Az EU 2000-ben kitűzött céljai nem valósultak meg, de így is Európa a legjobb hely a világon- szögezte le Orbán Viktor az interjúban. A magyar kormányfő szerint azonban egyensúlytalanság alakult ki Brüsszel és az EU-tagállamok között, és ez a mai problémák egyik forrása. Ilyen probléma a menekültkérdés, amelyben inkompetens, tanácstalan benyomást keltünk, mert Brüsszelből várjuk a megoldást, amely azonban nem fog érkezni. Ezért el is maradt a felkészülés az előre látható folyamatokra, és most minden ellenőrizetlenül zajlik. Felmerül a kérdés, hogy Brüsszel a jövőben ismét hozzátesz a nemzetek tehetségéhez és cselekvőképességéhez, vagy elvesz belőle, mint eddig - mondta Orbán.
A hatáskörök nyílt vita és az államok beleegyezése nélkül, lopakodva kerülnek Brüsszelhez, és egy hatalmas bürokratikus gépezet alakult ki, amely a saját logikáját követi és nem partnerként, hanem vetélytársként kezeli a nemzetállamokat.
Helmut Kohl volt német kancellár soha nem ezt akarta, ő a kis nemzetek legnagyobb barátja volt, és a kisebb országok soha egy német kancellár iránt nem viszonyultak akkora bizalommal, mint Kohl iránt. Ám a magyar kormányfő szerint ez a bizalom elveszett.
Arra a kérdésre, hogy Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök vagy Angela Merkel jelenlegi német kancellár felelős-e ezért, a kormányfő azt mondta, hogy az egyensúlyt gazdasági rendszerünk válsága bontotta meg, és a hiba nem Junckerben vagy Merkelben van, hanem a gazdasági válság rossz kezelésében.
A miniszterelnök igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy a menekültpolitikának tagállami hatáskörben kell-e lennie. Kifejtette: a görögök nem tartották be a schengeni szerződés előírásait, és ezzel lehetetlen helyzetbe hozták Magyarországot és Ausztriát" Magyarország azonban a magyar-szerb határon érvényesíti a szerződés előírásait, és ettől a héttől kezdve a magyar-horvát határon is így tesz. Meglehet, hogy ez egyeseknek nem tetszik - tette hozzá némi nyegleséggel a magyar kormányfő.
Orbán Viktor arra a felvetésre, hogy a német kancellár szerint kerítésekkel nem lehet megállítani az életük védelmében rohanó embereket, úgy reagált: Magyarország nem szomszédos sem Szíriával, sem Irakkal, és akik idejönnek, nem az életükért menekülnek. Azt ugyan elismerte, hogy mindenkit megillet az emberi méltósághoz és a biztonsághoz fűződő jog, ám, - mint Orbán fogalmazott - egy német élet vagy egy magyar élet nem jár mindenkinek, csak azoknak, akik megdolgoztak érte.
Az európai elit nyelve ideologikus és doktriner - adta sajátos elemzését a magyar miniszterelnök az interjúban - és rögtön szívtelennek és kirekesztőnek bélyegzi azt, aki kimondja, hogy a migránsok 80 százaléka katonai szolgálatra alkalmas korban lévő fiatal férfi. Orbán szerint ez a nyelv antidemokratikus és liberális, amelynek megjelenése ironikus fejlemény, hiszen a liberalizmus egykor a szabadságot célozta meg, ma viszont annak ellentétét jelenti.
Arra a felvetésre, hogy Angela Merkel a kereszténységre, emberiességre, szolidaritásra hivatkozik, Orbán kifejtette: ő mindezen értékek alapján állva más következtetésekre jut, mint a német kancellár. A keresztényi felelősség azt jelenti, hogy hozzá kell segíteni az embereket ahhoz, hogy folytathassák eddigi életüket, és a keresztény ember elsősorban a gyermekei, szülei, szomszédjai és hazája iránt tartozik felelősséggel.
Az iszlám vallás és kultúra nem olvad össze a keresztény vallással és kultúrával; egy másmilyen életformáról van szó - vélekedett az interjúban a kormányfő. Szerinte nem olvasztótégely jön létre, hanem multikulturalizmus egymástól elválasztott társadalmakkal, Magyarország pedig nem akarja ezt.
Orbán szerint az iszlám kultúra ma erősebb, mint a miénk, jobban tiszteli az életet, és nagyobb értéket tulajdonít a családnak, amit a demográfiai mutatók is jeleznek. Az iszlám azonban soha nem volt Európa része, hanem bejött ide, és szellemi értelemben nem tartozik Európához - fogalmazott.
Arra a felvetésre, hogy sokan Európa rossz embereként tartják számon, Orbán Viktor azt mondta, hogy ehhez már hozzászokott, és némi önkritikával azt is hozzátette: vélhetően nem vagyok ártatlan, egyes dolgokat talán lehetett volna ügyesebben csinálni. Ám jelezte azt is: a magyarok nem szeretnek mentegetőzni.