Portugália;parlamenti választások;Pedro Passos Coelho;António Costa;

Pedro Passos Coelho közölte, megpróbálkozik a kormányalakítással FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PABLO BLAZQUEZ DOMINGUEZ

- Bizonytalan Portugália politikai jövője

Ugyan a legtöbb mandátumot szerezte meg a vasárnapi portugál parlamenti választáson a Pedro Passos Coelho kormányfő által fémjelzett konzervatív „Portugália előre” szövetség, amely 38,6 százalékos eredményt ért el, politikai szempontból azonban rendkívül kiegyensúlyozatlan időszak elé néz az ország, mert a kabinet elvesztette abszolút többségét a parlamentben.

Az exit poll adatok ugyan még azt sugallták, hogy a koalíció folytathatja a munkát a portugál választás után, erre azonban jelenleg nagyon csekély az esély. A három baloldali ellenzéki párt, amelyek a kormány megszorítási politikájáért szálltak síkra, a parlamenti helyek több mint a felét szerezték meg a köztársasági parlamentben, az Assembleia de Republicában. Míg a jobboldali blokk 102 mandátumra tett szert, a baloldal 118-ra. A többi mandátum sorsa a következő napokban dől el, a külföldön élők voksainak összeszámlálása során.

Az eredmények közlését követően Pedro Passos Coelho miniszterelnök bejelentette ugyan, hogy pártja aratott diadalt a voksoláson, de arra nem tett ígéretet, hogy sikerül is a kormányzáshoz szükséges többséget összeszednie. Ugyanakkor elmondta, megpróbálkozik a kormányalakítással. „Közöljük a köztársasági elnökkel, hogy készek vagyunk a kormányzásra” – emelte ki a miniszterelnök. Mint fogalmazott, mégiscsak furcsának találná, ha nem a voksoláson győztes szövetség adhatná a kormányfő személyét. Kifejtette, folytatni kívánja 2016-ban is a megszorítások politikáját, ugyanakkor fokozatosan visszaadják a pénzt, amelyet a közszférában dolgozóktól elvettek.

Másként értékelte a választási eredményt a Szocialista Párt (S) listavezetője, António Costa. Egyértelműnek nevezte, hogy a választók a koalíció leváltására szavaztak. Úgy vélte, mind a szocialista szavazók, mind a két további parlamentbe jutott baloldali tömörülés támogatói kifejezésre juttatták: nem akarják tovább a konzervatívok kormányzását, s nem is fogadják el a 2016-is költségvetést.

A legnagyobb kérdés, miként sikerül kormányt alakítani ebben a patthelyzetben. A baloldali pártok már a voksolás előtt kizártak bármiféle szövetséget az eddigi kormánykoalícióval. Ugyanakkor a baloldal is megosztott, s egyelőre nem is fejezték ki óhajukat a közös kormányzásra. A 32,4 százalékot szerzett szocialisták mérsékeltebb politikát folytatnak, a radikálisok viszont keményen elutasítják a mentőcsomagot. Feltűnő egyébként a baloldali radikálisok megerősödése. A Baloldali Blokk minden eddiginél jobban szerepelt 10,2 százalékot szerezve, ami öt százalékos emelkedésnek felel meg, a Portugál Kommunista Párt és a Zöldek szövetsége pedig szintén erősödött, 8,3 százalékot kapva.

Portugália a mentőcsomagra szorult államok közül a jótanulók közé tartozik. Makrogazdasági adatai javultak ugyan, a költségvetési deficit a GDP 9,8 százalékáról 3 százalékra csökkent, s a munkanélküliséget 17,5 százalékról 12,4 százalékra sikerült leszorítani, az emberek azonban a saját bőrükön alig érzik a javulást: minden ötödik portugál a szegénységi küszöb alatt él.

A legfontosabb megszorítások
* Karcsúsították az önkormányzati rendszert
* Az áfát 13-ról 23 százalékra emelték
* Felgyorsították a privatizációt, magánosították a postát, az áramszolgáltató cégeket, a biztosítókat



Nem csak Európában számít fontos és kényes politikai kérdésnek a migránsok helyzetének rendezése. A 2016-os amerikai elnökválasztás egyik fő vitatémája szintén az illegális bevándorlás. Donald Trump, a republikánus éllovas jócskán felszította az indulatokat, amikor durván rátámadt a mexikói bevándorlókra. Az argentin születésű Ferenc pápa a washingtoni kongresszus előtt mondott beszédében csillapítani igyekezett a feszültséget, amikor emlékeztetett: „Mi, az amerikai kontinens népei, mind bevándorlók vagy bevándorlók leszármazottai vagyunk”.