Forrás: Princetoni Egyetem
A közgazdaságtanban is egyre jobban értékelik azokat a kutatásokat, amelyek a szociológia, a társadalom szempontjából vizsgálják a közgazdasági folyamatokat; ebbe a trendbe illeszkedik az idei közgazdasági Nobel-emlékdíj odaítélése is. Angus Deaton, a Princeton egyetem közgazdász professzora nyerte el az idei közgazdasági Nobel-emlékdíjat a fogyasztás, a szegénység és a jólét területein folytatott kutatásaiért.
Deaton a világban létező extrém szegénység, a kevesebb mint napi egy vagy két dollárból élők felmérésének technikájáról és az adatok megbízhatóságáról folytat kutatásokat, különös tekintettel az indiai National Sample Survey (NSS) által végzett háztartási felmérésekre. Kutatásai emellett kiterjednek a társadalmi helyzet, az egészség, a jövedelem és a végzettség összefüggéseire és nemzetgazdasági hatásaira is.
Deaton három kutatási területén elért eredményeit díjazták.
- Mi alapján döntik el az emberek, hogy mire költenek? Ez nemcsak önmagáért érdekes, hanem azért is, mert egy kormánynak például nagyon sokat segíthet egy fogyasztási adó (mint például az áfa) emelése vagy csökkentése előtt, hogy tudja, hogy az intézkedés hogyan befolyásolja a társadalom különböző csoportjainak a fogyasztását. Deaton kifejlesztett egy modellt, amivel meg lehet becsülni, hogy az egyes áruk árai hogyan függnek az összes áru árától és az emberek jövedelmeitől.
- Mennyit költenek el az emberek a jövedelmükből és mennyit takarítanak meg? Deaton munkáiban arra mutatott rá, hogy amikor azt próbáljuk megérteni, hogy a gazdaságon belül az emberek fogyasztásának összessége miért és hogyan változik, akkor nem elég a teljes fogyasztást vizsgálni, mert az egyéni döntésekből nagyon sok minden derülhet ki arról, hogy a fogyasztási ciklusok miért pont úgy változnak, ahogy.
- Hogyan érdemes mérni a jólétet és a szegénységet? Deaton azt mutatta meg, hogy a szegénység vizsgálatánál nagyon fontos a háztartások fogyasztási adatait jól megvizsgálni ahhoz, hogy többet megtudjunk a szegénység okairól és jellemzőiről. Azt kutatta például, hogy hogyan függ össze a jövedelem és a kalóriabevitel, és azzal is foglalkozott, hogy a családon belül a pénzügyi egyenlőtlenségek milyen összefüggésben vannak a nemi egyenlőtlenségekkel.
Érdekes mellékszál, hogy Angus Deaton inspirálta annak a fiatal amerikai vezérigazgatónak a döntését, aki nemrég lemondott egymillió dolláros fizetéséről, hogy fokozatosan, három év alatt évi 70 ezer dollárra emelje a beosztottjai fizetését - írja az index.hu. Dan Price azután döntött a fizetések radikális átalakítása mellett, hogy elolvasta Deaton és Daniel Kahnemann közös tanulmányát, amiből az derült ki, hogy az az USA-ban nagyjából 75 ezer dollár, vagyis úgy 21 millió forint körül van az az optimális éves fizetés, ami maximálja az emberek boldogságát: ha ennél kevesebbet keresnek, akkor még van rajtuk pénzügyi nyomás, ennél többtől viszont már nem lesznek annyival boldogabbak.