Rogán Antal;európai liberális frakció;határzár;

Két hete a horvát határ lezárásával fenyeget a kormány, de a menekültek továbbra is átutaznak Ausztria felé FOTÓ: MTI/VARGA GYÖR

- Rogán az európai ballibbel riogat - Százezren tüntettek a menekültekért

Hangulatkeltésnek minősítette lapunknak Szentiványi István, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda leendő vezetője azzal riogat, az európai liberálisok ki akarják záratni Magyarországot az EU-ból. A magyar liberálisok uniós szakértője szerint Rogán Antalnak inkább a kormánnyal szembeni kritikákra kellene figyelnie. A szocialista Molnár Zsolt arra figyelmeztet, Orbán Viktorék erős kezű kormány képét próbálják mutatni, de vélhetően már belátták, Magyarország minden centijét nem nem lehet vasfüggönnyel elzárni. Mindeközben szombaton Bécsben a rendőrség becslése szerint 100-120 ezren demonstráltak a migránsok mellett, az „orbanizáció” ellen.

Hangulatkeltésnek minősítette Szentiványi István, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda leendő vezetője azzal riogat, az európai liberálisok ki akarják záratni Magyarországot az EU-ból. A magyar liberálisok uniós szakértője lapunknak arról beszélt, bár az EU liberális csoportja valóban kezdeményezte a szavazati jog felfüggesztését, arra nincs semmi esély, hiszen a 7. cikkely érvényesítését az Európai Parlament nyolcvan százalékának kellene megszavaznia. Márpedig sem a szélsőjobb képviselői, de a Néppárt képviselőinek többsége sem fogadna el ilyen indítványt. Ezt a szankciót a magyar liberális párt még nem tartja időszerűnek, a kötelezettségszegési eljárást viszont indokoltnak gondolja.

Orbán sem enged meg mindent magának

Kapkodás, a kormány diplomáciai baklövései, rossz döntései miatt Magyarország mára elszigetelődött. Orbánék erős kezű kormány képét próbálják mutatni, olyanét, amely megvédi az embereket, de vélhetően ők is belátták, Magyarország minden centijét nem nem lehet vasfüggönnyel elzárni. Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnöke ezzel indokolta lapunknak, miért lebegteti a kormány két hete, hogy a magyar-horvát határt is lezárja. A szocialista politikus arra figyelmeztetett, a miniszterelnök belpolitikai célra használja a menekültügyet, ám mindent ő sem mer magának megengedni. Gréczy Zsolt, a DK szóvivője szerint Orbánnak elsősorban az a fontos, hogy fenyegetettségben tartsa a magyarokat. Azzal riogat, hogy a más kultúrájú emberek elözönlik az országot, a keresztény Európáért aggódik, eközben tízezreket enged regisztrálás nélkül Ausztriába. A határzárral és sok mással az EU-t akarja sakkban tartani, pedig ezzel csak a szélsőséges pártokat erősíti.

Szentiványi szerint Rogán Antalnak és a kormánynak a riogatás helyett inkább arra kellene figyelnie, milyen sokan elégedetlenek a kabinet menekültpolitikájával. Az Európai liberálisok másfél héttel ezelőtt kértek kemény fellépést az uniótól a magyar kormánnyal szemben, mert a jogi határzárnak nevezett Btk.-szigorítást, illetve a hadsereg bevetését nem tartották elfogadhatónak. Akkor a fideszes többség még azt tervezte, hogy a bevándorlás okozta válsághelyzet kihirdetése után a katonák akár éles lőszert is használhatnak a határok megvédése érdekében, ezt később kivették a törvényből. Az európai liberálisok még a jogszabály végszavazása előtt nyújtották be a tiltakozásnak szánt javaslatot.

Rogán az európai liberálisok frakciójának kezdeményezését tartja elfogadhatatlannak. A Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorának úgy fogalmazott, "a bevándorláspárti liberálisok nem értenek egyet azzal, hogy Magyarország úgy döntött, meg kell védeni Európa és Magyarország határait", ezért javasolják a szavazati jog felfüggesztését, ami ellen Orbánék fel fognak lépni. Pedig az európai politikai és értelmiségi elit jelentős részével szemben Orbán Viktor meghallja az európai emberek hangját, érti a véleményüket a bevándorlásról. Az Európai Unió viszont nem tud mit kezdeni a bevándorlókkal, "a bevándorláspárti európai bevándorláspolitika megbukott".

A leendő kormánytag szerint a "sokszor káosznak tűnő európai véleményklímában" üdítő hang Orbán higgadt, nyugodt véleménye, amely szerint először az európai határokat kell megvédeni, mert onnantól a kontinens ura a helyzetnek, maga döntheti el, hogy kit enged be és kit nem. A fideszes politikus szidta az európai és a magyar baloldalt, illetve "gyurcsányozott" is. Rogán attól tart, hogy a szavazati jog felfüggesztése, ami kizáráshoz vezethet "nem egyszerűen csak egy szélsőséges liberális vélemény", mögötte a baloldal egy része is meghúzódik, például Gyurcsány Ferenc volt kormányfő pártja, a DK. Az, hogy a magyar szocialisták is ott vannak-e mögötte, majd kiderül.

A fideszes Németh Szilárd sem kímélte a baloldali politikusokat, akik szerinte felelőtlen és veszélyes bevándorláspolitikai nyilatkozatokat tesznek. Az osztrák kancellárt, a horvát és a román miniszterelnököt azzal vádolta, hogy meghívólevelet adnak a gazdasági bevándorlóknak, miközben Magyarországot támadják. "A hazai baloldal sem különb a Deákné vásznánál", ők is hasonlóan támadják a magyar bevándorláspolitikát. "Ha Gyurcsány, Bajnai vagy Mesterházy lenne hatalmon", Magyarország mostanra összeroppant volna a migrációs nyomás alatt, mint Horvátország - vélekedett. Mesterházy Attila visszautasította, hogy a baloldal veszélyes nyilatkozatokat tenne, szerinte kritikájuk annak szól, hogy a kormány embertelenül bánik a menekültekkel. Az MSZP országgyűlési képviselője, a Szocialista Internacionálé alelnöke a Fidesz frakcióvezető-helyettesének nyilatkozatát annak tulajdonította, hogy Németh Szilárd kampányol a Fidesz alelnöki posztjáért és "bármit felolvas".

Szijjártó Orbán visszhangja az ENSZ-ben
A világkvótát népszerűsítette szombaton New Yorkban Szijjártó Péter. A külügyminiszter az ENSZ-közgyűlés általános vitájában azt fejtegette, hogy a migráció globális probléma, amire globális választ kell adni, és a megoldásban a világszervezetnek vezető szerepet kell játszania. Ötpontos cselekvési tervet terjesztett elő, amelyben a világkvóta mellett a közel-keleti és észak-afrikai válságövezetek stabilitása is szerepel. Az Iszlám Állam terrorszervezet legyőzése, valamint a szíriai válság politikai rendezése érdekében a NATO és Oroszország együttműködését sürgette. A menekültválságot "korlátlan utánpótlási forrásokkal rendelkező népvándorlásnak" nevezte és azt állította, ebben a népvándorlásban menedékkérők, gazdasági migránsok és külföldi fegyveresek vesznek részt. Egyetértett Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral abban, hogy "ennyi ember sosem volt mozgásba, mint most". Ennek okai között a régiókat destabilizáló rossz politikai döntéseket és az IS terjeszkedését nevezte meg.



Nem sokkal a célba érkezés előtt rosszul lett és meghalt egy futó vasárnap délelőtt egy nagykanizsai futóversenyen.