozóan, mit lehetne tenni a mégis itt maradók integrációja érdekében. Az 1956-os magyar menekültek ausztriai beilleszkedését segítő programokra hivatkozva egy képzési központot létrehozását javasolja a menekültek számára, mert véleménye szerint így felkészíthetők a békés együttélésre. Az árva, sok esetben az utcáról összeszedett gyermekek nevelése során Böjte értékes tapasztalatot szerzett a téren, hogyan lehet sokszor akár antiszociálisnak tűnő egyedeket is sikeresen integrálni. „Hihetetlen gyorsan fel tudnak zárkózni ezek a gyermekek, és azt látom, hogy az „elveszett gyermekek”, akik a társadalom számára problémát jelentettek, a képzéssel a társadalom gondjaira választ adnak” írta Böjte.

A szerzetes szerint „Itt az idő, hogy hitünkről, keresztény értékeinkről alázattal tanúságot tegyünk. … Több mint húsz éve árva gyermekeket nevelek, megtapasztaltam, hogy Isten selejtet nem teremt, ezért most is hiszem, hogy van jó megoldás! Európa vizsgázik, esélyünk van, hogy eredményesen letegyük ezt a vizsgát, és még erősebb, szebb legyen a világunk, de azt is tudni kell, ha ezt a vizsgát Európa elbukja, akkor a békés létünket is elbukhatjuk”, hívta fel a figyelmet Csaba testvér.

Tőkés László: A befogadás krisztusi parancsa nem mindenkire vonatkozik
A romániai magyar egyházfők hallgatnak a menekültügyben – sem szolidaritást nem kérnek, sem nem uszítanak. Tőkés László volt református püspök, aki – bár van saját erdélyi pártja, amelyet az Orbán-kormány hathatós segítségével gründolt –jelenleg a Fidesz EP-képviselője, nyilatkozatban tisztázta álláspontját a menekültkérdésben. A képviselői honlapján elérhető az Európai Parlamentben szeptember 9-én elhangzott hozzászólása.Tőkés szerint az Európai Unió jelenlegi helyzetét – egyebek mellett – a migránsok áradatával szembeni "elhibázott politika, a tehetetlenség, a bénultság s az önfeladás" jellemzi.
A református püspök úgy véli, az Unió bevándorláspolitikája összeomlott. Mint írja, miközben a nemzetközi közösség képtelen összefogni és erőt venni rajta – az Iszlám Állam és Európa többi ellensége igencsak elégedett lehet a mostanra kialakult és tovább eszkalálódó népvándorlási „hadiállapottal”.Tőkés szerint Európa értékei, kultúrája, önazonossága és jövője forog kockán. "Az Uniónak elsősorban saját törvénytisztelő polgárait és őshonos nemzeti közösségeit kellene védelmeznie, nem pedig a határ- és törvénysértő gazdasági honfoglalók invázióját elősegítenie" - véli a református püspök."Való igaz, hogy segítenünk kell az üldözötteken.
A befogadás krisztusi parancsolata azonban semmiképpen sem azokra vonatkozik, akik létében veszélyeztetik keresztény gyökerű kontinensünket" - állítja az erdélyi politikus.Tőkés szerint "Magyarországot sok alaptalan vád és igaztalan támadás éri ezekben a válságos időkben. Nem csupán a Balkánon át érkező tízezrek mindennapos ostromával kell megbirkóznia, hanem ezzel egy időben az európai balliberális oldal hátbatámadásait is el kell szenvednie, és az ország destabilizálására törekvő belső ellenségeivel is meg kell harcolnia.Nem akarhatjuk, hogy Szíria és a világ elégedetlenjei mind átvándoroljanak Európába. Hosszú távon ez nem rajtuk segít, hanem mindnyájunknak kárára fog válni."Tőkés azt kívánja, hogy "Németország maradjon meg Németországnak, Észtország Észtországnak, Magyarország Magyarországnak, Európa pedig Európának. Büszke vagyok arra, hogy Magyarország nemcsak saját népének, hanem egész Európának a védelmére kel."



A román közbeszédet és politikát még nem fertőzte meg a menekültkérdés, nem ez a mindennapok domináns témája. A román politikum technikai kérdésként kezeli a problémát, nincs gyűlöletkampány. A román egyházak toleranciára buzdítanak. A magyarok hallgatnak, a politikum zavarodott, a magyar nyilvánosságot leginkább a magyar média befolyásolja. Magyari Nándor László szociológust, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem tanárát kérdeztük.