Afganisztán;kórház;amerikai légierő;Kunduz;

- Hibázott az amerikai légierő Kunduzban

John Campbell tábornok, az afganisztáni amerikai erők parancsnoka elismerte, hogy hibázott az amerikai légierő, amikor a kunduzi kórházat célba vette. A tábornok a washingtoni szenátus fegyveres erők bizottsága előtt közölte, hogy amerikai döntés volt a légicsapás. Az afganisztáni főparancsnok három nappal az incidens után tanúskodott a szenátusban.

 A légicsapásban 10 beteg és a kórház személyzetének 12 tagja veszítette életét, egy AC-130-as léginaszád bombázott a kórháznál, amelyet az Orvosok Határok Nélkül szervezet üzemeltetett. Hétfőn Campbell még azt állította, hogy az afgán fegyveres erők kértek légitámogatást, azt követően vették célba a kórházat. Az MSF jótékonysági szervezet illetékesei szerint a kórház bombázása háborús bűntettnek minősülhet. Wickie Hawkins, a szervezet brit igazgatója visszautasította az amerikai főparancsnok korábbi magyarázatát, mondván, több alkalommal is megadták az amerikaiaknak a kórház GPS-adatait. Az Orvosok Határok Nélkül bejelentette, hogy visszavonja munkatársait Kunduzból.

A Washington Post értesülése szerint Barack Obama elnök olyan döntés meghozatalát fontolgatja, melynek értelmében jövőre sem vonnák ki az összes amerikai katonát Afganisztánból. A még augusztusban, Martin E. Dempsey tábornok, az időközben leköszönt vezérkari főnök által beterjesztett tervezet értelmében mintegy 3-5 ezer főnyi kontingens maradna a közép-ázsiai országban, elsősorban az Iszlám Állam, az al-Kaida és más terrorszervezetek elleni fellépés céljából. Ha a Fehér Ház elfogadja e tervet, az politikailag elég súlyos csapás lenne Obama számára, aki hivatali ideje lejártáig teljes mértékben véget akart vetni az Egyesült Államok afganisztáni katonai jelenlétének – értékelte a fejleményeket a lap.

Ám igencsak kérdéses, dönthet-e Washington másképp, hiszen tartani lehet attól, hogy amerikai légi-, logisztikai és felderítési támogatás nélkül a kabuli vezetés mihamar összeroppanna a tálibok nyomása alatt. Campbell tábornok több alternatív forgatókönyvet is kidolgozott. Az egyik tervezet mindössze egy kis létszámú kabuli követség fenntartásával számol, a maximális elkötelezettséget jelentő variáns azonban akár 7 ezres katonai személyzet afganisztáni állomásoztatását is előirányozza.

Nem várt módon kezdődött meg vasárnap a Vatikánban a családszinódus, amelyen olyan kérdések kerülnek szóba, mint család, házasság, válás, az elváltaknak kiszolgáltatandó szentségek. A témakörök között hivatalosan nem szerepel a melegek kapcsolatának elismerése, de a Hittani Kongregáció időközben elbocsátott lengyel munkatársa, Krzysztof Charamsa bejelentése után, melynek során azt közölte, a saját neméhez vonzódik, s egy férfival él együtt, a téma óhatatlanul is szóba kerül a több száz püspök, szakértő és világi tanácskozásán.