Orbán Viktor;Rogán Antal;frakcióvezető;

Szijjártó Péter, Orbán Viktor, Trócsányi László, Vona Gábor, Harrach Péter, Kósa Lajos, Tóbiás József és Schiffer András a kormá

- Nem lett igaza Rogánnak - Leszavazták a 7. cikkelyt

Az illegális bevándorlásról folytatott megbeszélést Orbán Viktor a parlamenti pártok frakcióvezetővel. A DK már a megbeszélés előtt felszólította a demokratikus ellenzéket, hogy ne asszisztáljon a miniszterelnök politikájához. Az MSZP szerint ez egy elkésett találkozó volt, már három hónappal ezelőtt létre kellett volna jönnie. Közben Ujhelyi István számon kérte Jean-Claude Junckeren a magyar kormány lépéseivel kapcsolatos monitoring-jelentés elmaradását, de az is kiderült, hogy valóban nincs esélye az uniós 7. cikkelynek, hiába riogatott vele vasárnap Rogán Antal.

Az illegális bevándorlásról folytatott megbeszélést tegnap, Orbán Viktor miniszterelnök a Házban lévő dolgozószobájában a parlamenti pártok frakcióvezetőivel. A megbeszélésen a kormányfő mellett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Trócsányi László igazságügyi miniszter, Kósa Lajos, a Fidesz, Tóbiás József, az MSZP, Vona Gábor, a Jobbik, Harrach Péter, a KDNP és Schiffer András, az LMP frakcióvezetője vett részt.

Ujhelyi számon kérte Junckert

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén kérte számon Jean-Claude Junckeren a magyar kormány lépéseivel kapcsolatos monitoring-jelentés elmaradását Ujhelyi István. Az MSZP EP-képviselője emlékeztette az Európai Bizottság elnökét, hogy az EP még az idén júniusban elfogadott egy határozatot az Orbán-kormány demokrácia- és Európa-ellenes politikájával kapcsolatban, egyúttal előírta az Európai Bizottság számára, hogy szeptember végéig készítsen monitoring-jelentést az ügyben; ennek eredményéről azonban nem tudni. A Fidesz szerint a szocialista Ujhelyi István "immár sokadik alkalommal támadta hátba Magyarországot" és példátlan módon maga követelte az Európai Bizottságtól, hogy készítsen végre újabb, hazánkat elítélő jelentést.

A Demokratikus Koalíció a tárgyalás előtt arra szólította fel a demokratikus ellenzéki pártokat, ne asszisztáljanak a miniszterelnök "embertelen menekültügyi politikájához". Gréczy Zsolt úgy fogalmazott: Orbán Viktor kedden azért találkozott a parlamenti pártok frakcióvezetőivel, hogy támogatókat szerezzen a közös európai menekültügyi politika elutasításához. A DK szerint Magyarországnak már a kezdetektől támogatnia kellett volna a kvótarendszert, mert az méltányos és arányos azzal, amit Magyarország teherbíró képessége el tud viselni.

Az MSZP véleménye szerint menekültügyben felelős, közös cselekvésre van szükség Európában - ezt már az ellenzéki párt elnök-frakcióvezetője mondta a megbeszélést követően. Eső után köpönyeg - értékelte a beszélgetést Tóbiás József, aki úgy látta, hogy a találkozóra három hónappal korábban kellett volna sort keríteni. Ma az a kérdés, hogy a kvóta alapján néhány ezer embert kell-e befogadni, vagy pedig érvényben maradnak a jelenlegi nemzetközi szabályok és akkor akár 176 ezer, már Európában tartózkodó menekült érkezhet Magyarországra - hívta fel a figyelmet, kiemelve: a kvóta nem megoldás, hanem szükséges feltétel. Tóbiás arra is kitért, hogy a konzultáción elhangzottak, valamint a hírek alapján úgy tűnik, a kormány fontolgatja, hogy megtámadja az Európai Bizottság döntését. Az MSZP elvárja a miniszterelnöktől, hogy ne veszélyeztesse sem a magyarok biztonságát belföldön, sem pedig a szabad mozgását és munkavállalási lehetőségeit a schengeni határok között - szögezte le.

Vona Gábor üdvözölte a kormányfő által összehívott ötpárti egyeztetést és azt szorgalmazta, hogy a jövőben is legyen ilyen. A Jobbik semmilyen kvótát nem tud elfogadni - jelentette ki a pártelnök, aki bírálta, hogy a baloldali pártok nem adnak erre a kérdésre egyértelmű választ.

Tényleg csak riogatott Rogán

Hétfő este zajlott le az a koordinátori értekezlet az Európai Parlamentben (EP), ahol a liberális frakció, az ALDE bemutatta javaslatát: alkalmazzák Magyarországra az EU-s alapszerződés 7. cikkében szereplő eljárást. Mint ahogy beszámoltunk róla, erről beszélt Rogán Antal vasárnap, amikor azt mondta, hogy "az európai liberálisok frakciója kezdeményezni akarja Magyarország szavazati jogainak felfüggesztését, „végső soron az ország kizárását az unióból”. A fideszes politikus elfogadhatatlannak nevezte a liberálisok kezdeményezését, és közölte, fel fognak lépni ellene. Rogán szavait hangulatkeltésnek minősítette a Népszavának Szentiványi István. A magyar liberálisok uniós szakértőjének igaza lett, hiszen az EP emberi jogi szakbizottságában ülő frakció-koordinátorok már azelőtt leszavazták az ötletet, hogy egyáltalán napirendre kerülhetett volna. Méghozzá a szociáldemokrata (S&D) koordinátor javaslatára, aki az ülésen azt szorgalmazta, hogy a 7. cikkely helyett inkább csak tegyenek fel egy szóbeli kérdést az EU-s végrehajtó szervnek, az Európai Bizottságnak, hogy milyen lépéseket tett június óta, hogy az európai alapjogok ne sérüljenek tovább Magyarországon. Az Európai Parlament nagyfokú bölcsességről tett tanúbizonyságot, amennyiben most nem vette napirendre a magyar kormánnyal szembeni szankciókra vonatkozó liberális kezdeményezést, s ezáltal nem teremtett rendszeres fórumot Orbán Viktor gusztustalan törekvései reklámozására - kommentálta a döntést Szanyi Tibor, az MSZP EP-képviselője.


És még...

- A migrációs válságban a külső határok megvédése az első parancsolat, ez elengedhetetlen feltétele a humánus és biztonságos migrációs politikának - jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén kedden.

- Victor Ponta, román kormányfő szerint országa hibázott, amikor Magyarországgal, Csehországgal és Szlovákiával együtt a befogadási kvóták ellen szavazott az Európai Unió igazságügyi és belügyminisztereinek szeptemberi rendkívüli tanácskozásán.

- Az Európai Unió a költségvetési hiány számítása során ne vegye figyelembe a migrációval kapcsolatos kiadásokat, mivel azok rendkívüli és egyszeri tételeknek tekintendők - szorgalmazta felszólalásában Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az Európai Unió gazdasági és pénzügyminisztereit tömörítő Ecofin ülésén kedden, Luxembourgban.

- Ranko Ostojic horvát belügyminiszter nem tartja barátságos lépésnek, hogy Csehország katonákat küld a horvát-magyar határra, hogy segítsen Magyarországnak a schengeni határ őrzésében. "Ez rossz üzenet, és nincs a baráti kapcsolatok szellemiségével összhangban" - mondta a miniszter, majd hozzátette: ha már katonákat akarnak küldeni valahova, küldjék inkább a görög-török határra, vagy Macedóniába.

- Nem sok jóra számíthat Orbán Viktor a jövő heti uniós csúcstalálkozón. Az EU állam- és kormányfői a menekültügy fejleményei miatt tíz nap múlva ismét asztalhoz ülnek, és - az előző csúcstalálkozóhoz hasonlóan - a magyar miniszterelnöknek továbbra sem lesz sok támogatója a kötelező kvótarendszer elleni harcban.

- Az országos tisztifőorvos a menedékjogot kérők részére kötelezően elvégzendő szűrővizsgálatokat rendelhet el a jövőben a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet vagy az egészségügyi törvény szerinti egészségügyi válsághelyzet esetén - ismertette az egészségügyi törvény módosítását Rétvári Bence.

- Egy hónapig biztosan nem lesz hivatalos határzár a magyar-horvát határon - tudta meg az Origo. Magyarország megvárja a november 8-ai horvátországi választásokat. Annak eredményét mérlegelve döntenek majd a szerbiaihoz hasonló esetleges intézkedésekről.

Egy 15 évvel ezelőtti terv újragondolása, hogy a Városligetbe tervezett Múzeumi Negyed inkább az úgynevezett "rozsda övezetben" kapjon helyet. Informátoraink szerint így kétszer akkora területen fele annyi pénzből lehet megvalósítani a beruházást. A régebbi tervet egyébként Orbán Viktor is támogatta, s nem Demján Sándortól származik.