tüntetés;állami föld;

- Hétfőn tüntetnek a földeladások miatt

Forgalomlassító demonstrációkkal és tüntetésekkel tiltakoznak a civilek és az ellenzéki pártok hétfőn a kormány földértékesítési tervei és közelgő megvalósítása ellen.

Schiffer András, az LMP társelnök-frakcióvezetője pénteki sajtótájékoztatóján a nagybirtok uralmának megtörése mellett foglalt állást és "földrablásként" hivatkozott arra, hogy az állam 350-380 ezer hektár termőföldet értékesít. Értékelése szerint marad az a szemlélet, hogy sokan keveset, kevesen sokat kapnak és a földalapú agrártámogatásokat is a gazdálkodók 10 százaléka "teszi zsebre".

Párttársa, Sallai R. Benedek arról beszélt, hogy a tulajdonszerzés bebetonozza a rendszert, s ez nem pusztán a vidék ügye, hanem országos. Jelezte, hogy hétfői megmozdulásukhoz a Jobbik és az MSZP is csatlakozott és együttműködési szándékát fejezte ki a PM, az Együtt, a DK és az Élőlánc Magyarországért.

Az LMP-s politikus tájékoztatása szerint 12 helyszínen - Fejér, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Heves, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna, Veszprém és Pest megyében, valamint Budapesten - tartanak forgalomlassító demonstrációkat, majd este a Kossuth téren tüntetnek az értékesítések ellen.

Az MSZP szerint is kockázatos az állami földek tervezett eladása, a spekulánsok, a Fideszhez közel álló körök juthatnak majd földterületekhez így - közölte Beke Károly, az ellenzéki párt országos elnökségi tagja, a párt agrár- és vidékpolitikai tagozatának elnöke tegnap a Budapesten a tagozat ülése után. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az MFB hitelkonstrukciójával is problémák vannak, mert uniós rendelkezések is tiltják, hogy a pénzintézet kereskedelmi banki tevékenységet folytasson. Beke Károly jelezte, mindent elkövetnek azért, hogy ez a "földlopás" ne valósuljon meg, és hétfőn ott lesznek az LMP Kossuth téri tüntetésén.

Harangozó Gábor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke emlékeztetett arra, hogy a földtörvény brüsszeli eljárás alatt áll és egyre inkább úgy néz ki, hogy meg fog bukni és nem fogja megvédeni a magyar földet a külföldi befektetőktől.

Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese úgy értékelt: a Földművelésügyi Minisztérium eddigi tevékenysége botrányoktól hangos. Példaként a területalapú támogatások "lenyúlására szerveződött maffiát", a földpályázatokat, a minisztérium egyik cégének, a TIG-nek egy brókercégnél elvesztett pénzét, illetve a Fiatal gazda pályázatot említette.

A kormányzati kommunikációban egyre ellentmondásosabb hazánk várható 2016. évi gazdasági növekedésének megítélése. Míg Lázár János a Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott, hogy az uniós támogatások nélkül nincs se növekedés, se beruházás Magyarországon, addig Orbán Viktor kormányfő tegnap ismét azon ábrándozott, hogy Közép-Európa növekedési központja leszünk.