Jemen;bombázás;násznép;

- A légierő újabb drámai tévedése - Násznépet bombáztak

Násznépet bombázott le tegnap a szaúdi vezetésű arab koalíció légiereje Jemenben - közölték a hírügynökségek. A támadásban legkevesebb tizenöten meghaltak és huszonöten megsebesültek. Néhány napon belül ez volt a szaúdiak második nagy tévedése, ugyanis szeptember végén ugyancsak egy esküvőre mértek légicsapást, amelyben 130 ember vesztette életét.

A szeptember végi támadást tagadta a koalíció, a szerdáról csütörtökre virradóra történt tragédia kapcsán még nem nyilatkozott a katonai vezetés. Szemtanúk beszámolója szerint azonban a szaúdi gépek eredetileg egy, a húszi lázadókat támogató törzsi vezető otthonát célozták a fővárostól, Szanaától 113 kilométerre délkeletre. A jemeni konfliktusban a síita húszi lázadók és Ali Abdullah Száleh volt elnök hívei állnak szemben a Szaúd-Arábia által támogatott és a nemzetközi közösség által elismert kormánnyal. A szaúdiak vezette, az Egyesült Államok támogatását élvező szövetségesek március óta intéznek légitámadásokat a lázadók ellen.

Nemzetközi emberi jogi szervezetek szerint a jemeni konfliktus civil áldozatainak száma egyre növekszik. Az ENSZ szerint eddig ötezer ember vesztette életét, 25 ezren megsebesültek és 1,3 millióan kényszerültek lakóhelyük elhagyására az országon belül. Az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet szerdán kiadott jelentésében azzal vádolja a Rijád vezette koalíciós erőket, hogy háborús bűnöket követtek el Jemenben. Az AI 13 halálos légicsapást vizsgált meg, amelyeket az észak-jemeni Szada városára mért az arab katonai szövetség, és amelyekben mintegy 100 civil, köztük 59 gyerek vesztette életét. A támadások során a londoni székhelyű jogvédő csoport szerint a nemzetközileg tiltott kazettás lőszereket is bevetettek.

Szerdán a síita húszi lázadók közölték, hogy hajlandók részt venni a konfliktus rendezésében az ENSZ által javasolt hétpontos béketerv alapján. Az ENSZ adatai szerint a jemeni polgárháborúban eddig ötezer ember vesztette életét, nagyjából 25 ezer pedig megsebesült. A harcok következtében 1,3 millióan kényszerültek lakóhelyük elhagyására az országon belül.

Barack Obama amerikai elnök hétfőn mandátuma egyik legnagyobb horderejű egyezményét írta alá, amelynek jövője azonban a kongresszustól függ.