A szeptember közepétől tartó erőszakhullám egyre komolyabb méreteket ölt, a palesztinok harmadik intifádát emlegetnek. Ez idő alatt hét izraeli lett merénylet áldozata, az éleslőszert is használó hadsereg az erőszakos tüntetések szétoszlatása, illetve a merénylők elleni fellépés során harminc palesztint ölt meg. A helyzet eszkalálódása miatt tegnap az ENSZ Biztonsági Tanácsa is rendkívüli ülést tartott.
Péntekre közösen hirdette meg a "harag napját" több palesztin szervezet: a Ciszjordániát kormányzó mérsékelt Fatah, a Gázai övezetet irányító Hamász terrorszervezet és a még a Hamasznál is szélsőségesebb Iszlám Dzsihád. Iszmail Haníje, a gázai kormány miniszterelnöke Törökországból az intifáda folytatására szólította fel a palesztinokat, a Palesztin Hatóság viszont a zsidók harmadik legszentebb helyét, a József sírját felgyújtók felelősségre vonását és a mauzóleum helyreállítását ígérte.
Csütörtökön este Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki a Palesztin Hatóságot és Mahmúd Abbász elnököt teszi felelőssé az erőszak elharapózásáért ismételten felajánlotta, kész találkozni Abbásszal a helyzet normalizálása érdekében. A találkozó tegnap még nem jött létre. Visszautasította a túlzott erő alkalmazásának vádját, amelyet többek között Washington is megfogalmazott. Netanjahu ugyanakkor cáfolta, hogy kormánya meg akarja változtatni a Templom hegy/Mecsetek tere status quóját. A hetek óta tartó zavargást ez a hír váltotta ki.
Médiaértesülések szerint rövidesen a térségbe látogat John Kerry, aki Jordániában próbálja tárgyalóasztalhoz ültetni Netanjahut és Abbászt. Az izraeli miniszterelnök jövő szerdán Berlinbe utazik, ahol Angela Merkel kancellárral tárgyal.