tűcsere;

Fotó: Vajda József, Népszava

- Ombudsman: nem szabad felszámolni a tűcsereprogramokat!

Közzétette állásfoglalását a XIII. kerületi tűcsere program megszűnésének hatásairól, a helyzet kezelésének lehetséges eszközeiről az alapvető jogok biztosának hivatala. A jelentés szerint a tűcserék megszüntetése nagy kockázatokkal jár. Az ártalomcsökkentést végző alapítvány egy mobil szolgáltatás bevezetéséért küzd. Szakemberek és az ombudsman szerint azonnali állami beavatkozásra is szükség lenne.

Komoly következményekkel jár a XIII. kerületben 20 évig működő tűcsere program megszűnése, amely egy "aggályos folyamat" újabb állomása - állapította meg Székely László. Az alapvető jogok biztosa szerint a tűcsere program "szakmai bizonyítékon alapuló szociálpolitikai intézkedés, ami a fertőző betegségek megelőzésében hatékony, a szerhasználót kezeléshez juttatja, csökkenti az utcai drogfogyasztást, hozzájárul az egészséges környezet biztosításához". Budapesten nem a XIII. kerületi az első eset, hogy ilyen programok szűnnek meg - az ombudsman tavaly a józsefvárosi tűcserék megszüntetéséről is kemény hangú állásfoglalást tett közzé -, a szolgáltatások eltűnése miatt pedig a rendszer egyre alkalmatlanabb arra, hogy az egyébként az államot terhelő kötelezettségeket legalább minimum szinten teljesítse.

Hisztérikus lakossági bejelentések

Ahogy arról korábban a Népszava beszámolt, a Drogprevenciós Alapítvány (DPA) XIII. kerületi, a Hollán Ernő utcában található irodájának azért kellett bezárnia és új helyre költöznie, mert az önkormányzathoz egyre több és egyre hisztérikusabb hangvételű lakossági panaszbejelentés érkezett amiatt, hogy a környéken növekedett a "rossz küllemű drogosok" száma, akik állítólag zaklatták az arra járókat, eldobálták a használt tűket. Mindez azután történt, hogy a VIII. kerületben megszüntették a Kék Pont Drogkonzultációs Központ tűcsere programját, így nem is csoda, hogy a DPA-t felkereső szerhasználók száma - a munkatársak becslése szerint - napi szinten mintegy 20 százalékkal emelkedett. Az alapítvány irodáját új helyre, egy Csángó utcai ingatlanba költöztették, ám az önkormányzat kikötötte, hogy ott sem lehet a tűcsere programot folytatni, mert a közelben templom, iskola és idősek klubja is található. A kerületi vezetés azt állítja, összesen 11 ingatlant kínáltak fel a szervezetnek, végül az alapítvány döntött a Csángó utcai mellett.

A kerület és az alapítvány az elmúlt évek során jól együtt tudott működni, és azt az ombudsman is megállapította, hogy az önkormányzat "példás kerületi drogstratégiát hozott létre". Pontosan ezért a tűcsere programok ellehetetlenítése jelentős visszalépés. Székely László úgy véli, "a helyi lakosság egészséghez való jogával, az érintett kliensek egyenlő méltósághoz való jogával, valamint a jogállamiság elvével összefüggő visszásságot okoz, többszörös jogsérelem közvetlen és súlyos veszélyét idézi elő" a programok megszüntetése, amelyek nem a droghasználatot népszerűsítik, épp ellenkezőleg, csökkentik az illegális szerhasználat előfordulását, és hozzájárul a szerfogyasztók ellátásba jutásához. "A tűcsere program működésének biztosításával az állam úgy tartja tiszteletben az érintettek önrendelkezési jogát, hogy közben nem hagyja magukra őket kiszolgáltatott helyzetükben" - olvasható a jelentésben, amelyben az ombudsman megállapította azt is, hogy a kormány mulasztott akkor, amikor az országgyűlés által 2013-ban elfogadott Nemzeti Drogellenes Stratégiában előírt szakpolitikai programot 2014-ben és 2015-ben sem fogadta el, miközben azonnali állami cselekvésre lenne szükség.

Csökken a prevenciós programok száma

Székely felkérte a kormányt, hogy mihamarabb fogadja el a programot, emellett felkérte a XIII. kerület polgármesterét is, hogy vizsgálja meg, a helyi lakosok indokolatlan zavarása nélkül milyen helyszínen lenne folytatható a megszűnt tűcsere programot pótló, mobil ártalomcsökkentő szolgáltatás. A szakemberek már évek óta arra figyelmeztetnek, hogy az Orbán-kormány regnálása óta egyre csak romlik a hazai droghelyzet, drogpolitika gyakorlatilag nem létezik, az állam a megelőzésre, az ártalomcsökkentésre és ezek finanszírozására sem fordít nagy figyelmet, ráadásul az új dizájner drogokkal szemben sincs konkrét cselekvései terv. A napokban a Kábítószerügyi Civil Koordinációs Testület is közzétett egy jelentést, amelyben egyebek mellett arra hívták fel a figyelmet, hogy míg a prevenciós programok száma csökken, az intravénás szerhasználók körében duplájára nőtt a Hepatitis-C fertőzöttség.

Mobilbuszt üzemeltetne az alapítvány

Az ombudsman állásfoglalását a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is üdvözölte. Sárosi Péter, a TASZ drogpolitikai programvezetője lapunknak elmondta: Józsefváros után a XIII. kerületben folyt az ország második legnagyobb tűcsere programja, amely a fővárosi tűcsereforgalom mintegy 50 százalékát adta. Sárosi szerint nagy előrelépés lenne, ha az ombudsmani jelentés nyomán az önkormányzat, ha anyagilag nem is támogatja, de legalább engedélyezné a tűcsere folytatását a kerületben. Sárosi úgy tudja, a DPA azért küzd, hogy egy mobil busz segítségével folytathassák a szolgáltatást. Kerestük az alapítványt és az önkormánytatot is, akik lapunktól értesültek az ombudsman jelentéséről, annak tanulmányozása előtt nem kívántak nyilatkozni.

Lesz Kábítószer Egyeztető Fórum
Előrelépés, hogy a Kábítószer Egyeztető Fórumok (KEF) működési feltételeinek biztosítására kiírt pályázaton a Fővárosi Önkormányzat is részt vett, így a Fővárosi KEF megkezdheti a működését. A jelentés szerint a Fővárosi KEF-en belül egy külön munkacsoport tekinthetné majd át e szolgáltatások budapesti működésének, elérhetőségének helyzetét, ideértve a tűcsere programokat. A biztos szerint lényeges követelmény a lefedettség, azaz, hogy a pozitív tapasztalatok okán, a Stratégiával összhangban az összes fővárosi kerületben működjön kábítószer-egyeztető fórum.Az ombudsman kezdeményezte a főpolgármesternél, hogy biztosítsa a szükséges támogatást a Fővárosi KEF felállítása és működésének megkezdése érdekében, fordítson kiemelt figyelmet az alacsonyküszöbű szolgáltatásokkal, ezen belül a tűcsere programok helyzetével összefüggő fővárosi koordinációra.

Az LMP szerint a határzár nem oldja meg a migrációs válságot, a kerítés csak ideiglenes útelterelés lesz addig, amíg nem kezelik a probléma gyökerét, és nem csökkentik az unió felé induló migránsok számát.