A volt államfő hosszú évekkel élte túl két bajtársát: Bibó 1979-ben, Vásárhelyi 2001-ben hunyt el. Mint ismert, Göncz Árpádot 1958-ban ítélték életfogytiglani börtönbüntetésre '56-os tevékenységéért, Bibó István a Nagy Imre-kormány államminisztere, Vásárhelyi Miklós pedig a kabinet sajtófőnöke volt. Végül mindhárman amnesztiával szabadultak.
A politikai ellenfelek helyett az elvbarátok közé temetik Göncz Árpádot, végakaratának megfelelően - ezt már az egyenlito.blog írta. A lap szerint ezt annak a tudatában kérte a volt köztársasági elnök, hogy tudta, neki állami temetés jár. Mécs Imre a Népszavának sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta, hogy valóban ez volt-e Göncz végakarata, de a volt rabtárs szerint is valószínűleg ez lehetett az oka a döntésnek. Lapunk megpróbált tájékoztatást kérni az Országgyűlés Hivatalától arról, hogy szűk családi, tisztelői körben, vagy katonai tiszteletadás mellett, állami rendezvény keretében búcsúztatják-e az elhunyt elnököt, azonban választ egyelőre nem kaptunk.
Ha egy volt államfőt nem az állami protokoll szerint temetnek el, az szakítás a hagyományokkal. A 2011-ben meghalt Mádlt egyik utóda, Schmitt Pál, az idén nyáron Szabad Györgyöt pedig Áder János köztársasági elnök búcsúztatta. A közszolgálati tévé mindkét temetést élőben közvetítette.
A Gönczhöz korábban közelálló Vásárhelyi Mária nem is titkolja, hogy szerinte politikai okai vannak az állami temetés elutasításának: "Nemcsak az élete, hanem a végakarata és ennek beteljesülése is példaként szolgál az egyén méltóságának megőrzésére, arra hogy nem kell elveinket feladva a hatalmi önkény előtt meghajolni.” – hangsúlyozta.
A délután 3 órakor kezdődő gyászszertartáson az egykori rabtárs, Mécs Imre és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát búcsúztatja a 94. életévében, október 6-án elhunyt volt államfőt.