Mehmet Müezzinoglu egészségügyi miniszter a helyszínen tett látogatása után tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy 86 ember vesztette életét, 186-an pedig megsebesültek. A helyszínen 62 ember, kórházba szállítás után pedig további 24 ember halt meg. A sebesültek közül 28-at intenzív osztályon kezelnek.
A sajtótájékoztatón jelenlévő Selami Altinok belügyminiszter az állam, a demokrácia és a török nép ellen irányuló támadásnak minősítette a kettős robbantást. Leszögezte, hogy a biztonsági erők részéről nem volt "hanyagság", nem ez vezetett Törökország közelmúltbeli történelmének legvéresebb merényletéhez.
Ahmet Davutoglu miniszterelnök bejelentette: erős bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy két öngyilkos merénylő követte el a robbantást. A kormányfő azt is mondta, hogy a "potenciális gyanúsítottak" az Iszlám Állam, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű kurd lázadószervezet, valamint a szíriai rezsimmel is kapcsolatban lévő - szélsőbaloldalinak nevezett - török csoport, a Forradalmi Népfelszabadító Párt-Front (DHKP-C) soraiban vannak - idézi a hvg.hu
A New York Times szerint a két robbanás néhány másodperc eltéréssel rázta meg az útkereszteződést, ahol ellenzéki és kurd aktivisták tartottak béketüntetést, melyet a török közalkalmazottak szakszervezete szervezett más civil szervezetekkel. A tüntetésen több demokráciát követeltek a résztvevők, valamint a kurd felkelők és a török biztonsági erők közötti erőszak befejezését - közli az Index.
Törökország Szíriával szomszédos NATO-tagország, melynek légterét Szíriába tartó orosz gépek sértették meg nemrég. Törökországban több menekült él, mint bármely másik országban a világon, és november elsején választásokat tartanak.
Terrortámadás történt
A török kormány terrortámadásnak minősítette a robbantásokat, és rendkívüli tanácskozásra hívta össze a biztonsági szolgálatok vezetőit. A kormánypárt egyes vezetői szerint a merényletek célja az lehetett, hogy káoszba döntse az országot a novemberi választások előtt. Az ellenzéki Népi Demokratikus Párt viszont a török államot tette felelőssé a vérontásért - erről számolt be a HírTv.
A mészárlást a német alkancellár is elítélte
„Ez szörnyű támadás. Szörnyű, ami az emberekkel történt. Azt hiszem, ezekben az órákban Németországban sokan gondolnak Törökországra, és reméljük, hogy a jövőben sikeresen vehetjük fel a harcot az ilyen merénylőkkel szemben” – szögezte le Sigmar Gabriel.
FOTÓ: Getty Images, Erhan Ortac
Áder János részvétét fejezte ki a török államfőnek
Az MTI-hez eljuttatott levélben a magyar köztársasági elnök azt írta: mély megrendüléssel értesült az ankarai pályaudvar mellett közel száz ártatlan polgári személy életét követelő merényletről.
"Engedje meg, hogy az egész magyar nép nevében ezúton fejezzem ki őszinte részvétünket az áldozatok rokonainak, hozzátartozóinak. Osztozunk fájdalmukban, és szívből együtt érzünk a sebesültekkel is, akiknek mielőbbi teljes felgyógyulást kívánunk" - áll a levélben. A magyar államfő megerősítette: "Elfogadhatatlannak tartjuk, és határozottan elítéljük a terrorizmust, annak minden formáját és megjelenését. Bizonyosak vagyunk abban, hogy az emberi értékek védelmében síkra szálló erőknek sikerül majd legyőzniük az erőszak ideológiáját, a pusztítás megszállottjait". Áder János ugyanakkor hangsúlyozta: a terror elleni harcát folytató baráti török nép a továbbiakban is számíthat Magyarország elkötelezettségére és támogatására.
A magyar kormány is részvétét fejezte ki
Magyarország kormánya őszinte részvétét fejezte ki az ankarai terrortámadásban elhunytak családtagjainak - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM). A tárca közleményében hangsúlyozták: a magyar kormány a terrorizmus minden formáját elítéli. Az ilyen tragikus események is alátámasztják annak a szükségességét, hogy növeljük a terrorizmus elleni közös erőfeszítéseinket - mutattak rá.