Várhatóan lezárja a bizonyítási eljárást a Fővárosi Törvényszék hétfőn Hiszékeny Dezső ügyében, aki ellen vezető beosztású személy által elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt januárban emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség. A vád szerint 2013. januárjában a mai MSZP-s országgyűlési képviselő, akkori XIII. kerületi alpolgármester - akinek a működési körébe tartozott a kerület üzlethelyiségeinek, lakásainak kezelése - közvetítőn keresztül jogtalanul ötmillió forintot kért saját magának azért, hogy egy, az önkormányzat tulajdonában lévő üzlethelyiség bérleti jogát a vállalkozónak adja. "A jogtalan vagyoni előny átadására végül nem került sor, de a törvény szerint a bűncselekmény ettől függetlenül befejezett" - fogalmaz a vádirat. Hiszékeny cáfolja a vádakat, szerinte az ügyészség politikai megrendelésre cselekszik, előre megtervezett forgatókönyv szerinti akcióról van szó, amelyben manipulatív eszközöket használnak.
Korábban a Magyar Nemzet azt állította, az ügyészség hangfelvételekkel támasztja alá a vádat. A lehallgatott beszélgetéseknek azonban eddig csak a leiratát ismerhette meg a bíróság. Feltehető, hogy Kalina József tanácsvezető bírónak kétségei merültek fel az iratok, illetve az abban foglaltak megalapozottságára vonatkozóan, ezért úgy döntött, a tárgyaláson meghallgatják a titkosszolgálati felvételeket. Ezeket különböző helyekre beépített poloskákkal, telefonlehallgatásokkal, illetve egy fedett rendőrnyomozó, illetve az eljárásban közreműködő civil „besúgó”, B. István testére szerelt eszközökkel rögzítették.Így kiderülhet: ugyanaz, esetleg több vagy kevesebb szerepel-e a papírokban.
Valószínű, hogy az ügyész emiatt ismét zárt tárgyalás elrendelését kéri, ám mivel egy ilyen indítványát korábban a bíróság már elutasította, valószínűleg továbbra is nyilvános lesz az eljárás.
Megírtuk: egy „nyíregyházi vállalkozó” – azaz a fedett nyomozó - jelentkezett a beépített közvetítő útján Hiszékenynél, hogy megpróbálja lefizetni a politikust, a Rigolettó presszó bérleti jogáért cserébe. (Ez valószínűleg provokáció volt, amit törvény tilt a rendőrségnek.) Az eddigi tárgyalásokon elhangzottak alapján hiába próbáltak bevetni különböző trükköket, az alpolgármester nem „vette a lapot”, és elzárkózott mindenféle ajánlattól.
A vád „koronatanúja” egy büntetett előéletű, és jelenleg is büntetőeljárás alatt álló beszervezett titkosszolgálati ügynök. Ő a Hiszékeny elleni eljárásban is gyanúsított volt, de ebben az ügyben végül mégsem vádolták meg, ám egy hasonló ügyben büntetőeljárás folyik ellene.
A tanú arról ugyan beszélt, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálattal írásos megállapodást kötött az együttműködésről, de annak részleteiről nem. A védelem ráutaló kérdésére viszont cáfolta, hogy vádalku állhat a háttérben.
A tanú a tárgyaláson azt is jelezte: érezte, hogy "a Dezsőre megy ki az egész". Amikor pedig a bíró feltette a kérdést: kinek az ötlete volt Hiszékeny „megbuktatása”, így reagált: „erre a kérdésre nem válaszolhatok”. Végül B. István közölte, hogy a továbbiakban ügyvédje jelenléte nélkül nem kíván tanúskodni.