Martin Luther King Fotó: Reg Lancaster/Hulton Archívum
Alfred Nobel az utókorra hagyományozott szándéka szerint a díjazott legyen az a személy, aki a legtöbbet vagy a legkimagaslóbban tette a nemzetek barátságáért, a fegyveres erők csökkentéséért vagy megszüntetéséért, vagy békekongresszusok tartásáért és előkészítéséért.
Jasszer Arafat palesztin vezető, Simon Peresz izraeli külügyminiszter és Jichak Rabin izraeli kormányfő Fotó: Getty ImagesHulton Archívum
Eltérően más Nobel-díjaktól, a békedíjat kaphatja szervezet is. A díjat inkább egy személynek vagy szervezetnek egy ügyben alkalmazott megoldási módszereiért adományozzák, semmint az üggyel kapcsolatos elhatározásaiért, ígéreteiért. A Nobel-békedíj a története során, politikai természetéből kifolyólag, mindig is viták tárgyát képezte.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár Fotó: Jack Vartoogian / Getty Images
Az öttagú norvég Nobel-bizottság - tagjait a norvég parlamentből választják - jelöli ki a díjazottakat, és az elismerést pedig a Bizottság elnöke adja át. Alfred Nobel halála idején Svédország és Norvégia perszonálunióban állt, melyben egyedül a svéd parlament volt felelős a külpolitikáért, a norvég parlament pedig a belpolitikáért.
Nelson Mandela
Noha Alfred Nobel soha nem közölte senkivel, hogy miért nem egy svéd testület ítéli oda a békedíjat, egyesek úgy vélik, hogy ezzel akarta megelőzni, hogy külföldi hatalmak befolyásolják a kiválasztási folyamatot. Más vélemények szerint Nobel nagy tisztelője volt a norvég Bjørnstjerne Bjørnsonnak, és a norvég parlament volt az első a világon, amely támogatást szavazott a nemzetközi békemozgalomnak.
Aung San Suu Kyi Fotó:Getty Images
A jelöléseket kiválasztott személyek szűk köre teheti meg. Ebbe a körbe korábbi díjazottak, a nemzetgyűlések és kongresszusok tagjai, egyetemi tanárok, nemzetközi bírók és különleges tanácsadók tartoznak. A bizottság titokban tartja a jelöltek nevét és ugyanerre kéri a jelölőket is. Az idők során több személyt is "Nobel-békedíj jelölt"-ként emlegettek, de ennek nincs valódi következménye.
Malála Júszafzai Fotó: Christopher Furlong/Getty Images Hírek
Az 1901–1951 közötti jelöltek névsora megjelent egy adatbázisban. Kiderült, hogy 1939-ben jelölték Adolf Hitlert, de a jelölést ugyanabban az évben vissza is vonták.
Mivel a díjat olyan személyeknek is lehet adni, akik be nem fejeződött békefolyamatokban vesznek részt, egyes díjazások utólag megkérdőjelezhetőnek tűnnek. Különösen sokan vitatták például Theodore Roosevelt, Jasszer Arafat, vagy épp Henry Kissinger díjazását; az utóbbi miatt két egyet nem értő bizottsági tag le is mondott.
forrás: wikipédia
2015-ben a Tunéziai Nemzeti Párbeszéd Kvartett kapta az idei Nobel-békedíjat – azt ma jelentette be Oslóban a Norvég Nobel Bizottság.