Kelet-Ukrajna;minszki egyezmény;nehézfegyverek;Martin Sajdik;

- Érvényt szereznek a minszki egyezménynek

Igaz ugyan, hogy a február 12-én aláírt minszki tűzszüneti megállapodás szerint egy hónapon belül ki kellett volna vonni a nehézfegyvereket a kelet-ukrajnai konfliktusövezetből, úgy tűnik, most végre ez is megtörténik. Tegnap a konfliktus békés rendezésére létrejött úgynevezett kontaktcsoport, amelyben a szeparatisták képviselői is jelen vannak, ugyancsak Minszkben aláírta a 100 milliméterig terjedő fegyverek kivonásáról szóló nyilatkozatot.

Martin Sajdik, az EBESZ képviselőjének elmondása szerint a fegyverek kivonása a frontvonal mindkét oldalán 15 km-es távolságra, két szakaszban történik majd: az elsőre 15 nap, a másodikra 24 nap múlva kerül sor. A minszki tűzszüneti egyezmény 30 km-es pufferzóna kialakítását irányozza elő. Az övezetben szeptember elsejétől gyakorlatilag tűzszünet van, a politikai rendezés azonban még várat magára. E célból találkoznak a pénteken Párizsban "a normandiai négyek” (Angela Merkel, Petro Porosenko, Vlagyimir Putyin és Francois Hollande).

Denisz Pusilin, az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság egyik vezetője a fegyverkivonási megállapodás aláírása után azt állította, hogy az ukrán hadsereg már nem lövi a „népköztársaság” területét, a terrorellenesnek nevezett harcok gyakorlatilag befejeződtek. A donbásziak a konfliktus befejezését látják abban is, hogy Petro Porosenko elnök elnapolta az újabb mozgósítást és a csapatok leszerelését rendelte el. Álláspontjuk szerint Porosenko csak azért nem hozta még nyilvánosságra a harcok befejeztét, mert tart a radikális önkéntes csapatok reakciójától.

Hosszú idő után újra találkozott Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz államfő. Megtört a jég? Új helyzet állt vagy állhat elő az Iszlám Állam elleni harcban? Sz. Bíró Zoltán Oroszország szakértő szerint egyelőre nincs szó áttörésről, legfeljebb arról, hogy „nem tesznek majd keresztbe egymásnak Szíriában”.