Tegnap a Holland Biztonsági Iroda sajtótájékoztatón ismertette az Ukrajna fölött tavaly július 17-én lelőtt maláj utasszállító gép végleges szakértői jelentését. Ezt megelőzően az áldozatok családtagjai előtt mutatták be a jelentést. A vizsgálat megerősíttette, hogy egy Buk típusú föld-levegő rakéta találta el a Malaysia Airlines MH17-es járatát, ugyanis a pilóták holttestében megtalálták a rakéta egyes darabjait is. A vizsgálatot, amelyet a Holland Biztonsági Iroda koordinált, egy nemzetközi szakértői csoport végezte, a végleges jelentést Ukrajna, Hollandia, Ausztrália, Malajzia és Belgium együttműködésével állították össze. A 298 áldozat zöme holland volt.
A sajtótájékoztatót egy, a roncsokból rekonstruált gép előtt tartották. A szakértői vizsgálat egyértelműen ki tudta zárni annak lehetőségét, hogy egy repülőn elrejtett bomba robbant volna, vagy hogy meteorit csapódott volna a járatba, netalán két gép ütközött volna össze. Meg tudta állapítani a rakéta típusát valamint azt, hogy a tragédia helyszínének 320 négyzetkilométeres körzetéből lőtték fel és az is bizonyított, hogy a találat a repülő elejét érte, ezért fúródtak a lövedék darabok a pilóták testébe.
Azt azonban ez a szakértői vizsgálat nem tisztázta, kit terhel a felelősség a történtekért. Ennek kiderítésére a külön büntetőjogi eljárás folyik, amely 2015-ben még nem zárul le, jelentették be. A sajtótájékoztatón bemutatott térképek szerint bizonyítható, hogy a rakétát az oroszpárti szakadárok által ellenőrzött területről lőtték ki. Ukrajna és az Egyesült Államok is azt állítja, hogy a szakadárok lőtték le a gépet a Buk rakétával, amelyet Oroszországtól kaptak. Moszkva határozottan visszautasítja ezeket a vádakat, és az ukrán erők számlájára írja a történteket. A hivatalos ismertetés előtt a de Volkskrant holland lap megszólaltatott név nélkül nyilatkozó forrásokat, akik azt is elmondták, hogy vélhetően orosz katonák segítettek a gép lelövésében. A feltételezést arra alapozták, hogy a Buk orosz gyártmányú rakéta, amelyet a szakadárok segítség nélkül nem tudtak volna kezelni.
Az orosz gyártó azonban állítja, 1999 óta nem készítik azt a típusú Buk-ot, amely a tragédiát okozta, az ukrán haderő felszerelésében azonban még megtalálható. Ukrajna és az Egyesült Államok azonban másképpen látja, állítja, egyértelműen állítja, hogy a szakadárok lőtték le a gépet. A szakértői jelentés bemutatása után a Fehér Ház azt emelte ki, hogy a dokumentum mérföldkő abban a nemzetközi erőfeszítésben, amely a felelősök felkutatását célozza. Ehhez Washington a továbbiakban is minden támogatást megad, miközben álláspontja változatlanul az, hogy a rakétát a szeparatisták által ellenőrzött területről lőtték ki, írta a Reuters hírügynökség.
Moszkvában Szergej Riabkov külügyminiszter-helyettes ismertette ugyancsak sajtótájékoztatón az orosz álláspontot, miszerint a jelentés „tendenciózus”. Mark Rutte holland miniszterelnök arra szólította fel Oroszországot, hogy működjön együtt a felelősök felkutatására irányuló büntetőjogi eljárásban. „Most a tettesek megtalálása és felelősségre vonása a prioritás”, hangsúlyozta Rutte. Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök pedig azt közölte, hogy Kijev álláspontja szerint az utasszállító gép lelövését az orosz titkosszolgálatok tervelték és a kelet-ukrajnai szakadárok által ellenőrzött területről hajtották végre.