Amióta 2013 nyarán megnyílt a lehetőség, 2705-en szereztek magyarországi tartózkodási engedélyt kötvényvásárlással, további 4568-at a kérelmezők családtagjainak osztottak ki. Azaz szeptember 21-ig összesen 7273-an jutottak pénzért tartózkodási engedélyhez – nyolcszor annyian, mint ahány menedékkérőnek hazánk ez idő alatt menekült- vagy oltalmazotti státust adott.
Mindez új fényt ad a kormány bevándorláspolitikájának és a menekültválság miatt európai egyesült kalifátusokat vizionáló Rogán Antal megnyilatkozásainak, aki történetesen a letelepedési kötvény ötletgazdája volt. A kötvényvásárlás révén – a hivatalos elnevezés szerint „nemzetgazdasági érdekből” – tartózkodási engedélyhez jutók közül eddig 2060-an szereztek letelepedési jogot, de ez a többieknél is idő kérdése: az előbb 250 ezer, január óta 300 ezer euróért megvehető értékpapír birtokában félévnyi tartózkodás után jár a letelepedési engedély és vele a szabad utazás joga az Európai Unióban. A kínálkozó lehetőséggel túlnyomórészt – 87 százalékban – kínaiak éltek: szeptember 21-ig 6318-an kértek nemzetgazdasági érdekre hivatkozva tartózkodási engedélyt - írta a lap.
Ahogy már beszámoltunk róla, újabb, feltételezhetően okirathamisítással súlyosbított botrány látszik kerekedni a letelepedési kötvények körül. A Magyar Nemzet információi szerint két lichtensteini cég is előbb kért engedélyt magyar letelepedési engedélyek forgalmazására a Rogán Antal vezette gazdasági bizottságtól, minthogy hazájukban megszerezte volna az ehhez szükséges engedélyekkel. A fejtörést az okozza, hogy a később kiadott engedély-igazolásokra hogyan kerülhetett korábbi, az engedély-beadási időpontra állított érkeztető pecsét. Az eset kapcsán felvetődik, hogy - miután a jogszabály pontosan szabályozza, mit kell benyújtani ahhoz, hogy egy pályázat érvényes legyen -, törvénytelenség történhetett, ezért az Együtt okirathamisítás gyanúja miatt feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen.
A történet 2013 májusára nyúlik vissza. A VolDan Ltd. és az S&Z Program Ltd. kérelme 2013. május 23-án érkezett meg a parlament gazdasági bizottságához, miközben az lichtensteini engedélyek a kötvényforgalmazásra május 27-iek - írja az iratbetekintést elvégző Magyar Nemzet cikkében. A cégek minden további nélkül megkapták a bizottságtól az engedélyt arra, hogy többek között orosz, ukrán, türkmén, grúz, fehérorosz, azeri, üzbég, szerb, bosnyák vagy montenegrói állampolgároknak értékesíthessen letelepedési magyar államkötvényt. Igaz a S&Z Program Ltd. engedélyét később visszavonták, a VolTan Ltd. továbbra is működik, budapesti, V. kerületi címen fogadja az érdeklődőket, ahova egy VolDan Hungary Kft. is be van jegyezve. Lichtensteint feltehetőleg a kedvező adószabályozás miatt "használják" a cégtulajdonosok.
A Fidesz is reagált a Magyar Nemzet cikkére, ám érdemi információt a dátumok keveredéséről nem adtak. Hiánypótlásra hivatkoznak, hogy a tulajdonosi igazolások hiányoztak, és ezt lehetőség volt pótolni, különben is a kötvényforgalmazás odaítéléséről csak június elején született döntés.