turul;Szentendre;

Ez egy budapesti Turul - Népszava fotó

- Szentendrei párbeszéd egy turulról

Holokauszt túlélők leszármazottai, az Eleven Emlékmű szentendrei csoportjának tagjai és a helyi jobbikosok négy órán át beszélgettek egymással szombaton arról, ki és miért akar turulszobrot a városba, illetve kit és miért bánt ez. A szervezők szerint siker volt a találkozás, hiszen az eső elől ugyan a HÉV-megálló melletti aluljáróba menekülve, ám végül szemtől-szembe mondhatták el a résztvevők, mit gondolnak a már nem először botrányt kavaró kérdésről.

Szentendre önkormányzati képviselő-testülete ugyanis megszavazta, hogy a 11-es főút és a Sztaravodai út találkozásánál felállítsák a szobrot, amelynek létesítését a Szentendrei Turul Szoborért Alapítvány kezdeményezte és a kivitelezést az önkormányzat egymillió forinttal támogatja. Csakhogy az Eleven Emlékmű helyi csoportja ellenérzéseit fejezte ki a döntés ellen, s bár nem sikerült azt megakadályozni, a civilek állítják, így is érdemes volt megismerni a támogatók és ellenzők érveit. Azért kezdeményezték a beszélgetést, hogy segítsenek bizalmat építeni a szentendreiek között úgy, hogy az egymással szemben állók végre egymásnak és egymást meghallgatva fejtsék ki a gondolataikat.

Noha a találkozó előtt szélsőjobboldali portálokon durva hangnemben "szerveződtek" a szobor támogatói, a szombati eseményen mind a két oldal beszélt a családi gyökerekről és egy idő után - mint elmondták - kulturált hangnemben folyt a vita. Kubatovics Áron, a Társaság az Élhető Szentendréért Egyesület önkormányzati képviselője, aki már a terv vitájában arról beszélt, hogy a turul sokakban félelmet kelt, szombaton is a szobor körüli rossz érzések okát fejtegette. A turulszobros alapítvány nevében Holló István is bevezetőt tartott, majd egyebek mellett arról beszélgettek, ki a magyar és a jobbikosok kit nem tartanak annak. A szervezők remélik, a párbeszéd folytatódik, számukra ugyanis úgy tűnt, hogy erre mindkét oldal nyitott. A szobrot, amelyről még évekkel ezelőtt döntött az önkormányzat, és csak a helyszín körüli viták miatt maradt el a megvalósítás, mindentől függetlenül várhatóan az év végéig a helyére kerül.

Noha a nyugati sajtó átlát Orbán Viktor menekültellenes politikájának populizmusán, az Egyesült Államok vezető lapjai kardosabb véleményeket képesek megfogalmazni a magyar helyzetről, mert ott egyéni politikai érdekek nem befolyásolják a helyzet megítélését - állítja Szelestey Lajos. A Klubrádió napi nemzetközi lapszemléjét készítő szakújságíró szerint a magyar kormányfő renoméja egyáltalán nem javul Nyugaton, a legrosszabb pedig az, hogy külföldön úgy látják: e politika mellé odaáll a magyar lakosság is.