Steffen Seibert berlini tájékoztatóján elmondta, hogy Angela Merkel a török fővárosban Ahmet Davutoglu kormányfővel és Recep Tayyip Erdogan államfővel mindenekelőtt a terror ellen folytatott közös küzdelemről, a menekültválság kezeléséről és a kétoldalú kapcsolatokról tárgyal majd. A német kormány elítéli a szombati ankarai kettős öngyilkos merényletet - hangsúlyozta szóvivő. Törökország stabilitása német és európai érdek - húzta alá Steffen Seibert. A látogatásra alig egy héttel a merénylet után, és két héttel a november 1-jei törökországi parlamenti választások előtt kerül sor.
A német kormány és Angela Merkel pártja, a konzervatív CDU szerint Törökország "kulcsállam" a menekültválságban, és akár vízumkönnyítésekről is lehet tárgyalni, ha Ankara együttműködik a krízis kezelésében. Ugyanakkor nem valószínű, hogy a választásokig megállapodásra lehet jutni a török vezetéssel erről az együttműködésről. Az viszont biztos, hogy Ankara közreműködése nélkül nem lehet kezelni a "menekültáradatot" - fejtette ki hétfőn Berlinben a CDU elnökségi ülése előtt Günther Oettinger, a testület tagja, az Európai Bizottság digitális gazdaságért felelős biztosa.
A párt egyik alelnöke, Armin Laschet hozzátette: a tárgyalás Recep Tayyip Erdogannal nem tartozik a német szövetségi kormány legfőbb vágyai közé, de tudomásul kell venni, hogy nélkülözhetetlen az együttműködés a török államfővel.
Günther Oettinger és Armin Laschet egyaránt megjegyezte, hogy az ankarai merényletek az eddiginél is bonyolultabbá tették a helyzetet.
Törökországon keresztül érkezik a legtöbb menedékkérő az Európai Unió területére, és Törökországba menekült a szíriai polgárháború elől nagyjából kétmillió szíriai állampolgár. Berlin elsősorban a görög-török uniós külső határ ellenőrzésének erősítését és a Törökországban élő menekültek helyzetének javítását várja az Ankarával folytatandó együttműködéstől.