Quaestor bank;Tarsoly;

Egy károsult-tüntetésen Molnár Ádám, Népszava

- Quaestor: 1,6 milliárdot is bukhatott a Földművelésügyi Minisztérium

Mégis előzetes letartóztatásban marad a Quaestor-ügy három gyanúsítottja, mert a Fővárosi Törvényszék kedden másodfokon, jogerősen megváltoztatta a Budai Központi Kerületi Bíróság korábbi, házi őrizetet elrendelő végzését - közölte a Fővárosi Főügyészség szóvivője. Bagoly Bettina tájékoztatása szerint a törvényszék egyetértett az ügyészség fellebbezésének indokaival, és amellett, hogy fenntartotta a a legszigorúbb kényszerintézkedést, december 29-éig meg is hosszabbította azt.

A Quaestor-ügy három gyanúsítottja március 29-e óta van előzetes letartóztatásban. Március 11-én indult nyomozás a társaságnál észlelt 150 milliárd forintnyi fiktív kötvénykibocsátás miatt, de a letartóztatásokra csak később került sor.

Ha a cégcsoport már nem is, annak felszámolója még szolgál meglepetésekkel. A kártérítések közepette előbb beperelte azokat, akik közvetlenül a Quaestor-csődöt megelőzően váltották vissza kötvényeiket, majd miután meglehetősen erős sajtó-visszhanggal elkezdődtek a tárgyalások, gyorsan elállt ezek folytatásától a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. Feltehetően azért döntött így, mert kényes kérdésekre kellett volna választ adnia, többek között arra, hogy miért nincs a gyanúsítottak között a külgazdasági és külügyi tárca Nemzeti Kereskedőháza, amelyik több mint 3,8 milliárd forintot vett ki hasonlóan gyanús körülmények között. Pápa Levente, az Együtt alelnöke már korábban szóvá tette ezt az ellentmondást, tegnapi blogjában azt írta: mégis beperli a kereskedőházat, hogy választ kapjon arra, milyen információk alapján, ki utasította a Quaestort a milliárdos tétel átutalására a cég felfüggesztésének napján.

A korábban közölt 410 millió forint helyett 1,6 milliárdot is bukhatott a Földművelésügyi Minisztérium egyik cége a Hungária Értékpapír Zrt. bedőlése miatt - derítették ki az Index újságírói, azt állítva, hogy a minisztérium vezetői tudtak a befektetést övező szabálytalanságokról, mégsem intézkedtek időben és a feltáró vizsgálat eredményét is homály fedi. A Blikk szerint pedig Szeremley Huba borász is nagyot bukott a brókerbotrányon, ráadásul egy szegedi férfi ezt követően még át is verte őt.

Mindenki egyetért abban, hogy az alapvető élelmiszerek áfáját csökkenteni kellene, mert a magas közteher az egyik oka az élelmiszer ágazatban jelenlévő jelentős feketegazdaságnak. Eddig csak az élő és a félsertés után csak a tőke hús áfája csökken jövőre 5 százalékra. A kormány ígérgeti a folytatást, de egyelőre a csökkentés miatt kieső bevétel pótlásának forrásait keresi.