A timföldgyár akkori vezetői és alkalmazottai közül 15 ember áll bíróság előtt halált előidéző gondatlan közveszélyokozás, illetve gondatlanságból elkövetett környezetkárosítás vádjával, de az ügyben öt év alatt az elsőfokú ítéletig sem jutott el a magyar igazságszolgáltatás. A vádhatóság mindegyikükre végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását indítványozza. A vádlottak között van a MAL Zrt. vezérigazgatója, a műszaki és a kereskedelmi igazgató, az üzemvezető, a környezetvédelmi felelős és a diszpécser.
Mai napig tartanak a perek
A kármentesítésre és a házak újjáépítésére csaknem 40 milliárd forintot költött az állam. A kártérítési perek még a mai napig is tartanak, néhány hete jogerősen is megítélték a kártérítést annak az öttagú családnak, melynek tagjai a katasztrófában sebesültek meg. Összesen 12 millió forintot kaptak, mert sérült a testi épséghez, az emberi méltósághoz és az egészséges környezethez fűződő joguk. A napokban nyerte meg a kártérítési pert az a házaspár is, akiknek egyéves kislányát ragadta el az ár, 32 millió forintot ítélt a bíróság. Szeptember végéig harminchárman kaptak összesen 91,5 millió forintos kártérítést abból a 400 millió forintos keretből, amelyet februárban különített el a kormány erre a célra.
Fotó: MTI
A felelősöket meg kell nevezni
A vörösiszap-katasztrófa ötödik évfordulóján tartott kolontári megemlékezésen a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára kijelentette, hogy a felelősöket meg kell nevezni, folytatni az építkezést és minden esztendőben visszajönni, emlékezni. Kovács Zoltán (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője felidézte, hogy a katasztrófát követően a kormány nagyon gyorsan cselekedett, 30 milliárd forintot költve a helyreállításra, amelyből megújulhatott a tárgyi és a természeti környezet.
Tudni akarják, kik a felelősek
Minden igyekezet ellenére az érintettek lelki békéjét a legnehezebb helyreállítani, hiszen tudni akarják, hogy kik a felelősek a történtekért, akik a mai napig sincsenek megnevezve - fogalmazott az államtitkár. Kiemelte, hogy nagyon erős országos és nemzetközi összefogás jött létre a katasztrófát követően, új házak épültek, a mezőgazdasági károkat megtérítette az állam, új utakat, csatornát, sportpályát, orvosi rendelőt kapott a település - sorolta az államtitkár, rámutatva arra is: az emberi életeket, a régi emlékeket, fényképeket azonban már nem lehet visszahozni.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Nem áll meg az élet
Az élet nem áll meg, tovább kell építeni a települést, minden évben eljönni emlékezni és mindent megtenni azért, hogy hasonló tragédia soha ne fordulhasson elő sehol az országban - hangsúlyozta Kovács Zoltán. Tili Károly, Kolontár független polgármestere arról beszélt, hogy az évforduló elsősorban a település kilenc halottjára emlékeznek. Felidézte azt is, hogy milyen sok segítséget, együttérzést tapasztaltak a kolontáriak a katasztrófát követően.
Van, aki már beletörődött
Mindenki másképp dolgozza fel a történteket, van, aki ma is a felelősöket keresi, van, aki már beletörődött a sérelmeibe - fogalmazott. Tili Károly azt mondta, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a fiatalok számára példa legyen, ahogy a település lakói új életet kezdenek a katasztrófa után. A megemlékezés fáklyás felvonulással folytatódott.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
A szomszédos Devecserben, a Makovecz parkban a Devecseri Ifjúsági Fúvószenekar térzenéjét hallgatták meg az emlékezők, majd az ökumenikus istentiszteletet követően fáklyás menet indul az emlékparkba a Rotary-házhoz. Ott Ferenczi Gábor, Devecser jobbikos polgármestere kijelentette, hogy az elmúlt időszak tanúsága szerint a település élni akar és élni is fog.
Ferenczi Gábor felidézte, hogy az emlékparkban kapott helyet a vörösiszap-katasztrófa emlékjele, egy kopjafa, az összes utca nevével, melyet az áradat érintett. Az elveszett emlékeket pótolni nem lehet, de a megpróbáltatásból erőt lehet meríteni a település további építéséhez - fogalmazott a polgármester.