VW-botrány;dízelbotrány;

FOTÓ: Sean Gallup/Getty Images

- Kormánybiztosa lehet a dízelbotránynak

A Volkswagen emisszió-hamisítási botránya miatt egy megfelelő szakmai ismeretekkel felvértezett kormánybiztos kinevezését javasolja az LMP - jelentette be Schmuck Erzsébet, a párt országgyűlési képviselője vasárnap budapesti sajtótájékoztatóján.

 "A Volkswagen-botrányt Magyarország sem fogja megúszni" - fogalmazott a politikus, aki szerint a kormány most kezdi belátni, hogy "hiba volt Magyarországot kiszolgáltatottá tenni az autóiparnak". Ennek kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy a Volkswagen-botrány miatt a járműiparban megrendült bizalom más autógyártókra is kiterjedhet, ami Magyarországon is elbocsátásokkal járhat.

Schmuck Erzsébet úgy látja, a kormány "semmibe vette" az autóipar bővítésének kockázatait, gazdasági és politikai értelemben is növelte az ország kiszolgáltatottságát. Szerinte az ország gazdaságában az autóipar súlya indokolttá teszi, hogy kormánybiztos mérje fel a helyzetet és munkájáról negyedévente adjon jelentést az Országgyűlésnek.

Kiemelte, hogy az LMP már többször felhívta a kormány figyelmét elhibázott gazdaságpolitikájára, amelyben a kis- és középvállalkozásokkal szemben a multinacionális vállalatokat részesítette előnyben, és más ágazatok helyett - például az élelmiszer- vagy a gyógyszeripar - mindinkább az autóipart fejlesztette, bővítette.

Az LMP-s politikus szerint a magyar gazdaság "torz" képet mutat. Egyfelől dinamikusan nő az ország GDP-je. Ez nagyrészt a multinacionális cégek profitjában jelentkezik - jegyezte meg Schmuck Erzsébet, aki szerint az emelkedő GDP-ből a magyar emberek 80 százaléka semmit sem érzékel.

A képviselő ugyanakkor kiemelte: az LMP-nek nem a multinacionális cégekkel, vagy az autóiparral van problémája, hanem a mértékekkel és az arányokkal. A magyarországi exportcégek többségek az autóiparhoz kapcsolódik, ezek a cégek komoly adókedvezményekben részesültek, sok ezer milliárdos összegben kaptak támogatásokat. A multinacionális cégek 200 milliárd forintnyi adókedvezményt kaptak, míg a kis- és középvállalkozások nagyjából 1 milliárdot, vagyis 200-szoros a különbség - mondta.

Schmuck Erzsébet közölte, hogy az LMP felszólítja a kormányt: ne csak szóban támogassa a kis- és középvállalkozásokat, a multinacionális cégek helyett a kkv-kat tegye partnerré. Az autógyárak idecsábítása helyett pedig az oktatás és az innováció kiemelt támogatásával teremtsék meg az ország valódi versenyerejét - emelte ki az LMP-s képviselő.

A mai társadalom kórrajzát vázolta fel Ferenc pápa a vasárnap a Szent Péter bazilikaban bemutatott misén, amellyel megnyitotta a családról szóló rendes püspöki szinódust.