KÖZGÉP;Simicska Lajos;

A Közgép dolgozott a Margit híd felújításán is FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Már nyolc hónapos a nyílt színi Simicska-Orbán harc

Éppen nyolc hónap telt el azóta, hogy Simicska Lajos nyilvánosan is nekiment egykori barátjának, Orbán Viktornak. A háború, mely teljesen átrendezte a hazai média- és közbeszerzési piacot, nem csillapodott az utóbbi hetekben sem, csupán a heves kezdet után egyfajta "hidegháborúvá" alakult át. Mialatt a Fidesz egykori pénztárnoka inkább 2017-ig kivárna, a kormányoldal nem tétlenkedik: Andy Vajna és Habony Árpád serényen építi az új kormánypárti médiabirodalmat, a Közgép Zrt. pedig a jogi viták ellenére sorra esik el a korábban csont nélkül vitt közbeszerzésektől.

Április 30. Kiderült, hogy a Közgép február óta nem nyert egyetlen közbeszerzést sem, pedig öt tenderen is elindultak.

Május 5. Kísérteties hasonlósággal mondott fel a Magyar Nemzet ötfős sportrovatának összes tagja, mint ahogyan még 2004-ben ugyanők a Népszavától távoztak - egyébként épp a Nemzethez. Ballai Attila rovatvezető és lapszerkesztő, Deák Zsigmond, Fábik Tibor, Ch. Gáll András és Novák Miklós újságírók a Napi Gazdasághoz igazoltak.

Május 7. Kormányközeli forrásokra hivatkozva a Figyelő megírta, hogy Orbán még idén eltávolítana minden Simicskához köthető állami vezetőt, s ez a folyamat már hónapokkal korábban elkezdődött.

Május 8. Balog Zoltán sem nyilatkozott a Hír Tv-nek. Az emberi erőforrások minisztere elmondta, ha őt érné olyan sérelem, mint a bajtársát, azaz Orbánt, akkor a miniszterelnök sem nyilatkozna a sértő fél televíziójának. Eközben sajtóhírek szóltak arról, Simicska a Nemzeti Adó és Vámhivatalon és az azt akkor még vezető bizalmasán, Vida Ildikón keresztül akar visszavágni Orbánnak: a hírek szerint Habony Árpád miniszterelnöki főtanácsadót és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert is vizsgálta az adóhatóság.

Május 19. Lemondott posztjáról Németh Miklós, a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke, aki a Közgép Zrt. vezérigazgatója is. Egy Vs.hu-n május 12-én közölt interjúban még azt mondta, nem tartja elképzelhetőnek, hogy a Simicska-Orbán viszonyban háborús front alakuljon ki valamelyik magyar sportágban, még annak ellenére sem, hogy a jégkorong-válogatott mellett a szintén remekül szereplő veszprémi kézilabdacsapat is inkább a Közgép felé húz.

Május 30. Nyerges Zsolt, Simicska üzlettársa, a Közgép Zrt. vezetője több forrás szerint végleg elhagyja az országot. A Szolnokon élő milliárdos ugyanakkor a Népszabadságnak aznap azt mondta, hogy "a történetből egyetlen motívum igaz: valóban az Egyesült Államokba költözik a családom, de mindössze egyetlen évre". Nyerges állította, semmilyen más tevékenységét, és hazai érdekeltségét nem érinti a költözés.

Június 10. A Közgépet kizárta a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) egy felüljáró felújítására írt ki közbeszerzésből, mert szerintük túl olcsó ajánlatot adott. Az ajánlatokat még februárban nyitották ki, ezután 60 nap alatt lehetett volna döntést hozni a győztesről, ám a határidőt még két hónappal kitolták, a győztes pedig végül az A-Híd-Strabag páros lett.

Június 12. Hosszú idő után Simicska Közgépje nyerte a Nagykanizsát elkerülő út megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást. A vs.hu cikke szerint a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. 1,8 milliárd forint környékére saccolta az árat, és a pályázók többsége - köztük a Duna Aszfalt is - hasonló összegű pályázatokat adtak be, ám a Közgép jelentősen aláígért a konkurenciának, hiszen végül 1 milliárd 343 millió forintért vállalták az út megépítését.

Június 17. "Amíg az önök tulajdonosa az, aki megsértette a miniszterelnököt, aki jó barátom, addig önöknek nem tudok nyilatkozni" - mondta egy szakmai rendezvényen a Magyar Nemzetnek az emberi erőforrás-miniszter Balog Zoltán.

Június 18. A Magyar Villamos Művek elnök-vezérigazgatója, Baji Csaba kezdeményezte munkaviszonyának 2015. június 29-i hatállyal, közös megegyezéssel történő megszüntetését, és egyben lemondott minden MVM Csoportban betöltött tisztségéről. A hvg.hu szerint azért kellett mennie, mert Simicska köréhez tartozik.

Június 24. Sánta Jánoshoz, a Continental Dohányipari Csoport elnökéhez került a Napi Gazdaság kiadójának 49 százalékos tulajdonrésze. Bár az üzletember tagadta, hogy bármilyen barátság lenne közte és a miniszter között, mégis Lázár legszűkebb környezetéhez sorolják a vállalkozót.

Június 30. Leváltották Szentpétery Kálmánt, a Szerencsejáték Zrt. elnök vezérigazgatóját. Szentpétery mielőtt 2010-ben átvette a Szerencsejáték Zrt. vezetését, mintegy 11 évig volt a Simicska-Töröcskei tulajdonban lévő BÁV Zrt. vezérigazgatója. A Szerencsejáték Zrt. új vezérigazgatója Braun Márton lett, aki az előző ciklusban még a Fidesz országgyűlési képviselője volt.

Július 6. Az MKB Bank nem támogatja tovább a Simicska-közeli veszprémi kézilabdacsapatot. A csapat másik szponzora, a Magyar Villamos Művek Zrt. is "átgondolja szponzorációs tevékenységeit" - derült ki, miután korábban Simicska neve lekerült Orbán kedvenc focicsapatának, a Puskás Akadémiának támogatói közül.

Fotó: Szalmás Péter

Fotó: Szalmás Péter

Július 17. A Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) három évre kizárta a Közgépet minden közbeszerzési eljárásból, mert szerintük hamis adatot szolgáltatott egy eljárásban. A Közgép bírósághoz fordult a döntés miatt, szerintük ugyanis a határozat nemcsak téves, de több uniós jogszabályt is sértett. Ám a lehetséges jogorvoslatnak nem volt halasztó hatálya, vagyis amíg a bíróság nem hoz olyan döntést, ami esetleg kedvez Közgépnek, addig a cég semmilyen közbeszerzési eljárásban nem indulhat.

Július 20. Már nem Vida Ildikó a NAV elnöke. A máig Simicska egyik legfőbb bizalmasaként számon tartott Vida még május 20-án benyújtotta felmondását Orbánnak, de csak ekkor járt le két hónapos felmondási ideje. "Lemondásomhoz az elmúlt 5 év folyamatos küzdelmei, a tavaly október óta tartó kifejezetten személyemet, családomat érintő méltatlan és alaptalan támadások, a NAV szervezetét és személyi állományát alapjaiban érintő kormányzati elképzelések, valamint a NAV életpályára tett javaslatunk elutasítása vezettek" - írta búcsúlevelében.

Július 25. Majd negyedmilliárddal kevesebbért fejlesztette volna a Közgép a győr-gönyűi kikötőt, mégis a felcsúti polgármester cége, a Mészáros és Mészáros Kft. lett a befutó.

Július 30. Kiderült, hogy kormányzati körök megkeresték a Simicska-birodalom vezetőségét, mert meg akarták vásárolni a Heti Választ. A vállalkozó azonban kijelentette: nem ad el semmit, nem tesz gesztust Orbán felé, az orgánumait pedig hosszú távon kívánja fenntartani.

Augusztus 7. A Közgép a Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz fordult a KDB tiltóhatározatával szemben.

Augusztus 8. Két kormányközelinek számító ügynökség és egy multinacionális vállalat nyerte a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKH) 25 milliárdos reklámtenderét. A Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Inter Media Group Kft. (IMG) meg sem próbálta elnyerni a megbízásokat, holott az előző ciklusban ez volt a kormány "kedvenc ügynöksége" - a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly 5,7 milliárdért adott nekik megbízást.

Szeptember 16. Újra indulhat közbeszerzési pályázatokon a Közgép, miután a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság felfüggesztette az építőipari céget a közbeszerzésektől eltiltó határozat végrehajtását. Az indoklás szerint a hároméves eltiltás nemcsak a vállalatnak okozna súlyos károkat, hanem a közpénzek hatékony felhasználására is hatással lenne, így az azokhoz fűződő közérdek súlyos sérelmét is okozná. A vállalat keresetének tárgyalását a testület október elsejére tűzte ki.

Szeptember 17. "Úgy gondolom, hogy ez egy politikai akció része, és örülök annak, hogy a bíróság megfelelő döntést hozott" - mondta a Klubrádiónak Simicska a bírósági döntés után. A vállalkozó arra is utalt, hogy a médiabirodalmát is folyamatosan támadják. Arról már az Index kérdezte, hogy valóban vége-e a háborúskodásnak és a kibékülés útjára léptek-e a kormányfővel, mire Simicska visszakérdezett: "ki az az Orbán Viktor?". Utalt arra is, hogy sok mindent mondana, "de még nincs itt az ideje". Információink szerint a vállalkozó 2017-ben veszti fel a kesztyűt, mert a menekültügy körüli médiafigyelem miatt most szerinte értelmetlen egy újabb támadás.

Szeptember 18. Elindult Habonyék kormánypárti portálja, a 888.hu, amelynek főszerkesztője G. Fodor Gábor lett.

Szeptember 22. Fiatalosabb arculatra váltott a HírTv, valamint a műsorstruktúrát is átdolgozták, és több szakembert "átcsábítottak" a közmédiából. A vezetőség a megújulástól a csatorna nézőtáborának bővülését várja. A váltás oka az is lehet, hogy a HírTv készül arra az eshetőségre, hogy új konkurenst kap, amennyiben Andy Vajna megvásárolja a Tv2-t.

Szeptember 24. Kiderült, bár a bírósági határozat elleni fellebbezésnek nincs halasztó hatálya, a Közgép még mindig a közbeszerzésből kizártak listáján szerepel a KDB honlapján, így hivatalosan nem indulhat közbeszerzéseken.

Szeptember 30. Egyoldalúan szerződést bontott a fővárosi közgyűlés Simicska reklámcégével, a Mahir Cityposter Kft.-vel. A testület döntése értelmében a kontraktust október 31-ével mondják fel, és egyben felszólítják a céget, hogy bontsa el mind a 761 budapesti hirdetőoszlopát. Eközben az is kiderült, hogy november 26-ra halasztották a per tárgyalását, amelyet a Közgép Zrt. indított az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a KDB ellen.

Kocsis Mátét, Józsefváros polgármesterét javasolja a Fidesz budapesti elnöki tisztségére a párt országos elnöksége - írja a Magyar Idők a testület keddi egyhangú döntésére hivatkozva.