Afganisztán;tálibok;Kunduz;

- Heves harcok Kunduznál

Rendkívül heves harcok dúlnak az afganisztáni Kunduznál, miután az afgán hadsereg az Egyesült Államok támogatásával ellentámadást indított a tálibok ellen, akik még hétfőn jelentették be a település elfoglalását. Több ezer katonát vontak össze az afgán erők a város visszafoglalásáért, az amerikai gépek légi támogatást nyújtanak számukra. Bár az ellentámadást sikerek kísérték, a tádzsik határ közelében elhelyezkedő 300 ezres város repülőtere a tálibok ellenőrzése alatt maradt. Ugyanakkor az afgán hadseregnek sikerült visszafoglalnia a rendőrség főhadiszállását, valamint a helyi börtönt.

2001 után – ekkor döntötték meg a nemzetközi csapatok az iszlám szélsőségesek hatalmát – első ízben fordult elő, hogy a tálibok képesek voltak elfoglalni egy nagyvárost. Az egy év óta elnöklő Asraf Gani számára óriási csapás ez a fejlemény. Az elnök szerint a tálibok élő pajzsként használják az embereket, ami megnehezíti a hadsereg előrenyomulását.

A támadás nyomán összeomlott a helyi infrastruktúra, nem lehet a városba telefonálni. Mullah Oszman tálib parancsnok azt közölte, a „felkelők” átvizsgálják a házakat, s a kormányhoz hű fegyveresek után kutatnak. A támadások során sokan meghalhattak, közlések szerint eddig 16 halálos áldozatot szállítottak kórházba, de 172 személy sérült meg. A tálibok az iszlám törvénykezést, a saríát akarják bevezetni az általuk elfoglalt területeken.

Kunduz elfoglalása vitákhoz vezetett Németországban a német csapatok tervezett kivonása miatt. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter ezért arra utalt, hogy a német erők a tervezettnél tovább maradhatnak.

Miközben a Nyugat és Oroszország arról vitáznak, Bassár el-Aszad maradjon-e hatalmon Szíriában, vagy olyan vezetés kerüljön hatalomra, amely még nem kompromittálta magát, egyelőre csekély esély látszik arra, hogy belátható időn belül béke legyen az országban, s egy ideiglenes vezetés vegye át az irányítást. Az országnak ugyanis már alig van olyan régiója, amelyet ne érintene közvetlenül a négy évvel ezelőtt kitört polgárháború, amelyben a legóvatosabb becslések szerint is 200 ezer ember vesztette életét.