A miniszter beszédében kiemelte: ez a nap alkalmat kínál arra, hogy köszönetet mondjanak azoknak, akik nemcsak újjáépítették az országot, hanem tovább is építették azt a nehéz történelmi sorsfordító pillanatok után az élet különböző területein, továbbá jó szolgálatot tettek önmaguknak és tágabb közösségüknek, a nemzetnek. Emellett köszönetet mondanak azoknak is, akik tesznek az idősekért, hogy az időskor valóban szép, nyugodt kor legyen, ezt a munkát ismerik most el az Idősekért díjjal - közölte.
Balog Zoltán hangsúlyozta: a kormánynak erkölcsi és alkotmányos kötelessége megbecsülni az időseket, ezért fontos, hogy a nyugdíjrendszer stabil, a nyugdíjak reálértékét megőrzik, sőt az emelkedik is, igaz, a nyugdíjkorhatár körül vihar dúl. Kifejtette: a világnap arra is alkalmat ad, hogy elgondolkozzunk a nemzedékek egymáshoz fűződő viszonyáról. Ahogy az emberek változnak, úgy változik a fiatalok viszonya az idősek generációjához és fordítva. Idő kell ahhoz, hogy megtanuljuk értékelni az előttünk járók tapasztalatát, de talán ahhoz is, hogy értékeljük a fiatalok útkeresését - fogalmazott.
A miniszter közölte, felszólal az Idősek Tanácsa ülésén is, e testület tagjai arról gondolkodnak, hogy mi jó az országnak, és ezt azzal a felelősséggel teszik, hogy azoknak a jövőjére is gondolnak, akik utánuk következnek. Hozzátette: szívesen veszik azt a bölcsességet és tapasztalatot, amelyet az idősek át tudnak adni, ezért számítanak az Idősek Tanácsának munkájára. Később, a tanács ülésén, napirend előtti felszólalásában Balog Zoltán elmondta: választ kell találni arra a kérdésre, hogy ha Magyarország nem a bevándorlással akarja megoldani a demográfiai problémákat, akkor milyen megoldást adhat erre a kihívásra.
A tárcavezető az Idősek Tanácsának e téma mellett felvetette a nyugdíjkorhatár meghatározásának problémáját, valamint azt is, hogy miként lehetne a gyermekvállalást elismerni az adó- és nyugdíjrendszerben.
Balog Zoltán a bevándorlási helyzettel kapcsolatban kifejtette: az a súlyos vita, amely az EU-t megrázza a jövő szempontjából, olyan kihívás, amelyre jó választ kell adni. Nagyon súlyos demográfiai vonatkozása is van a vitának, hiszen Európa legfejlettebb társadalmai elöregedő társadalmak - mondta. Úgy vélte, éppen ezért jelenleg mentális változásról, nyugdíjpolitikai, szociálpolitikai és foglalkoztatáspolitikai kihívásról is szó van.
A miniszter közölte: a fejlett nyugati országok eldöntötték, hogy ezt a "demográfiai deficitet" bevándorlással oldják meg. Bár az emberiességi szempontok is fontosak, de alapvetően arról van szó, hogy a fiatal bevándorlókat be kell engedni, mert ők fogják megtermelni a nyugdíját azoknak, akik ma beengedik őket - mutatott rá. Hozzátette: így miközben menekültekről beszélnek - és nekik valóban segíteni kell -, "olyan társadalomreceptet akarnak eladni nekünk", amelyet mi nem tudunk elfogadni. Megjegyezte: az Idősek Tanácsának dolga, hogy az idősek hangját megszólaltassák Magyarországon, de nemcsak idősügyben, hanem minden társadalmi ügyben elmondják a szempontjaikat a magyar társadalom jelenét és jövőjét illetően.
Veresné Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a díjátadó ünnepségen mondott beszédében a generációk közötti szolidaritás jelentőségét emelte ki. "Az idősek a családunk tagjai", fontos, hogy egy közösség tagjaiként gondolkodjunk egymásról, márpedig a legkisebb közösség a család - közölte.
Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a szociális szakemberek munkáját méltatta, azt mondta, a legjobb szakemberek nemcsak ellátást nyújtanak az időseknek, hanem képesek otthonná varázsolni az intézményüket.