Országgyűlés;biztosítás;Mabisz;

- Adót mérsékelne a MABISZ

Már a parlament előtt van az uniós elveket is magába foglaló biztosításról szóló törvényjavaslat, amely várhatóan január 1-jén életbe is lép. 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) tegnapi konferenciáján erről azt mondta, hogy a jogszabály alapján a biztosítási társaságoknak részletesebben kell majd tájékoztatniuk az ügyfeleiket. Jelentősen erősödik a fogyasztóvédelem és megkönnyítik az ügyfelek számára az információhoz való hozzáférést. Lényeges újításként beszélt Varga Mihály arról a jogszabályi változásról is, hogy a törvénybe beemelték az úgynevezett teljes költség mutatót (TKM). Ennek az egyszerű értéknek az alkalmazásával a fogyasztók számára könnyen összehasonlíthatóvá válnak az egyes megtakarítási jellegű biztosítási termékek, illetve az azokkal kapcsolatos költségek.

A tavalyi évben a biztosítási szektor díjbevétele 834 milliárd forint volt, ami az előző évit mintegy 30 milliárddal haladta meg. A nemzetgazdasági miniszter emlékeztetett arra, hogy a szektor mintegy kétezer milliárd forintot fektetett állampapírokba, s ezzel hozzájárult az ország gazdasági stabilitásához is. Hozzátette, hogy az ágazat jelentős foglalkoztató is, hiszen közvetlenül és közvetetten mintegy 40 ezer főnek ad munkát, és több mint 100 milliárd forint összegű adóbefizetéssel segíti a kormányzati célok megvalósítását.

A MABISZ ugyanakkor a casco biztosítási adójának 15 százalékról 10 százalékra csökkentését szeretné elérni, és a felelősségbiztosítások térnyerésében is reménykednek, amire a mostani Volkswagen-botrány is erőteljesen irányítja rá a figyelmet. Elhangzott, hogy amikor az Astra biztosítót felfüggesztették Romániában, akkor kiderült az is, hogy olyan események várhatók, amelyekre kevés a magyar szereplők, a MABISZ és a felügyelet ráhatása. Ebben a nagy ügyben 124 ezer szerződést bontottak fel az ügyfelek, ők másik biztosítóhoz szerződtek, 36 ezren még nem döntöttek.

A nyugdíjbiztosítások az életbiztosítási piac motorjának bizonyultak - számoltak be a piac résztvevői. Az első félévben 97 ezer nyugdíjbiztosítási szerződés kötöttek, 20,9 milliárd forintos záróállománnyal, 216 ezer forintos éves átlagdíj mellett. Varga Mihály jelezte, a kormány szeretné erősíteni a nyugdíj- és az egészségbiztosításokat, e területen a későbbiekben jogszabály-módosítások is várhatók.

Mától a 3 hektár alatti állami földdarabokat megvásárolhatja a jelenlegi bérlője, licit nélkül. Az agrárminiszter állításával ellentétben azonban nemcsak magyar állampolgárságú gazdák jogosultak a földtulajdonszerzésre, hanem a földművesként regisztrált külföldiek is. Az igazi zsíros falatokat is hamarosan dobra veri a kormányzat. A 380 ezer hektár állami földet az év végéig kell eladni.