;

ESZOSZ;ESZOSZ-károsultak;

Három megye kormányhivatala előtt kezdtek ülősztrájkot a kormányzat packázása miatt a kisemmizett emberek FOTÓ: MTI/CZEGLÉDI ZSO

- Fagyhalál fenyegeti őket? - Ülősztrájkba kezdtek a károsultak

Kártalanításukért kezdtek ülősztrájkba kedden az Első Magyar Környezettudatos Szociális Országos Szövetkezet (ESZOSZ) pórul járt jelenlegi és volt alkalmazottai, három megye Kormányhivatalánál. A három napra tervezett demonstrációjuk oka: az ESZOSZ hónapok óta nem fizeti ki a béreiket, arra hivatkozva, hogy nincs elég munka.

Az alkalmazottai felháborodását kiváltó ESZOSZ-t azért hozták létre, hogy a hátrányos helyzetű, alul képzett, tartósan munkanélküli emberek számára segítséget nyújtson ahhoz, hogy a munkaerőpiacra beléphessenek. Ám az érintettek - furcsa módon - hónapok semmit sem hallanak erről a cégről. Már az gyanús volt, hogy amikor először akadozni kezdett béreik átutalása, akkor a szervezet előbb "technikai problémákra" hivatkozott, később pedig már a teljes némaságot választotta.

A hivatal mindenről tudott

Lapunk érdeklődésére a Hajdú-Bihar megyei Kormányhivatal közölte, hogy az ESZOSZ munkavállalói 89 esetében bejelentéssel éltek a munkaviszony megszűnése, és a munkabér elmaradása miatt, és összességében közel 100 panaszos jelentkezett náluk. Elismerték, hogy a kormányhivatalnál – mint állami foglalkoztatási szervnél – megjelenő volt ESZOSZ munkavállalók nem minden esetben kapták meg az álláskeresőként való nyilvántartásba vételhez szükséges dokumentumokat az ESZOSZ-tól, például az álláskeresési ellátás megállapításához szükséges igazolólapot, a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról szóló igazolványt, ezért az illetékes járási hivatalok hivatalból szerezték be azokat.

Az ESZOSZ hosszas hallgatását megtörve néhány napja megjelent egy cikk a Hajdú-Bihari Naplóban, amelyben azt állították, hogy a velük kapcsolatban lévő erdészetektől a megállapodásukban szerepelő 20 706 hektár erdő helyett eddig csak mintegy 150 hektár munkaterületet kaptak meg gondozásra, ezért nincs hol foglalkoztatni az embereket, így fizetni sem tudnak.

A dolgozók nehéz helyzetére mi sem jellemzőbb, mint hogy mivel nem kapták vissza papírjaikat, ezért hivatalosan még mindig munkaviszonyban állnak az ESZOSZ-szal, így nem vállalhatnak másutt munkát, de segélyre sem jogosultak - erről tájékoztatta lapunkat Tóthné Gábor Ildikó. A károsultak képviselője arról is beszámolt, hogy az ESZOSZ vezetőségét sehogy sem tudják elérni sem az e-mail-címükön, sem telefonon, és az is szokatlan, hogy a cég központja a Jászapáti Polgármesteri Hivatal címén szerepelnek ott sohasem hallottak róluk.

Mivel a dolgozók egy részének semmiféle egyéb jövedelmük nincs, így sokan kénytelenek ingyenkonyhára járni, hogy elkerüljék az éhezést. Nem tudják fizetni a rezsit sem, így áram és fűtés nélkül maradnak az őszi hónapokra. Tóthé Gábor Ildikó, ehhez hozzátette, hogy a hatóságoktól semmiféle segítséget nem kaptak, egyedül magánszemélyek támogatták őket. A tegnap a Hajdú-Bihar, Szolnok és Szabolcs Szatmár megyei Kormányhivatalok előtt megkezdett, három napra tervezett ülősztrájkokon közzétett közleményükben követelték, hogy a magyar kormány a lehető legrövidebb időn belül hozzon létre segély-alapot az elmaradt több havi munkabérük azonnali kifizetésére, illetve intézkedjenek arról, hogy rendezzék munkajogi helyzetünket, mert jelenleg semmilyen ellátásban nem részesülnek, hiába nyújtott a kormányzat pluszforrást a közmunkaprogramhoz, abból kaphatnak, hiszen hivatalosan még mindig munkaviszonyban állanak. Így - ahogy fogalmaznak - továbbra is az éhhalál, a tél beköszöntével pedig a fagyhalál vár rájuk és családtagjaikra.

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára is elismerte, hogy az egyik foglalkoztatási projektnél a szövetkezet nem használt fel önerőt. Kiderült, hogy az ESZOSZ olyan projektelemeket finanszírozott a pályázaton nyert összegből, amit saját maguknak kellett volna kifizetniük. Mivel nem így történt, ezért az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) pár napja felbontotta a velük kötött szerződését. (Ez a szerződésbontás azonban még nem jogerős, ugyanis az ESZOSZ élhet jogorvoslati lehetőségével. Amennyiben a szerződést mégis felbontják, a támogatást kötelesek lesznek majd visszafizetni.)

Az üggyel kapcsolatos kérdéseinkkel az EMMI-hez fordultunk, ahonnan megtudtuk, hogy álláspontjuk szerint az ESZOSZ bemutatta a szükséges önerő meglétét, méghozzá bankgarancia-igazolás formájában. Az EMMI válaszából az is kiderült, hogy a tárca egyeztet majd a Miniszterelnökséggel, a Nemzetgazdasági Minisztériummal, valamint a Belügyminisztériummal a munkavállalók helyzetének rendezése érdekében, továbbá az, hogy a Bérgarancia Alapból - felszámolási eljáráskor - biztosítják a károsultak bérének kifizetését.

A társaság utolsó Facebook-bejegyzésében azt állítja, hogy néhány foglalkoztatott visszaélt a helyzetével, és olyan "bűnt" követett el, hogy pornót töltött le a céges mobiljára, vagy mert eladta a munkaruházatát. Ha történt is ilyen eset, ami egyáltalán nem kizárt, ez sem indokolja azt, hogy 2800 foglalkoztatottnak nem fizetik ki a bérét.

Az ESZOSZ eddigi legnagyobb éves bevétele, 2013-ban mindössze 50 ezer forint volt, tavaly viszont már csak nulla forintos bevételt produkált. (Ez az összeg egy pályázat megnyerésével 3 milliárd forintra ugrott.) Bangóné Borbély Ildikó szocialista képviselő emlékeztetett rá, hogy az EMMI annak idején Orbán Viktor kormányfő javaslatára kötött szerződést az ESZOSZ-szal. A kormányzati összefonódás másik biztos jele - az atlatszo.hu értesülései szerint -, hogy Bada János, az ESZOSZ igazgatótanácsának egyik tagja egykor Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter évfolyamtársa volt.

Megnövekedett a bankkártyával való visszaélések száma-az első negyedévben: több mint 160 millió forint értékben történtek csalások. A legtöbb külföldre irányuló műveletekkel függ össze.