A kormánypárti politikus a Political Capital és a Friedrich Ebert Alapítvány közös, Két választási reform között? című konferenciája keretében tartott kerekasztal-beszélgetésen úgy vélte, érdemes például áttekinteni a kampányfinanszírozás átalakítását és a határon túliak regisztrációját.
Bárándy Gergely (MSZP), a törvényalkotási bizottság elnökhelyettese azt mondta, vannak olyan elemei a választási rendszernek, amelyek egyértelműen rosszul vizsgáztak, és érdemi módosításra lenne szükség, ő példaként a többes ajánlást, a választókerületek határainak meghúzását, illetve az egy- vagy kétfordulós rendszert említette.
A második forduló "visszahozásával" kapcsolatban Gulyás Gergely azt mondta, nem gondolkodnak erről, és jónak tartja az egyfordulós rendszert, amely gyorsabb kormányalakítást tesz lehetővé. Ugyancsak alapelvi szinten helyesnek nevezte az úgynevezett "győzteskompenzációt", amely szerinte a győzelem mértékét jutalmazza azzal, hogy az egyéni választókerületi győzelemhez már nem szükséges szavazatot a pártlistán hasznosítja.
Bárándy Gergely megjegyezte: a premizálás szerinte egészségtelen mértékben tolódott el, és "a sok szerény prémium" eredményezte, hogy miközben a Fidesz-KDNP-re a választópolgárok egyharmada szavazott, a pártszövetség a mandátumok kétharmadát megszerezte. Jelezte: úgy véli, a kormánypártok "összeválogatták" a számukra kedvező elemeket az új választási rendszerbe.
A határon túliak szavazati jogával kapcsolatban Gulyás Gergely azt mondta, nincs szükség a választójogi törvény módosítására a kérdésben, a határon túliak szavazását megkönnyítették, cserébe viszont a beleszólásuk mértéke csökkent, mert - azzal, hogy a határon túliak nem szavazhatnak egyéni választókerületi jelöltekre - a szavazati joguk csak 40 százaléka azokénak, akiknek Magyarországon van a lakóhelyük.
Arra a felvetésre, hogy amíg az Alkotmánybíróság (Ab) nem dönt a határon túliak és a külföldön tartózkodók szavazati jogával kapcsolatos beadványban, addig a kormány nem "nyúl" a választási szabályokhoz, azt mondta: az Ab döntése előidézheti a jogalkotási kényszert, ezért "fölösleges lenne" két egyeztetési folyamat. Azt mondta, várják az Ab döntését a kérdésben.
Bárándy Gergely jelezte, meglátása szerint a rendszernek vannak hibái, példaként említette, hogy a levélszavazatok több mint 90 százalékát a Fidesz-KDNP kapta. Hozzátette: bízik abban, hogy az Alkotmánybíróság a közeljövőben állást foglal a beadvány ügyében, de - mint mondta - még a döntés előtt megindulhatnának tárgyalások a pártok között az esetleges változtatásról.
Gulyás Gergely egy kérdésre válaszolva hangsúlyozta: biztosítani kell, hogy a választási iroda meg tudjon arról győződni, a magyarországi lakcímmel nem rendelkezők névjegyzékében szereplő választópolgárok kivétel nélkül valóban választásra jogosultak, életben vannak. Azt mondta, a probléma valós, és meg kell találni arra a technikai megoldást.
A választókerületek aránytalanságával kapcsolatban Gulyás Gergely közölte, szerinte nem fognak annyira megváltozni a választókerületek lakosságszámai, ami indokolná a határok átalakítását. Bárándy Gergely ugyanakkor azt mondta, szerinte valószínűleg néhány éven belül kialakulnak jelentős eltérések az egyes választókerületek között, és híve lenne egy olyan rendszernek, amelyben egy független testület dönt a határokról.
A kampányfinanszírozást érintve Gulyás Gergely arról beszélt, ez előrelépés, amely biztosítja a pártok közötti esélyegyelőséget, ugyanakkor tény, hogy azzal olyan pártok is éltek, amelyek nem tudnak elszámolni a támogatással. Mint mondta, a visszaélésre lehetőséget biztosító szabályozást át kell alakítani, például úgy, hogy a jelöltekhez hasonlóan a meghatározott támogatottságot el nem érő pártoknak is vissza kellene fizetniük az állami támogatást, vagy úgy, hogy a következő választáson nem kapnának ilyet. Egyetértett azzal, hogy a pártoknak is kincstári számlán kellene megkapniuk a kampánytámogatást. Bárándy Gergely hozzászólásában emlékeztetett arra: előre figyelmeztették a kormánypártokat, hogy a rendszer kedvez a visszaéléseknek.
Gulyás Gergely "vitára érdemesnek" nevezte a közterületi hirdetésekkel kapcsolatos szabályokat is, és jelezte, törekedni kell az átláthatóságra ezen a területen is. Bárándy Gergely szerint ugyanakkor a kérdés újraszabályozása attól függ, "a Fidesz gazdasági hátországában hogy sikerül ezt elrendezni", és megjegyezte, hogy a közterületi hirdetési felületek túlnyomó többsége "a kormánypárthoz köthető cégbirodalom" kezében volt 2014-ben.