Demján;Liget Projekt;

A Civilzugló Egyesület Nem kellenek monstrumok a Ligetbe! címmel rendezett vonulásos demonstrációt szeptemberben Fotó: Molnár Ád

- Megmenthetik a Ligetet, ha "áttolják" a projektet

A Népszabadság értesülése szerint Demján Sándor "áttolná" a múzeumi negyedet a Nyugati pályaudvar mögötti rozsdazónába, így az jóval kisebb lenne, viszont sokkal kevesebbe kerülne, és megmaradhatna a Városliget zöldje. A Népszava úgy tudja, hogy ez nem a nagyvállalkozó ötlete, viszont teljesen egyetért vele. Forrásaink szerint ez egy Orbán-féle elgondolás, amelyet Finta József építész tervezett meg. 

A napilap információi szerint az ötlet valójában a Miniszterelnökséget vezető miniszter fejében is felmerült, Lázár János augusztusban egy, a liget sorsáról rendezett  vitában jelezte: érdemes lenne hasznosítani a Nyugati pályaudvar mellett futó Podmaniczky utca vasút felé eső oldalát úgy, hogy kialakítanának egy zöld sávot, amit összekötnének a megújuló Városligettel, így nyugtatva a zöldért aggódókat. 

Átalakult a Demján-csoport
A TriGranit platform, illetve a portfólió szlovák, lengyel és egyes magyar vagyonelemeinek értékesítése után a Demján Csoport új szervezeti struktúrában folytatja tevékenységét. A csoport által kontrollált portfólió értéke meghaladja a 1.5 milliárd eurót. A vagyonelemeket három szervezet kezeli - közölte a társaság augusztusban. A Westend City Center, valamint a WestEnd fejlesztési telek és egyéb ingatlanelemek felügyeletét a Limedale Csoport látja el. A csoportban Demján Sándor továbbra is tulajdonostárs marad.

A Népszabadság birtokába jutott számításokból kiderül, hogy a Liget projekt mellett futó, azt esetleg részben vagy akár egészben kiváltó beruházás valamivel több mint 55 milliárd forintból kihozható. Összehasonlításul: a Városligetbe tervezett múzeumi negyed költségét előzetesen 140-150 milliárdra becsülték.

A Nyugati pályaudvar mögötti 170 ezer négyzetméteres rozsdazónát négy nagy tömbre osztotta a WestEndet is megépítő ingatlanfejlesztő csapata.

A Nagykörút és a Ferdinánd híd közötti első szakasz egyik felében egy vágányok felett „lebegő”, sportolásra is alkalmas 32 ezer négyzetméteres közparkot alakítanának ki. A tömb másik, Podmaniczky utca felé eső 35 ezer négyzetméteres építési telkét ingatlanfejlesztők kaphatnák meg irodák, üzletek, lakások és parkolók létesítésére. Ennek folytatása lenne a Ferdinánd hídon túli, szintén 35 ezer négyzetméteres fejlesztési terület. Ezeken a telkeken többszintes épületekkel és összesen 245 ezer négyzetméter beépítésével számolnak. A két, összesen 70 ezer négyzetméteres tömb értékesítéséből 5-6 milliárd folyhatna be a költségvetésbe. Ezzel csökkenthető lenne az említett park, illetve a mögé tervezett „Liget-bővítés” bekerülési költsége.

A Ferdinánd híd mögötti terület 68 ezer négyzetméteres része ugyanis a tervek szerint négy közösségi célú épületnek adhatna otthont. Ezek fogadhatnák be a leszűkített múzeumi negyed koncepciójából megmaradt intézményeket. Erre a Városligetbe eredetileg tervezett öt új múzeum közül kettőnek van esélye: a Ludwig Múzeummal bővített Új Nemzeti Galériának és a Néprajzi Múzeumnak.

A teljes cikk itt olvasható.

Elfogtak egy 34 éves nőt, akit azzal gyanúsítanak, hogy még 1998-ban megölte és egy szeméttárolóba dobta újszülött gyermekét Székesfehérváron - közölte a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság kedden a rendőrség honlapján.